ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Українські зернові: Брюссель домовився з п'ятьма країнами ЄС (ВІДЕО)

Велика Епоха
(SERGEY BOBOK/AFP via Getty Images)

Європейська комісія оголосила в п'ятницю, що досягла угоди з п'ятьма країнами ЄС, включаючи Польщу та Угорщину, про гарантії транзиту українського зерна, після того, як заборони на імпорт, введені цими країнами, були визнані Брюсселем "неприйнятними".

"Ця угода зберігає як експортний потенціал України, щоб продовжувати годувати світ, так і засоби до існування наших фермерів" в ЄС, — заявила виконавчий президент ЄС Урсула фон дер Ляєн у Твіттері.

Угода передбачає скасування односторонніх заборон на імпорт в обмін на "виняткові захисні заходи" щодо чотирьох продуктів з України, які вважаються "найбільш чутливими": пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику.

У середині квітня Польща, а за нею Угорщина, Словаччина та Болгарія в односторонньому порядку заборонили імпорт зернових та інших сільськогосподарських продуктів з України, заявивши, що хочуть захистити своїх фермерів.

Насичення силосів і падіння цін

Після цього розпочався армреслінг з Комісією, яка має виключну компетенцію визначати торговельну політику ЄС. У травні 2022 року ЄС-27 призупинив на один рік митні збори на всі товари, що імпортуються з України, і домовився про те, щоб дозволити їй експортувати свої зернові, оскільки вторгнення Росії в країну паралізувало звичні маршрути через Чорне море. В результаті сусідні країни ЄС побачили масове збільшення надходження кукурудзи, пшениці та соняшнику з України, що призвело до переповнення зерносховищ через відсутність належної логістики та зниження цін, що дестабілізувало місцевих фермерів. Ситуація призвела до масштабних фермерських демонстрацій та відставки польського міністра сільського господарства.

"Принципова угода", досягнута в п'ятницю з п'ятьма країнами (Польщею, Угорщиною, Словаччиною, Болгарією та Румунією) і схвалена Києвом, має на меті "відповісти на занепокоєння як України, так і прикордонних країн", пояснив комісар з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс. На додаток до "виняткових захисних заходів" щодо пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику, будуть проведені оцінки інших українських продуктів, таких як соєва та оливкова олія. Обмеження з боку деяких східноєвропейських країн також спрямовані на такі продукти, як мед, молоко, м'ясо, фрукти, овочі та вино.

19 квітня Брюссель пообіцяв додатково виділити 100 млн євро допомоги постраждалим фермерам, після того, як наприкінці березня було виділено 56,3 млн євро з антикризового резерву Спільної аграрної політики. Перш за все, угода гарантує можливість транзиту українських зернових та сільськогосподарської продукції через п'ять країн до третіх країн, що має вирішальне значення для Києва, який хоче мати можливість продовжувати експорт своєї продукції. Транзит українських зернових та іншої сільськогосподарської продукції через Польщу до інших країн, призупинений Варшавою майже на тиждень, вже офіційно відновився 21 лютого, але зі збереженням суворої заборони на їх продаж на польському ринку.