ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Кредити Китаю ставлять найбідніші країни світу на межу краху

Велика Епоха
Китайський лідер Сі Цзіньпін. (Lintao Zhang/Getty Images)

Дюжині бідних країн загрожує економічна нестабільність і навіть крах під тягарем сотень мільярдів доларів іноземних позик, більшу частину яких отримано від найбільшого та найневблаганнішого державного кредитора у світі — Китаю.

Проведений Associated Press аналіз (AP) десятка країн, що мають найбільшу заборгованість перед Китаєм, включно з Пакистаном, Кенією, Замбією, Лаосом і Монголією, показав, що виплата боргу забирає дедалі більшу частину податкових надходжень, необхідних для підтримання шкіл, вироблення електрики, оплати харчових продуктів і палива. І це виснажує валютні резерви, які країни використовують для виплати відсотків за китайськими кредитами.

За лаштунками стоїть небажання Китаю прощати борги та його крайня скритність щодо того, скільки грошей і на яких умовах він позичив, що не дозволяє іншим великим кредиторам прийти на допомогу. Крім того, нещодавно з'ясувалося, що від позичальників вимагалося поміщати готівку на приховані цільові депозитні рахунки, щоб поставити виплати боргів Китаю у вищий пріоритет.

У країнах, аналізованих АР, до 50% зовнішніх позик було отримано від Китаю, і більшість із них спрямовано на виплату зовнішнього боргу. Дві з цих країн, Замбія і Шрі-Ланка, вже оголосили дефолт, не маючи змоги виплачувати навіть відсотки за кредитами, що фінансують будівництво портів, шахт і електростанцій.

У Пакистані мільйони текстильників були звільнені, тому що країна має занадто великий зовнішній борг і не може дозволити собі підтримувати стабільність електричних мереж для забезпечення роботи обладнання.

У Кенії уряд затримує виплати зарплат тисячам працівників державної служби, щоб заощадити гроші для оплати іноземних позик. Минулого місяця головний економічний радник президента написав у Твіттері: "Зарплата або дефолт? Обирайте".

Відтоді як рік тому Шрі-Ланка оголосила дефолт, півмільйона робочих місць у промисловості зникли, інфляція сягнула 50%, і більш ніж половина населення в багатьох частинах країни занурилася в злидні.

Експерти пророкують, що якщо Китай не почне пом'якшувати свою позицію щодо кредитів бідним країнам, то може початися хвиля нових дефолтів і політичних потрясінь.

"У багатьох країнах світу годинник пробив північ", — сказав економіст із Гарварду Кен Рогофф. "Китай прийшов і залишив геополітичну нестабільність, яка може мати довгострокові наслідки".