ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Росія знижує залежність від долара, покладаючись на китайський юань (ВІДЕО)

Велика Епоха
Китайські банкноти в 100 юанів і один долар США, Пекін, 6 січня 2017 року. (Fred Dufour/AFP via Getty Images)

Росія послаблює свою залежність від долара США і швидко стає залежною від китайського юаня, що може виявитися як благом для Москви, так і істотним ризиком, попереджають експерти.

Протягом останнього року російська економіка зіткнулася з економічними та політичними санкціями через вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Росії також було заборонено використовувати долар США, що змусило Кремль звернутися до китайського юаня як альтернативи.

Президент Володимир Путін розширив відносини своєї країни з Пекіном, особливо в енергетичній сфері.

У січні російський експорт нафти й мазуту до Китаю зріс до рекордного рівня, перевищивши попередній максимум, встановлений у квітні 2020 року. За даними компанії Kpler, що займається аналітикою даних, потоки сирої нафти й мазуту в Китай збільшилися до 1,66 млн барелів на день на початок 2023 року. Оскільки друга за величиною економіка світу знову відкриває свої ринки після відмови від стратегії COVID-Zero, експерти ринку очікують, що торгівля енергоносіями може зростати значними темпами.

Президент Росії Володимир Путін зустрічається з лідером Китаю Сі Цзіньпіном у Пекіні, Китай, 4 лютого 2022 року. (Sputnik/Aleksey Druzhinin/Kremlin via Reuters)

Пекін отримує багато вигод. По-перше, це економія 13 доларів за барель на російській нафті Urals, яка наразі продається за ціною близько 60 доларів за барель. По-друге, ще один значний ринок покладається на китайський юань.

Дані, зібрані The Wall Street Journal, показують, що російські експортери енергоносіїв отримують зарплату в юанях. Минулого літа великі компанії, як-от алюмінієвий король «Русал», енергетичний гігант «Роснефть» і кредитна фірма «Быстроденьги», почали випуск облігацій у юанях усередині Росії. Крім того, дедалі більше компаній залучають позикові кошти в юанях, а домашні господарства розмістили в російських банках китайську валюту на суму близько 6 мільярдів доларів.

Хоча на долари та євро, як і раніше, припадає більша частина розрахунків за російським експортом, поширеність платежів у юанях і навіть рублях зростає.

Тим часом Міністерство фінансів РФ оголосило в лютому, що продасть понад 5 відсотків своїх запасів юанів. Російський уряд використовує свої резерви для покриття бюджетного дефіциту, викликаного січневим зниженням доходів від продажу енергоносіїв на 46 відсотків порівняно з минулим роком.

За деякими оцінками, використання резервів у юанях може дозволити Росії покривати свої бюджетні дірки протягом трьох років.

На цей момент це може бути єдиним виходом для Путіна та Росії. Але спостерігачі попереджають, що союз із Китаєм може мати наслідки для Москви.

«Росія змінює залежність від долара на залежність від юаня. Якщо відносини з Китаєм погіршаться, Росія може зіткнутися з втратами резервів і перебоями в платежах», — пише Олександра Прокопенко, незалежний аналітик Фонду Карнегі за міжнародний мир.

Водночас Путін може спробувати поліпшити становище рубля та обійти західні санкції, запустивши у квітні цифровий рубль. Банк Росії працюватиме з 13 фінансовими установами та попередньо відібраними підприємствами для участі в пілотному проєкті зі створення цифрової валюти центрального банку (CBDC), повідомляють місцеві ЗМІ.

Офіційні особи кажуть, що Москва вивчає новий цифровий формат для міжнародних розрахунків у межах ширших зусиль зі створення нової фінансової та грошової системи для економіки після вторгнення.

За матеріалами The Epoch Times USA

Новини по темі: