ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

«Годинник Судного дня» показує, що людство стало ближче до кінця світу, ніж будь-коли раніше

Велика Епоха
(Скриншот)

У вівторок вчені-атомники перевели «Годинник Судного дня» ближче до півночі, ніж будь-коли раніше, заявивши, що загрози ядерної війни, хвороб і нестійкості клімату поглибило вторгнення Росії в Україну, що ставить людство перед більшим ризиком знищення, повідомляє Reuters.

«Годинник Судного дня», створений Бюлетенем учених-атомників для ілюстрації того, наскільки близько людство наблизилося до кінця світу, перевів свій «час» у 2023 році на 90 секунд до опівночі, що на 10 секунд ближче, ніж за останні три роки.

Опівночі на цьому годиннику позначає теоретичну точку анігіляції. Стрілки годинника переводяться ближче або далі від опівночі залежно від того, як вчені оцінюють екзистенційні загрози в конкретний момент часу.

Новий час відображає світ, у якому вторгнення Росії в Україну відродило страх перед ядерною війною.

«Тонко завуальовані погрози Росії застосувати ядерну зброю нагадують світові, що ескалація конфлікту через випадковість, намір або прорахунок — це страшний ризик. Імовірність того, що конфлікт може вийти з-під чийогось контролю, залишається високою», — заявила Рейчел Бронсон, президентка й виконавча директорка бюлетеня, на пресконференції у Вашингтоні у вівторок.

За словами Бронсон, оголошення бюлетеня вперше буде перекладено з англійської на українську та російську мови, щоб привернути відповідну увагу.

Некомерційна організація, що базується в Чикаго, щорічно оновлює час на годиннику на основі інформації про катастрофічні ризики для планети й людства.

Рада організації, що складається з учених та інших експертів у галузі ядерних технологій і кліматології, включно з 13 нобелівськими лауреатами, обговорює світові події та щорічно визначає, куди переводити стрілки годинника.

«Годинник Судного дня», що вказує, що означають світові події для передбачуваної ймовірності ядерної катастрофи, Національний пресклуб, Вашингтон, США, 24 січня 2023 року. (REUTERS/Leah Millis)

Апокаліптичні загрози, відображені на годиннику, включають політику, зброю, технології, зміну клімату та пандемію.

Годинник було встановлено на 100 секунд до опівночі з 2020 року, що вже було найближчим наближенням до опівночі.

Рада заявила, що війна в Україні також підвищила ризик того, що в разі продовження конфлікту може бути застосована біологічна зброя.

«Потік дезінформації, що триває, про лабораторії біозброї в Україні викликає побоювання, що Росія сама може подумувати про розгортання такої зброї», — сказала Бронсон.

Годинник було створено 1947 року групою вчених-атомників, включно з Альбертом Ейнштейном, які працювали над Мангеттенським проєктом із розроблення першої у світі ядерної зброї під час Другої світової війни.

Понад 75 років тому годинник почав цокати за сім хвилин до півночі.

У 1991 році, коли холодна війна закінчилася, а Сполучені Штати й Радянський Союз підписали договір, що істотно скоротив арсенали ядерної зброї обох країн, годинник показував 17 хвилин до півночі.