• Німці в Києві відкрили архіви таємної поліції «Штазі»

  • П'ятниця, 17 вересня 2010 року

Сьогодні у Києві розпочала роботу виставка про діяльність спецслужби Східної Німеччини «Штазі», яка діяла до 1990 року на кшталт сумнозвісного КДБ. За сприянням посольства Федеративної Республіки Німеччини в Україні виставка проходитиме до 28 вересня в «Українському домі».

За словами організаторів, метою виставки є демонстрація механізмів становлення тиранії, оприлюднення фактів застосування антилюдських методів роботи спецслужби, що конкретно демонструють як боролася «Штазі» з «ворогами соціалістичного порядку». Очевидно, звідси народилася назва виставки «Ворог той, хто думає інакше».

Після розгрому в 1945 році Німеччини та її поділу режим СРСР разом із прорадянською Соціалістичною єдиною партією Німеччини (СЄПН) започаткували структури таємної політичної служби. На базі цих структур після заснування Німецької Демократичної Республіки було утворене Міністерство державної безпеки (Держбезпека — нім. Staatssicherheit, звідси абревіатура «Штазі»).

За масштабами тотального контролю цю таємну організацію можна порівняти з КДБ та ЦРУ. У «кращі роки» Міністерства держбезпеки на 100 громадян Східної Німеччини приходилося не менше одного її агента або штатного співробітника.

Під гаслами захисту «соціалістичної законності» та «безпеки» шпигуни «Штазі» втручалися в усі сфери життя громадян. Найменша критика однопартійної системи розцінювалася як «ідеологічна політична диверсія». Співробітникам спецслужби прищеплювалося, що вони «Щит і меч партії». Архівні документи свідчать, що Міністерство держбезпеки НДР фактично відстоювало владу верхівки правлячої партії СЄНП.

На думку організаторів виставки, архіви на прикладі «Штазі» викривають роль таємної поліції при комуністичних режимах та змушують замислитися над перевагами відкритого громадянського суспільства.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...