• Від паління до депресії

  • Четвер, 4 листопада 2010 року
За результатами тривалих досліджень університетів Монреаля та Торонто, куріння викликає депресію у підлітків. Опитування 670 канадських школярів показало, що підлітки беруться за сигарети через часті розчарування. Однак за даними дослідження, бажаний результат не настає. Паління - не оптимізатор настрою, а навпаки, веде до погіршення депресії та погано позначається на здоров'ї.

Керівник дослідження Майкл Чайтон з відділу дослідження тютюну при університеті Торонто пояснює: «Цим дослідженням ми хочемо уточнити, чи є емоційні переваги від вживання тютюну. Хоча спочатку сигарети можуть трохи поліпшити настрій, ефект від тривалого куріння - посилення депресивних симптомів».

Учасники експерименту були поділені на три групи. Одна група складалася з тих, хто не палить. Друга - ті, хто палять час від часу, але не вважають сигарети засобом для поліпшення настрою. А третя група - курці, які використовують сигарети для подолання фрустрації (незадоволення). Під час дослідження були опитані школярі з різних соціальних шарів у різних містах і селах Канади.

Депресивні симптоми були виявлені цілеспрямованими питаннями про стан розчарування, смутку, бажання робити щось, поганого сну, знервованості, страху за майбутнє та турботи. Найчастіше ці перелічені симптоми були виявлені в третій групі, учасники якої вважали сигарети засобом для підняття настрою.

Лідери серед курців - підлітки

Всупереч виразній вказівці на упаковці сигарет «Паління може призвести до смерті», палііння серед підлітків в багатьох місцях Німеччини переживає бум. Згідно актуального опитування Інституту Роберта Коха в Німеччині, серед дітей і підлітків курить кожна п'ята дівчинка і кожен п'ятий хлопчик у віці від 11 до 17 років. Таким чином, за цим сумним показником Німеччина займає лідируючі позиції в Європі.  

Мотивацію до куріння підлітки почасти набувають при спостереженні несприятливого прикладу дорослих або від «сцен із палінням» у ЗМІ та кінофільмах. Передбачувана «крутість» кіногероя, його незалежність та привабливість найбільше впливає на поведінку підлітків. Це знижує поріг «неприймання паління», відповідно до статті в журналі Pediatrics за 2008 рік.

Психолог Андреас Вінтер у виданні Pressetext висловився щодо причин, за якими підлітки починають палити: «З психологічної точки зору потреба курити викликається перенапруженням ділянки мозку, через тиск, пов'язаний із різними очікуваннями». У зв'язку з цим, як некурящі люди, так і курці шукають можливості зняти цю напругу. При цьому, ті, хто не палять, знаходять для цього інші альтернативні способи.

Успіхи в боротьбі з палінням у Гамбурзі

В даний час у Гамбурзі, як і у Берліні та північній Рейн-Вестфалії діють громадські ініціативи на заборону паління. У Гамбурзі, як у жодній іншій федеральній зоні кількість курців скорочується. Найбільше намітилося зниження популярності куріння серед молоді. Це все більше вважається непривабливим і не «крутим». За даними статистичного федерального управління Німеччини, квота курців в Гамбурзі знизилася з 1995 до 2009 на 23%. Загальна ж квота тих, хто палить, в країні знизилася на 3,3%.
 
Крістіан Бєлков, директор Гамбурзького державного управління з питань хворобливих залежностей, розповів газеті Hamburger Morgenpost: «У Гамбурзі курили дуже багато. До початку 90-х років куріння у великих містах, таких як Гамбург, Берлін чи Мюнхен було трендом. Однак потім у суспільстві настали зміни». Поміж всього, імідж курців швидше поганий.

Серед підлітків, як каже Бєлков, куріння не так популярно, як раніше. З 1990 року квота курців серед 14 - 18-річних скоротилася вдвічі - з 30 до 15%.

Причинами скорочення є, по-перше, інтенсивні роз'яснювальні акції серед підлітків і програми в школах, як наприклад, «Be smart, don't start» («Будь розумніший - не починай»). Після цього в класі залишається не більше двох курців. По-друге, допомогли такі заходи, як заборона паління біля шкіл, підвищення вікової заборони на купівлю тютюнових виробів до 18 років, а також підвищення податку на тютюнові вироби, які призвели до підвищення цін на сигарети.

При цьому 28% жителів Гамбурга все ще палять. На закінчення Крістіан Бєлков закликав майбутніх некурців до наполегливості: «В середньому курцям потрібно сім спроб, щоб кинути палити».

Гомеопатична допомога

Для курців, яким важко звільнитися з цієї пастки зусиллями власної волі, є допоміжні засоби. При раптовій відміні нікотину можуть виникнути такі симптоми, як перепади настрою, нервозність, тремтіння в руках, головний біль та прискорене серцебиття.

Крім вже відомих нікотинових пластирів, льодяників або жуйок, при відмові від паління використовують препарат, виготовлений із індійської тютюнової рослини Lobelia inflata. В гомеопатичному потенціюванні (D6) цей препарат - Antinicoticum Monoa - вже довів, що може зменшувати симптоми відмови від паління.

В першу чергу, для успішної відмови важливо змінити структуру мислення та стан очікування, щоб запобігти наступному рецидиву.

 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...