ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Французькі військові конфіскували тисячі іранських автоматів і ракет (ВІДЕО)

Велика Епоха
У січні французькі військово-морські сили захопили в Оманській затоці тисячі автоматів, кулеметів і протитанкових ракет з Ірану, які прямували для повстанців Хуті в Ємені. (скриншот/abc News)

У січні в Оманській затоці французькі військово-морські сили захопили тисячі автоматів, кулеметів і протитанкових ракет, вироблених в Ірані, що прямували для повстанців Хуті в Ємені, повідомили офіційні особи в четвер, що стало останнім подібним захопленням під час тривалої війни в цій близькосхідній країні, повідомляє Associated Press.

Хоча Іран не одразу визнав факт захоплення, фотографії зброї, оприлюднені Центральним командуванням збройних сил США, показали, що це схоже на зброю, захоплену американськими силами в інших партіях, пов'язаних із Тегераном.

Цю заяву було зроблено в той момент, коли Іран стикається зі зростаючим тиском з боку Заходу у зв'язку з відправкою безпілотників для озброєння Росії під час війни Путіна в Україні, а також у зв'язку з багатомісячними жорстокими репресіями проти іранських протестувальників. Регіональна напруженість також загострилася після ймовірного удару ізраїльського безпілотника по військовому заводу в центральному іранському місті Ісфахан.

Захоплення сталося 15 січня в Оманській затоці — морській акваторії, що простягається від Ормузької протоки, вузького гирла Перської затоки, до Аравійського моря та Індійського океану. Центральне командування США описало перехоплення як таке, що сталося "вздовж маршрутів, які історично використовуються для незаконної торгівлі зброєю з Ірану до Ємену".

Резолюція ООН забороняє постачання зброї в Ємен підтримуваним Іраном повстанцям хуті, які захопили столицю країни наприкінці 2014 року і з березня 2015 року ведуть війну з коаліцією під проводом Саудівської Аравії, що підтримує міжнародно визнаний уряд країни.

Першою про захоплення повідомила газета Wall Street Journal, назвавши сили, які брали участь у захопленні, елітним французьким спецпідрозділом. Регіональний чиновник, обізнаний у цьому питанні, який говорив з Associated Press на умовах анонімності, оскільки не був уповноважений розголошувати деталі операції, також назвав французів тими, хто здійснив захоплення.

Французькі військові не відповіли на прохання прокоментувати вилучення зброї. Центральне командування США не одразу відповіло на запитання про захоплення, як і місія Ірану при ООН. Хоча Франція має військово-морську базу в Абу-Дабі, вона зазвичай дотримується більш стриманого підходу в регіоні, зберігаючи дипломатичну присутність в Ірані.

Іран тривалий час заперечував, що озброює Хуті, хоча західні країни, експерти ООН та інші простежили, що зброя - від прицілів нічного бачення, гвинтівок і ракет — постачається Тегерану. У листопаді ВМС США заявили, що виявили 70 тонн ракетного палива, захованого серед мішків із добривами на борту судна, що прямувало з Ємену до Ірану. У минулому пуски балістичних ракет Хуті були спрямовані на Саудівську Аравію та Об'єднані Арабські Емірати.

На знімках, зроблених у середу Центральним командуванням США, з якими ознайомилося AP, видно різноманітну зброю на борту нерозпізнаного судна, що стоїть, очевидно, на якорі в порту. Зброя, мабуть, включала гвинтівки Тип 56 китайського виробництва, російські гвинтівки АКС20У "Молот" і кулемети ПКМ. Усе це фігурувало в інших випадках вилучення зброї, приписуваних Ірану.

Центральне командування заявило, що було вилучено понад 3000 гвинтівок і 578 000 набоїв, а на оприлюднених знімках також видно 23 протитанкові керовані ракети, які також фігурували в інших поставках, пов'язаних з Іраном.

Війна в Ємені значною мірою перейшла в глухий кут, що призвело до однієї з найважчих гуманітарних криз у світі. Однак, за даними проєкту "Дані по Ємену", відтоді як королівство запропонувало негайне припинення вогню наприкінці березня 2022 року, в Ємені не було зафіксовано жодного авіаудару під керівництвом Саудівської Аравії.

Термін дії цього перемир'я закінчився в жовтні, попри дипломатичному зусиллю щодо його відновлення. Це викликало побоювання, що війна може знову загостритися. За час бойових дій у Ємені загинуло понад 150 000 осіб, зокрема понад 14 500 мирних жителів.