ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Європа відмовилася від російського дизельного пального, щоб покарати Москву

Велика Епоха
Бензовоз. (Justin Sullivan/Getty Images)

У неділю Європа ввела заборону на постачання російського дизельного пального та інших нафтопродуктів, скорочуючи енергетичну залежність від Москви й прагнучи ще більше урізати доходи Кремля від продажу викопного палива як покарання за вторгнення в Україну, повідомляє Associated Press News.

Заборона набула чинності разом з обмеженням цін, узгодженим Групою семи союзних демократій. Мета — дозволити російському дизельному пальному продовжувати надходити в такі країни, як Китай та Індія, й уникнути різкого зростання цін, яке вдарить по споживачах в усьому світі, одночасно знижуючи прибуток, який фінансує бюджет і війну Москви.

Дизельне пальне має ключове значення для економіки, оскільки воно використовується для живлення легкових автомобілів, вантажівок, сільськогосподарського обладнання та заводських машин. Ціни на дизельне пальне зросли через відновлення попиту після пандемії COVID-19 та обмежень на переробні потужності, що сприяло зростанню цін на інші товари по всьому світу.

Нові санкції створюють невизначеність щодо цін, оскільки Європейський союз, що складається з 27 країн, шукає нове постачання дизельного пального зі США, Близького Сходу та Індії для заміни постачання з Росії, яка свого часу забезпечувала 10% всіх потреб Європи в дизельному пальному. Це довші маршрути, ніж з російських портів, що обмежує можливості танкерів.

Гранична ціна в 100 доларів за барель на дизельне, авіаційне паливо й бензин забезпечуватиметься шляхом заборони страховим і судноплавним компаніям працювати з дизельним пальним, ціна якого перевищує встановлену межу. Більшість таких компаній знаходяться в західних країнах.

Аналітики кажуть, що на перших порах, поки ринки розбиратимуться зі змінами, можливий стрибок цін. Але, на їхню думку, ембарго не повинно викликати стрибка цін, якщо обмеження працюватиме так, як задумано, й російське дизельне пальне й далі надходитиме в інші країни.

За даними щотижневого звіту з ринку нафти, опублікованого виконавчою комісією Європейського союзу, ціни на дизельне пальне на помпах не змінилися з початку грудня й становили 1,80 євро за літр (7,37 долара за галон) станом на 30 січня. Ціни в Німеччині, найбільшій економіці ЄС, знизилися на 2,6 цента до 1,83 євро за літр (7,48 долара за галон) станом на 31 січня.

Заборона передбачає 55-денний пільговий період для дизельного пального, завантаженого в танкери до неділі, що є кроком, спрямованим на те, щоб не розбурхати ринки. Чиновники Європейського союзу кажуть, що в імпортерів був час адаптуватися з моменту оголошення заборони в червні.

Європа вже заборонила постачання російського вугілля й більшої частини сирої нафти, а Москва припинила постачання більшої частини природного газу.

===

Новини по темі: