• Захищені права в Україні — це як ложка меду в бочці дьогтю

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    Середа, 27 лютого 2013 року
Ложка меду в бочці дьогтю — так узагальнили ситуацію з правами людини за 2012 рік правозахисники у щорічному звіті по Україні. Хоча спостерігалися певні позитивні зрушення, однак у багатьох сферах ситуація лише погіршувалася, відзначають вони.
Відомі правозахисні організації, такі як Українська Гельсінкська спілка з прав людини та Харківська правозахисна група, представили 27 лютого доповідь «Права людини в Україні — 2012».
Правозахисники зазначають, що права людини в 2010—2011 роках не були пріоритетом для держави. У 2012 році ситуація змінилася і стала строкатою. На думку Євгена Захарова, директора Харківської правозахисної групи, ця зміна пов’язана зі страхом санкцій від міжнародних організацій, а також бажанням продемонструвати успіх держави напередодні парламентських виборів.
Позитивним правозахисники назвали те, що був ухвалений новий Кримінально-процесуальний кодекс, який виявився навіть кращим, ніж очікувалося.
Були й спроби виконати рекомендації ПАРЄ щодо реалізації свободи мирних зібрань, яка порушувалася в масовому порядку.
Крім того, з’являються регіональні центри безплатної правової допомоги, які почали працювати з січня 2013 року.
Важливим уважають і те, що обрали молодого енергійного та прогресивного омбудсмана. Валерія Лутковська, як зазначив Захаров, почала створювати національні превентивні механізми з метою запобігання катуванням, налагодила зв’язки з громадськістю та владою, а також надавала рекомендації парламенту з приводу деяких законопроектів, що стосуються прав людини, і деякі з них було враховано.
Між тим, після цього починається «бочка дьогтю». Якщо керівництво держави бачило, що її владі щось загрожує, то давало жорстку відсіч. Для репресій проти опозиції та громадських рухів, за даними звіту, в 2012 році, як і раніше, використовували МВС, прокуратуру, СБУ, податкові органи як інструменти.
Також повністю залежною залишається судова система — жодну рекомендацію ПАРЄ щодо її реформи виконано не було, йдеться у звіті. А коли виникали конфлікти між економічними інтересами владної верхівки та правами людини, то завжди перемагали інтереси влади.
Право власності і свобода підприємництва названі правозахисниками як примарні через те, що бізнес придушують, а між бізнесом та владою встановлена кримінальна система, через що деякі компанії змушені були переводити діяльність за межі країни або ж закриватися.
Пенсійна реформа зменшила виплати, а дефіцит Пенсійного фонду збільшився на 7 млрд грн у 2012 році. Пенсійна система залишається несправедливою, оскільки не ліквідовані спецпенсії, йдеться у звіті.
Медична реформа спрямована проти хворих та лікарів, відзначають правозахисники. У сільській місцевості чотирьох областей, де її ввели як експеримент, люди не могли дістатися до лікарень, що тепер розміщуються часом більш ніж за сотню кілометрів. Крім того, лікарі у великій кількості почали втрачати роботу, оскільки їхні медичні установи були ліквідовані.
Євген Захаров зазначив сьогодні на прес-конференції, що часто на екологічні права звертають менше уваги, однак ситуація з охороною довкілля в Україні є катастрофічною. Зокрема він навів за приклад те, що парламент ухвалив закон про будівництво двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС всупереч тому, що не була проведена державна екологічна експертиза ТЕО проектів добудови і не був оцінений вплив на довкілля у транскордонному аспекті із зачепленими країнами. 
Бажання побудувати понад 300 гідроелектростанцій у Карпатах, є загрозливим для регіону, зазначено у звіті.  
Коли екологи намагаються протидіяти небезпечним для довкілля проектам, то бізнес просто прибирає тих екологів. Як приклад — убивство Володимира Гончаренка через 4 дні після того, як він дав прес-конференцію, де заявив про отруйний металобрухт під Кривим Рогом. 
Між тим, якщо українська влада дійсно прагне підписати угоду про асоціацію з ЄС, то правозахисники радять все ж виконувати вимоги та рекомендації ПАРЄ. Зокрема, у звіті йдеться, що захід не пробачить Україні політично вмотивованих кримінальних справ щодо Тимошенко Та Луценка. 
«Доки Юлія Тимошенко та Юрій Луценко ув’язнені, про нашу євроінтеграцію можна забути. Скоріше, слід думати про санкції», — зазначено у звіті.

До відома читача: 

Якщо ваші права порушено, можна звернутися до:
— Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: www.ombudsman.gov.ua
— Української Гельсінської спілки з прав людини: http://helsinki.org.ua
— Харківської правозахисної групи: www.khpg.org
— або інших організацій (наберіть у пошуковику «правозахисні організації Україна» тощо).
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...