ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Блінкен виступить проти війни в Україні від нового члена НАТО (ВІДЕО)

Велика Епоха
Державний секретар США Ентоні Блінкен (Kevin Dietsch/Getty Images)

Державний секретар США Ентоні Блінкен поїде 1-2 червня до Гельсінкі після зустрічі міністрів закордонних справ країн Західного альянсу в Осло. Спочатку він відвідає Швецію, яка також прагне вступити до НАТО, і зустрінеться з прем'єр-міністрами всіх трьох країн, повідомляє Reuters.

У Гельсінкі Блінкен виступить з промовою, "щоб підкреслити всі способи, якими російська агресія проти України була стратегічною невдачею", — заявив речник Державного департаменту США Метью Міллер.

За його словами, Блінкен розповість про "наші постійні зусилля, спрямовані на підтримку України в захисті своєї території, суверенітету і демократії в прагненні до справедливого і тривалого миру".

Зустріч в Осло стане підготовкою до саміту лідерів НАТО в липні в столиці Литви Вільнюсі. Кілька колишніх радянських членів НАТО прагнуть отримати на саміті офіційні зобов'язання щодо України, навіть якщо офіційна пропозиція приєднатися до Альянсу виглядає віддаленою.

Дерек Хоган, головний американський дипломат у Європі, зазначив, що Сполучені Штати — на сьогоднішній день найбільша військова потуга в НАТО — не поспішають давати офіційні обіцянки Україні. Відповідно до п'ятої статті НАТО, напад на одного члена Альянсу вважається нападом на всіх.

"Ми будемо шукати шляхи підтримки євроатлантичних прагнень України, але зараз, — сказав Хоган журналістам, - нагальні потреби України є практичними, і тому ми повинні зосередитися на розбудові обороноздатності України та її потенціалу стримування".

Хоган сказав, що Блінкен домагатиметься "прогресу в ключових питаннях" для України на саміті у Вільнюсі, але не очікує оголошень в Осло.

Фінляндія і Швеція, які тривалий час зберігали офіційний нейтралітет, щоб уникнути конфлікту з Москвою, прагнули членства в НАТО після вторгнення Росії в лютому 2022 року в Україну, чиї довоєнні спроби приєднатися до альянсу були безуспішними.

Фінляндія офіційно вступила до НАТО у квітні. Туреччина та Угорщина ще не дали свого благословення на вступ Швеції до НАТО, рішення про вступ якої потребує одностайності.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган тиснув на Стокгольм через присутність у Швеції членів Робітничої партії Курдистану (РПК), яку Анкара вважає терористами.

Західні дипломати висловили обережну надію на те, що Туреччина зніме свої заперечення після другого туру президентських виборів у неділю.

Хоган заявив, що заявка Швеції на вступ до НАТО буде "частиною наших дискусій" з Туреччиною після виборів.

Візит Блінкена до Швеції буде присвячений північному місту Лулеа, де він візьме участь у переговорах Ради з питань торгівлі і технологій між США і ЄС, яка, серед іншого, намагається встановити спільні стандарти перед обличчям просування Китаю.

Відео по темі: