ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Human Rights Watch: 2012 рік — найгірший для прав людини в новітній історії Росії

Велика Епоха
Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch (HRW) сьогодні представила 23-ю щорічну Всесвітню доповідь, що узагальнює становище з правами людини в більш ніж 90 країнах і регіонах світу в 2012 році. Правозахисники зазначили в документі, що 2012 рік став найтяжчим у сфері прав людини в Росії за всю новітню історію країни, починаючи з 1991 року.

Активісти в Москві тримають плакати із закликом звільнити російського опозиціонера Леоніда Развозжаєва. Фото: KIRILL KUDRYAVTSEV / AFP / Getty Images
Активісти в Москві тримають плакати із закликом звільнити російського опозиціонера Леоніда Развозжаєва. Фото: KIRILL KUDRYAVTSEV / AFP / Getty Images
У звіті мовиться, що в минулому році влада РФ здійснювала проти громадянського суспільства найбільш значні репресії за всю пострадянську історію.

Протягом 2012 року влада амністувала ряд ув’язнених активістів, у тому числі, відомого правозахисника з Казахстану Євгена Жовтіса, профспілкового юриста Наталію Соколову і політичного діяча Айдоса Садикова.

У січні 2012 року за різними звинуваченнями заарештували казахстанського правозахисника Вадима Курамшина і умовно звільнили у серпні на один рік. Однак незабаром після звільнення, у вересні 2012 р., ОБСЄ на засіданні апеляційного суду у Варшаві направила його справу на новий розгляд. Таким чином, Курамшин знову був заарештований. Його утримання під вартою викликає у HRW побоювання в плані покарання за публічну критику уряду.

Далі в доповіді наголошується, що починаючи з січня 2012 р. влада РФ зловживала кримінальними звинуваченнями, заарештувавши понад десяток інших громадянських активістів за «розпалювання соціальної ворожнечі» і «заклик до насильницького повалення конституційного ладу». Серед них, лідер незареєстрованої опозиційної партії «Алга!» Володимир Козлов і казахстанський журналіст, головний редактор газети «Взгляд» Ігор Вінявський.

На півдні Киргизстану етнічні узбеки як і раніше зазнають безпідставних затримань, тортур без відшкодування збитків. Незаконно запроторений у в'язницю Киргизький правозахисник Азімжон Аскаров.

Після візиту в Росію в грудні 2011 року спеціального доповідача ООН з питання про тортури, влада РФ прийняла нове законодавство і внесла низку поправок до Кримінального Кодексу для запобігання тортурам. Однак жорстоке поводження і тортури все ще широко поширені в місцях позбавлення волі, а винні залишаються безкарними, підкреслюється в доповіді.

У серпні 2012 року були засуджені до двох років позбавлення волі три дівчини з феміністської групи Pussy Riot за «політичний музичний виступ» у кафедральному соборі Москви, в якому вони критикували Володимира Путіна і близькі взаємини російської православної церкви з Кремлем. У жовтні одна з цих жінок отримала умовний термін в рамках апеляції і була звільнена з в'язниці.

Під слідством перебуває політичний активіст Леонід Развозжаєв, якого в жовтні 2012 р. викрали в Києві і повернули на батьківщину за організацію масових заворушень у столиці Росії.

На момент представлення доповіді, Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) видав більше 210 рішень по Росії за серйозні порушення прав людини в Чечні.

Так, у 2012 році три чеченських активісти повідомили HRW, що місцеві правоохоронні органи погрожували їм смертю. Один з них вирішив покинути Чечню, побоюючись за життя своєї сім'ї, пише міжнародна правозахисна організація.

HRW також зазначила про зловживання, пов'язані з підготовкою до зимової Олімпіади 2014 року в Сочі. Для будівництва олімпійського містечка місцева влада в ході відчуження майна сотням сімей Сочі видала несправедливу компенсацію. Сам же процес був непрозорим. У вересні влада насильно виселила сім'ю з шести осіб без будь-яких компенсацій.

Деякі мігранти-будівельники, які будують у Сочі спортивні споруди та інші об'єкти інфраструктури до Олімпіади, повідомили, що роботодавці не в змозі забезпечити їх контрактами або обіцяними зарплатами, а також вимагають працювати понаднормово.

Ряд журналістів, які висвітлювали проблеми Олімпіади, зіткнулися з цензурою і погрозами звільнення. Активісти ж зазнавали переслідувань і арештів, наголошується в документі міжнародної організації.

Представник HRW підсумував, що російська влада часто критикує західні країни в посяганні на суверенітет РФ і втручання у внутрішні справи, замість того, щоб усувати і запобігати порушенням прав людини.