• Іспанський фестиваль Харрамплас — ріпою по рогатій морді

  • Геннадій Годун | Велика Епоха
    Четвер, 24 січня 2013 року
Невелике іспанське містечко Піорналь, розташоване в автономному співтоваристві Естремадура провінції Касерес, щорічно 19 і 20 січня перетворюється на арену «бойових дій». Настає час стародавнього фестивалю Харрамплас (Jarramplas).

Мабуть, це торжество заслуговує назви одного з найдивніших свят Іспанії. Кілька сотень жителів озброюються великими ріпами і починають полювання на головного героя фестивалю — «викрадача худоби». Одягнений у заквітчаний безліччю кольорових стрічок костюм і величезний гостроконечний шолом з рогами, «злодюжка» блукає вулицями міста і б'є в барабан, привертаючи до себе увагу. Згідно з місцевим фольклором, винуватець торжества уособлює собою злого духа, який заслужив покарання за завдані ним біди, тому жителі містечка із задоволенням обстрілюють його овочами.

У минулі часи негідника «пригощали» снарядами з картоплі. Однак у наші дні городяни воліють запасатися куди більш важкими овочами — дуже великими ріпами, які спеціально завозяться до свята в кількості до 15 тонн, як розповідається на сайті фестивалю. Невеликий трактор час від часу підвозить чергову порцію овочів, і безумство «побиття ріпами» знову виплескується на вулиці Піорналя.

Герою свята потрібно мати неабияку мужність і терпіння, щоб витримати численні удари. Адже городяни не шкодують сил, запускаючи в ціль важкі коренеплоди. Звичайно, одна людина навряд чи зможе два дні винести ляпаси здоровенними ріпами, тому роль лиходія почергово виконують близько дюжини міцних хлопців. Для пом'якшення ударів овочами одяг головного героя свята зміцнюється тканиною зі скловолокна. Втім, городянам теж доводиться несолодко, адже ріпи розміром із середню диню не завжди потрапляють точно в ціль.

Свято Харрамплас випробовує на витривалість. Чим міцнішим фізично виявиться «лиходій», який стійко переносить безжалісну зливу з овочів, тим пізніше на радість жителям завершиться фестиваль. І тим більшою пошаною нагородять городяни виконавця ролі «злодюжки кіз і овець».


Яке походження фестивалю Харрамплас? Цього не знає ніхто. За однією версією, основою свята послужив один із ритуалів, який перші колонізатори побачили в американських індіанців. Відповідно до іншої — витоки потрібно шукати в міфі про битву Геракла з велетнем Какусом, який вкрав у Геракла корів. Є й така думка, що «злодій» насправді — християнський воїн, що постраждав за віру. Ця версія з'явилася після об'єднання фестивалю Харрамплас зі святом величання святого Себастьяна, яке відзначається 20 січня.

Найпоширеніша і найбільш правдоподібна легенда — лиходій-Харрамплас був звичайним розбійником, що крав худобу. Зрештою, жителі спіймали злодюжку й прогнали з села, відлупцювавши його тим, що потрапило під руку, в тому числі й овочами.
Підписатися:

Коментарі