ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Країни Балтії купили вдвічі більше російського скрапленого газу минулого року

Велика Епоха
Товарний поїзд перевозить скраплений нафтовий газ (СНД). (über dts Nachrichtenagentur)

Російські експортери більш ніж подвоїли продажі скрапленого нафтового газу до країн Балтії у 2022 році, частина якого була продана Україні, згідно з даними трьох торгових і транспортно-експедиторських джерел, що охоплюють цей регіон, повідомляє Reuters.

Стрибок у закупівлі російського скрапленого газу відбувся попри різке засудження дій Москви в Україні з боку трьох балтійських країн, які є членами НАТО та Європейського Союзу, оскільки Європа намагається знайти нові джерела палива в умовах обмеженого світового ринку.

Зріджений нафтовий газ, який в основному використовується як паливо для автомобілів, опалення та для виробництва інших нафтохімічних продуктів, був звільнений від широких західних санкцій, запроваджених проти Росії через Україну.

Згідно з розрахунками Reuters, що базуються на даних, зібраних від трьох трейдерів і вантажоперевізників, які працюють у регіоні, Росія збільшила сукупні продажі скрапленого газу до Латвії, Литви та Естонії до 331 000 тонн з 159 000 тонн у 2022 році.

Зростання відбулося після того, як Україна та деякі інші країни відмовилися купувати російське паливо напряму.

Згідно з даними та розрахунками Reuters, продажі російського скрапленого газу до Латвії зросли на 77% до 232 000 тонн, в той час, як поставки до Литви підскочили у 8,5 раза до 72 000 тонн, а продажі до Естонії збільшилися на 42% до 27 000 тонн минулого року.

Міністерства енергетики Латвії та Естонії не відповіли на прохання прокоментувати ці дані. Литовське міністерство відмовилося від коментарів.

Відносини Росії з країнами Балтії різко погіршилися після того, як Москва почала те, що вона називає "спеціальною військовою операцією" в Україні в лютому минулого року. У вівторок Росія та Естонія вислали послів одна одної, а Латвія також погіршила відносини з Росією.

Згідно з даними, поставки російського скрапленого газу до Латвії становили 90% від загального обсягу імпорту скрапленого газу в країні у 2022 році, тоді як Литва отримувала половину свого споживання з Росії, а решту — з Латвії.

Трейдери заявили, що надлишкові обсяги скрапленого газу були продані з країн Балтії в Україну в останні місяці. За їхніми словами, лише в грудні Латвія і Литва поставили в Україну близько 15 000 тонн, що становить 15% від загального обсягу імпорту скрапленого газу в Україні того місяця.

За їхніми словами, скраплений газ з Росії набагато дешевший, ніж з інших країн, таких як Польща та Румунія, оскільки можливості експорту були обмежені з моменту нападу Росії на Україну.

"Українські компанії купують пропан-бутан (LPG) з Литви та Латвії, який з високою ймовірністю має російське походження. Однак різниця в ціні в 150-200 доларів за тонну в порівнянні з Польщею і Румунією дозволяє їм закривати очі на країну походження", — сказав трейдер, який працює в країнах Балтії.

Він додав, що в Україні немає офіційної заборони на імпорт російського скрапленого газу. Міністерство енергетики України не надало коментарів, коли Reuters зв'язалося з ним.

Інші трейдери повідомили, що Україна також купує скраплений газ безпосередньо з литовського заводу Mazeikiu Nafta, який належить польській Orlen, хоча його загальна частка в поставках палива в Україну відносно невелика.