ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Сі Цзіньпін провів саміт країн Центральної Азії, намагаючись кинути виклик G7 (ВІДЕО)

Велика Епоха
(Зліва направо) Китайський лідер Сі Цзіньпін, президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв, президент Киргизстану Садир Жапаров, президент Узбекистану Шавкат Мірзійоєв, президент Таджикистану Емомалі Рахмон і президент Туркменістану Сердар Бердимухамедов прибувають на спільну пресконференцію саміту Китай–Центральна Азія, Сіань, провінція Шеньсі, 19 травня 2023 року. (FLORENCE LO/POOL/AFP via Getty Images)

Китай провів саміт країн Центральної Азії у своєму історичному місті Сіань 18 і 19 травня, за день до саміту Великої сімки (G7).

Сі Цзіньпін зустрівся з главами держав Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану та Узбекистану у форматі "віч-на-віч", заявивши про "давню дружбу" з цими колишніми республіками Радянського Союзу.

Сіань, спочатку відомий як Сяньян і Чан'ань, був столицею кількох могутніх китайських династій, зокрема Цинь, Хань і Тан. За часів династії Хань він був відправною точкою стародавнього Шовкового шляху.

Китайські аналітики вважають, що Сі навмисно вибрав Сіань для проведення саміту Центральної Азії як відкритий виклик саміту G7.

Центральна Азія, також відома як Середня Азія, охоплює п'ять колишніх радянських республік. Цей великий регіон простягається від східних кордонів Китаю до Каспійського моря на заході, Афганістану на півдні й Росії на півночі.

Бувши стратегічним проходом для Пекіна, Центральна Азія раніше вважалася заднім двором Росії. Китайські вантажні потяги, курсуючи між Китаєм і Європою, перетинають Центральну Азію. За даними державного інформаційного агентства Сіньхуа, у першому кварталі цього року з Сіаня було відправлено понад 1100 вантажних поїздів Китай – Європа.

Китай розширює свій вплив у Центральній Азії за допомогою економічного, технологічного та культурного співробітництва під носом у Росії.

За даними рупора Комуністичної партії Китаю (КПК) People's Daily, загальний обсяг торгівлі з п'ятьма країнами Центральної Азії торік досяг рекордних 70 млрд доларів. За перші чотири місяці 2023 року обсяг торгівлі склав 24,7 млрд доларів, збільшившись на 37,3% порівняно з минулим роком.

Китай також інвестував мільярди доларів у розробку родовищ природного газу в Центральній Азії.

До кінця березня сукупний обсяг прямих інвестицій Китаю в п'ять країн Центральної Азії перевищив 15 млрд доларів. Одним з інвестиційних проєктів є газопровід "Центральна Азія – Китай" — газопровідна система з Центральної Азії до західного регіону Китаю Сіньцзян, якою природний газ із Туркменістану, Узбекистану та Казахстану надходить у внутрішню мережу Китаю. За даними Сіньхуа, в експлуатації перебувають три паралельні лінії з проєктною пропускною спроможністю 60 млрд кубометрів на рік.

Однак інвестиції КПК у цей регіон викликають широку критику всередині країни, оскільки китайські громадяни відчувають себе обділеними увагою з боку центрального уряду. Як повідомляється, 19 травня Сі оголосив про надання країнам Центральної Азії фінансової підтримки та грантів на загальну суму 26 млрд юанів (3,8 млрд доларів) на тлі економічного спаду, високого рівня безробіття та кризи старіння населення в самому Китаї.

Серед п'яти країн Центральної Азії Казахстан посідає домінівне становище за рівнем економіки. На його частку припадає 60 відсотків від загального ВВП п'яти країн.

За матеріалами The Epoch Times USA