ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Попри санкції, ЄС продовжує вести бізнес із Росією (ВІДЕО)

Велика Епоха
Співробітник показує каміння ювелірної якості, включно з рідкісним алмазом вагою 242 карати, виставленим на аукціоні російської державної алмазодобувної компанії «Алроса» (Tatyana Makeyeva/Reuters)

Після вторгнення Росії в Україну в лютому минулого року Європейський Союз запровадив 10 раундів санкцій проти іноземних держав.

ЄС заявив, що його санкції покликані скоротити доходи Москви та доступ до технологій, використовуваних у війні.

Але вплив «не буде достатньо серйозним, щоб обмежити здатність Росії вести війну проти України у 2023 році», йдеться в дослідницькій записці Європейського парламенту.

Між 27 країнами блоку та Росією, як і раніше, триває велика торгівля — результат успішного лобіювання, небажання ЄС взяти на себе важчий економічний удар і побоювань з приводу хвильових ефектів у глобальних ланцюжках постачання.

Ось список сфер, у яких ЄС продовжує вести бізнес із Росією.

Торгові потоки

2021 року Росія була п'ятим за величиною торговельним партнером ЄС із товарообміном на суму 258 млрд євро, згідно з даними виконавчої Європейської комісії ЄС. Основними статтями імпорту ЄС були паливо, деревина, залізо та сталь, а також добрива.

Після вторгнення у 2022 році вартість імпорту ЄС з Росії впала вдвічі й склала близько 10 млрд євро в грудні минулого року.

Загалом, згідно з останніми даними Євростату, з березня 2022 року до кінця січня 2023 року ЄС імпортував з Росії товарів на 171 млрд євро.

Ця цифра перевищує 60 млрд євро, які, як заявив ЄС минулого місяця, було виділено Україні за рік після вторгнення, хоча в цю суму не входить вартість сучасних танків, які було відправлено Києву, або остання угода з постачання боєприпасів.

СПГ

Минулого року ЄС ввів санкції на імпорт російського вугілля та морської нафти. На газ санкції ЄС не поширюються, але Москва скоротила постачання трубопроводами в Європу після вторгнення. У 2022 році ЄС отримає приблизно на 40% менше російського газу, ніж в останні роки.

Скраплений природний газ — це інша історія. Після війни постачання російського СПГ до Європи збільшилися — до 22 млрд куб. м у 2022 році порівняно з приблизно 16 млрд куб. м у 2021 році, згідно з аналізом ЄС.

Діаманти

За даними Євростату, торік ЄС купив російських алмазів на 1,4 мільярда євро, оскільки він не заборонив імпорту дорогоцінних каменів і не вніс до чорного списку російську державну гірничодобувну компанію «Алроса».

ЄС, США та інші країни G7 наразі працюють над системою відстеження, щоб разом витіснити російські алмази. Антверпенський всесвітній алмазний центр заявив, що для ефективності цієї системи необхідно включити в неї Індію, яка не є членом G7.

Хімікати та сировина

Імпорт російських добрив до ЄС торік становив 2,6 млрд євро, що на 40% вище, ніж 2021 року, за даними Євростату.

Калій із Росії та Білорусі в ЄС суворо обмежений або заборонений. Але інші добрива, включно з сечовиною, ввозяться вільно, сказав Шон Макл із галузевого лобі Fertilizers Europe.

Серед сировинних матеріалів, яких не торкнулися санкції, — нікель, який використовують переважно для виробництва нержавіючої сталі. За даними Євростату, 2021 року ЄС імпортував нікелю на суму 2,1 млрд євро, що на 3,2 млрд євро більше, ніж торік.