ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Чому IT-компанії звертаються до IT юристів та судяться з IT-спеціалістами?

Велика Епоха

У сфері IT гучні судові справи рідкість
У сфері IT гучні судові справи рідкість

У сфері IT гучні судові справи рідкість. Але існують випадки, коли компанії вимушені звертатися за консультаціями до IT адвокатів для захисту своїх прав та інтересів. Ми дізналися у айті юристів, які порушення частіше за все стають підставою для звернення до суду, та як часто конфлікти вирішуються мирно. 

3 поширених підстави для звернення до суду

Припинення роботи без попередження

Це ситуація, коли розробник приймає рішення піти одним днем, але забуває попередити про це IT-компанію. Причина може бути будь-яка, як то вигорання або новий замовник. Юристи називають це достроковим припиненням контракту, яке може спричинити зрив проєкту, порушення дедлайнів та зобов’язань перед IT-компанією. Більшість договорів між компаніями та спеціалістами містять наступний пункт: сторона має право ініціювати припинення договору за умови повідомлення іншої сторони за 60 календарних днів до бажаної дати припинення договору. Строк, за який треба попередити про завершення співпраці, може відрізнятися. Якщо IT-спеціаліст не повідомляє про припинення роботи заздалегідь та зникає, це є підставою для звернення до суду. 

IT-спеціаліст не повідомляє про припинення роботи заздалегідь та зникає
IT-спеціаліст не повідомляє про припинення роботи заздалегідь та зникає

Порушення дедлайнів

IT-спеціаліст не виконав роботу, узгоджену в ТЗ, у визначені строки. Мова не про мінімальні порушення дедлайнів, а про невдачі, котрі завдають шкоди іміджу компанії та ставлять під сумнів продовження контракту із замовником. У договорі може бути пункт такого змісту: за порушення строків надання послуг, IT-спеціаліст сплачує штраф у розмірі 0,1 % від вартості вчасно не наданих послуг.  Тому IT-компанія може звернутися до суду, щоб стягнути штраф або збитки, заподіяні невиконанням або неналежним виконанням роботи.

Розголошення конфіденційної інформації

До прикладу, IT-спеціаліст завантажив до відкритих репозитаріїв вихідний код; без погодження з компанією розмістив у власному портфоліо інформацію про кейс, розголошення якого заборонено; поділився інформацією про розроблені технології з колегою з компанії-конкурента. Це заподіює збитків IT-компанії. Підставою для позову стане пункт в договорі, який може бути сформульовано так: у випадку порушення прав інтелектуальної власності IT-компанії та розголошення конфіденційної інформації, IT-фахівець зобов'язується компенсувати заподіяну шкоду у розмірі справедливої компенсації, але не менше ніж 10000 доларів США, та не нижче загальної вартості оплачених послуг за 6 місяців. 

вирішити спір без суду
вирішити спір без суду

Чи можливо вирішити спір без суду? 

90% конфліктів у IT-бізнесі вирішуються без звернення до суду за допомогою переговорів та медіації. Юрист допоможе скласти претензії та вести переговори від імені IT-компанії, побудувати довірливі відносини між сторонами конфлікту, сформулювати конкретні, юридично аргументовані вимоги, належним чином оформити документацію та досягти мирової угоди. 


Вирішення конфлікту через суд триває довго, а процес коштує дорого, і при цьому не завжди завершується на користь позивача. Часто, в договорах можна знайти застереження про розгляд спорів у судах Лондона чи США. ІТ юристи Stalirov&Co розповіли, що процес розгляду спору в іноземному суді може коштувати від 3000$. Це судові витрати та витрати на юридичний супровід. Юристи радять звертатися до іноземного суду для стягнення заборгованості від 10000$. Витрати складатимуть від 30 до 45%. В українських судах судові витрати складають від 10 до 20 % вартості позову. Тому варто починати з переговорів, а якщо вони виявляться безрезультатными, звертатися до суду, попередньо оцінивши рентабельність таких дій.

Автор: Валерій Сталіров, CEO компанії IT-юристів Stalirov&Co