Вівторок, Лис 30, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Вітамін C і хвороба Альцгеймера

Четвер, 15 жовтня 2020 року

Що спричиняє хворобу Альцгеймера? Ніхто не знає. Але в журналі Dementia and Geriatric Cognitive Disorders ("Слабоумство та геріатричні когнітивні розлади") стверджується, що існує важливий зв'язок між серцево-судинними захворюваннями та хворобою Альцгеймера.

Сполучна ланка - атеросклероз (відкладення на стінках артерій). Мене вражає те, що з того моменту як стало відомо, що вітамін C може викликати регрес атеросклерозу в коронарних артеріях, ніхто не виступив на підтримку його використання для запобігання цій тяжкій хворобі.

Університет Джона Хопкінса поряд з університетами штату Міннесоти, Північної Кароліни та Міссісіпі провели дослідження, в якому взяли участь 11 000 людей. Вони хотіли вивчити, як фактори такого способу життя як куріння, високий артеріальни тиск і діабет впливають на мозок. А також, яка кількість з цих людей була госпіталізована з приводу деменції (недоумства).

Після дослідження протягом 14 років стало відомо, що курці на 70% більш ймовірно будуть страждати на недоумство, ніж ті, хто не палить. Страждаючі від гіпертонії - на 60% в порівнянні з тими, в кого нормальний тиск. Пацієнти, які хворіють на цукровий діабет, мають на 50% більший ризик, ніж не діабетики. Однак не було ніякої кореляції між огрядністю та деменцією.

Лікар Альваро Алонсо, доцент епідеміології в Університеті Школи Охорони здоров'я штату Міннесоти сказав: «Якщо ми зможемо знайти фактори ризику деменції, ймовірно, ми зможемо знайти й нові способи лікування. І це допоможе запобігти ризику розвитку слабоумства в пізньому віці».

Алонсо додав, що розтин пацієнтів, які страждали від слабоумства, часто виявляє пошкодження маленьких кровоносних судин головного мозку. Ці уражені артерії, можливо, стали причиною мікроінсультів, які в кінцевому рахунку призвели до пошкодження мозку.

Зазвичай лікарі приступають до лікування пацієнтів із хворобою Альцгеймера та іншими типами деменції, коли ознаки тільки з'являються. Проте на даному етапі, як правило, це безнадійна справа.

Я нещодавно сам став очевидцем того, як поступово і підступно відбувалося погіршення стану здоров'я одного пацієнта, який страждав від хвороби Альцгеймера. Він більше мене не впізнає. І немає ніякого способу, який допоможе йому. Можливо, високі дози вітаміну C змогли б запобігти цій трагедії, якщо б лікування вітаміном C було б розпочато вчасно.

Оскільки атеросклероз - ймовірна причина розвитку хвороби Альцгеймера, важливо згадати дещо з історії вивчення вітаміну C.

Лікарі незмінно кажуть «це пусте», коли мова заходить про цінності вітаміну C. Вони використовують відмовку, що він не допомагає навіть при лікуванні нежиті. Але не в цьому справа. Факт у тому, що Лінас Полінг, який двічі ставав лауреатом Нобелівської премії, протягом багатьох років підкреслював, що тварини здатні виробляти свій власний вітамін C, а люди - ні. І те, що недолік цього вітаміну призводить до атеросклерозу артерій і коронарних катастроф.

Лікар Сідней Буш, англійський учений, має переконливе свідчення, що Полінг має рацію. Буш довів, що високі дози вітаміну C і амінокислоти лізину спричиняють регрес атеросклерозу в артеріях сітківки.

Це велике відкриття, оскільки, якщо великі дози вітаміну C можуть усунути атеросклероз в артеріях сітківки, здоровий глузд підказує, що такий самий ефект можна отримати на коронарних артеріях і в мозку. І якщо б лікування почалося вчасно, то вітамін C міг би істотно вплинути на хід хвороби. Це дослідження заслуговує  Нобелівську премію.

Останнім часом я не чув ні про які дослідженнях з вивченням впливу вітаміну C на хворобу Альцгеймера. І швидше за все цього не буде, тому що на вітаміні С грошей не заробити. Але я вважаю, що кардіологи та інші лікарі роблять велику помилку, не вивчаючи ефективність вітаміну C при різних захворюваннях.

Я вважаю, що правильно зберігати розум відкритим до нових ідей. Однак не настільки відкритим, щоб сліпо приймати кожне нове поняття. Тим не менше, Полінг і Буш - відмінні дослідники, їх робота заслуговує більшої уваги.

В цьому вересні я запускаю новий вебсайт, де можна буде прочитати всі мої статті про вітамін C.

Лікар Гіффорд-Джонс - медичний журналіст із приватною медичною практикою в Торонто.

Comments   

загрузка...