ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У продажу вперше може з'явитися генетично модифікований банан (ВІДЕО)

Велика Епоха
Науковці чекають схвалення фахівців харчової промисловості першого в Австралії генно-модифікованого банана, щоб врятувати цей сорт. (Shutterstock)

Австралійські вчені вивели перший у світі генетично модифікований (ГМ) банан і тепер чекають на офіційний дозвіл від контролюючих органів на виробництво та продаж цих плодів у широких масштабах.

Сорт бананів Кавендиш, відомий як QCAV-4, був створений вченими австралійського Квінслендського технологічного університету (QUT). Це важливий крок на шляху до захисту бананової галузі вартістю 20 мільярдів доларів США, яка знаходиться під серйозною загрозою через ураження грибком, відомим під назвою «панамська хвороба».

Урядова служба харчових стандартів Австралії та Нової Зеландії (FSANZ) разом з Управлінням регулятора генних технологій (OGTR) розпочали перевірку бананів на предмет їхньої безпечності для подальшого виробництва та вживання в їжу.

«Це перший повністю ГМ-плід, який буде оцінений FSANZ. Якщо його буде затверджено, це також стане першим у світі схваленням ГМ-бананів», – зазначила у своїй заяві генеральний директор FSANZ Сандра Катберт (Sandra Cuthbert).

Нічим не відрізняється від справжнього

Панамська хвороба вже серйозно вплинула на виробництво бананів сорту Кавендиш по всій Азії, почала закріплюватися в Південній Америці, а зараз становить серйозну загрозу для австралійського виробництва бананів, оскільки хвороба вже поширюється на Північній території, повідомляють дослідники з університету QUT.

Щоб підвищити стійкість бананів до хвороби, вчені поєднали сорт Кавендиш з одним геном-RGA2, взятим з дикого банана з Південно-Східної Азії, Musa acuminata ssp malaccensis, повністю стійкого до цієї хвороби.

Зліва направо: Дикий банан, банан сорту Кавендиш та банан сорту QCAV-4. Квінслендським технологічним університетом проводяться випробування бананових рослин QCAV-4 на полях Північної Австралії. (Ентоні Віт)

Ваше здоров'я важливе

Під час досліджень у Північній Австралії ГМ-банани виявилися стійкими до хвороб, залишаючись повністю здоровими.

Почесний професор QUT Джеймс Дейл, який проводив дослідження, сказав, що QCAV-4 має аналогічний термін зберігання і нагадує Кавендиш як на смак, так і за формою.

«У порівнянні зі звичайними кавендишськими бананами, вони мають точно таку саму складову», – каже професор Дейл.

«Ми сподіваємося, що вони не будуть нічим відрізнятися на смак. Однак найближчим часом буде створено незалежну дегустаційну комісію».

«Ми змінили лише один ген, і те, що вже побачили на полях, свідчить про те, що вони дозрівають точно так само, як і всі інші сорти Кавендиша».

Жан-Поль Ів з Квінслендського технологічного університету, Ентоні Джеймс, Майко Като та почесний професор Джеймс Дейл – команда, яка досліджує стійкі до хвороб банани Кавендиш з молодими банановими рослинами на фермі в Північній Австралії. (Квінслендський технологічний університет)

Відомий ученим штам Fusarium wilt 4 (TR4) тропічної групи, зазвичай називають панамською хворобою, оскільки його вперше було виявлено на бананових плантаціях у Центральній Америці, хоча спочатку він з'явився на Тайвані.

Це грибкове захворювання, що передається через ґрунт та проявляється так:

  • пожовтіння і побуріння листя;
  • опадання зів'ялого листя;
  • молоде листя залишається зеленим і вертикальним, що надає рослині шипуватого вигляду;
  • відбувається розщеплення стебла біля основи рослини.  
Літак розпилює пестициди на банановій плантації на захід від Абіджана, Берег Слонової Кістки, 15 липня 2014 року. (Issouf Sanogo/AFP/Getty Images)

Нині не існує відомих методів лікування цього захворювання.

Фахівці вважають, що хвороба поширюється через працівників, які переносять збудника після обробки заражених полів. Саме тому вчені намагаються вивести стійкі до хвороби сорти бананів для боротьби з останнім спалахом.

Очікується, що процес оцінки FSANZ триватиме близько дев'яти місяців і охоплюватиме консультації з громадськістю. Після затвердження у міністрів продовольства Австралії та Нової Зеландії буде 60 днів, щоб розглянути рішення FSANZ і дати висновок про те, чи можна дозволити легальний продаж бананів.