• Малярія як хронічне рецидивуюче захворювання

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Середа, 16 березня 2011 року
Симптомами малярії є лихоманка, озноб, анемія, збільшення розмірів селезінки і печінки. Малярія протікає як хронічне рецидивуюче захворювання. Щороку інфікуються малярією 350-500 мільйонів людей, причому, з них 1,3-3 мільйона зі смертельним кінцем. Нова робота вчених може допомогти в боротьбі з першоджерелом малярії - личинками комарів.

Вчені припускають, що люди зазнають зараження малярією вже протягом 50 тис років: вік знайдених стародавніх скам'янілостей комарів, в яких знаходилися останки малярійних паразитів, склав 30 мільйонів років. У Китаї були виявлені літописні свідчення лихоманки, викликаної малярією, що датуються 2700 роком до н. е..

Трохи історії

У 80 роках XIX століття Шарль Лаверан - військовий лікар, який працював в Алжирі, зробив припущення щодо причин хвороби: джерелом малярії є найпростіші. Трохи пізніше П. Менсон допустив, що комарі є переносниками цього захворювання.

Перші пошуки ліків від малярії привели вчених до рослини під назвою кінгао, що містить артемізинін. Крім цього, стало відомо, що індіанці використовували кору хінного дерева як жарознижувальне: порошок з кори хінного дерева якийсь час використовувався як засіб від малярії.

Вчені, знаючи про здібності малярії викликати підвищену температуру тіла, навмисно заражали малярією пацієнтів, хворих сифілісом. При цьому сифіліс або зникав, або ставав менш активним і переходив у латентну стадію. Лихоманка контролювалася за допомогою хініну, так лікарі намагалися зменшити ефекти сифілісу, але, незважаючи на це, багато пацієнтів все ж помирали.

Боротьба з малярією сьогодні

Сьогодні в світі не існує вакцини проти малярії, тому вчені й лікарі говорять про методи запобігання розповсюдженню захворювання, профілактику, знищення комарів і застосування засобів від їх укусів. Малярія поширюється комарами, які переважно розмножуються у відкритих водоймах. На поверхні води личинки живляться мікроорганізмами і грибками. За прогнозами вчених, боротьба з малярією на стадії личинки комара є найбільш ефективною.

При укусі паразит - джерело малярії - передається людині зі слиною комара, після чого викликає лихоманку, проникаючи в печінку і червоні кров'яні тільця. Знищити паразита складно, оскільки на багатьох із них не діють протималярійні препарати, і з часом вони набувають стійкості до таких препаратів. Вчені запропонували знищувати комарів, які є переносниками паразитів за допомогою грибків M. anisopliae і B. bassiana, які здатні викликати захворювання на кам'яну хворобу у личинок комарів, це призведе до загибелі комарів на стадії личинки, і як наслідок, вони не розвинуться в дорослу форму.

Дослідження, проведене Т. Букарі та його помічниками з ентомологічної лабораторії університету Wageningen, було опубліковано в журналі «Parasites and Vectors». Для поширення спор грибків на поверхні води вчені використовували синтетичне масло - ShellSol T. Використання цієї речовини дозволило збільшити загибель числа личинок на 50%, ніж при використанні тільки спор.

Так, в Кенії вдалося зменшити популяцію комарів до 20% від початкової кількості. Дослідники переконують, що новий спосіб боротьби з личинками комарів ефективний і має мінімальний ризик для водних мешканців.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...