ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Чорний перець, "король спецій" – дослідники про користь його властивостей

Велика Епоха
(Krasula/Shutterstock)

Чорний перець часто називають "королем спецій", він вважається популярною кулінарною приправою, що відома своїм яскраво різким смаком, який походить від алкалоїдного компонента — піперину. Завдяки своїм антиоксидантним і антибактеріальним властивостям чорний перець входить до числа найбільш важливих харчових продуктів, здатних запобігати та контролювати ріст пухлин і покращувати роботу шлунково-кишкового тракту.

Історія перцю бере початок в Індії, де він відомий вже тисячі років, а на Захід спеція потрапила за часів правління Олександра Македонського в четвертому столітті до н.е. У стародавні часи перець вважався цінним товаром, його часто використовували як валюту для сплати податків і данини, він навіть слугував універсальним засобом обміну, подібно до золота.

Перець — квітуча ліана, що належить до родини Piperaceae, а його сушені плоди використовують як спеції та приправи. Найпоширенішими є два види перцю: чорний, який збирають із недостиглих плодів перцевої лози, і білий, отриманий шляхом обробки повністю дозрілих плодів.

За даними FoodData Central Міністерства сільського господарства США, чорний перець містить такі поживні речовини, як магній, вітамін К, залізо і клітковину. Дослідження показали, що порівняно з білим перцем, екстракт чорного містить більше поліфенолів і має високу антиоксидантну та вільнорадикальну активність.

Одночасне вживання вітамінів і мінералів з піперином, що міститься в перці, може підвищити їхню наявність в організмі. Дослідження, опубліковане в журналі Nutrients in 2020, засвідчило, що сполуки піперину можуть сприяти засвоєнню таких речовин, як залізо і бета-каротин, особливо під час вживання з куркуміном.

Крім того, чорний перець має п'ять суттєвих переваг.

Ваше здоров'я важливе

1. Боротьба з ожирінням

Південнокорейські вчені за допомогою лабораторних досліджень і комп'ютерних технологій виявили, що піперин може впливати на активність генів, відповідальних за процес утворення нових жирових клітин, тим самим запобігаючи їхньому формуванню. Під час цього процесу піперин також запускає метаболічну ланцюгову реакцію, допомагаючи регулювати утворення жиру.

Вчені припустили, що це відкриття може призвести до ширшого використання піперину або екстракту чорного перцю для боротьби з ожирінням. Дослідження було опубліковано в журналі https://pubs.acs.org/doi/10.1021/jf204514a Journal of Agricultural and Food Chemistry у 2012 році.

2. Профілактика та лікування раку

Дослідження, проведене Онкологічним центром Мічиганського університету, засвідчило, що піперин здатний уберегти від раку молочної залози.

Дослідники приготували висококонцентровані розчини куркуміну з куркуми та піперину і виявили, що обидві сполуки можуть пригнічувати розмноження стовбурових клітин молочної залози. На додаток, ефект гальмування стає ще більш значним у разі одночасного використання цих двох сполук, тоді вони не впливають на функції здорових клітин молочної залози.

3. Захист серцево-судинної системи

Клінічні випробування підтвердили, що піперин може попереджувати та лікувати різноманітні хронічні захворювання, включно з гіпертонією, діабетом, неврологічними розладами, серцево-судинними захворюваннями тощо.

Згідно з дослідженням, піперин може усувати надлишок холестерину в крові, запобігаючи його накопиченню в макрофагах, яке призводить до розвитку атеросклерозу. Він також стимулює транспортування холестерину по кровоносних судинах у печінку для утворення жовчі, що потрапляє до тонкого кишківника для виведення з організму через кал.

4. Покращення травлення

Крім того, піперин може сприяти нормалізації травлення, стимулюючи виділення шлункових ферментів. Огляд досліджень, що опублікований у журналі Critical Reviews in Food Science and Nutrition 2007 року, засвідчив, що дієтичний піперин може активувати роботу підшлункової залози для виділення цілющих ферментів, тим самим покращуючи перетравлення їжі та прискорюючи її проходження через шлунково-кишковий тракт. Такі спеції, як чорний перець, також можуть посилювати активність слинної амілази, панкреатичної протеази й ліпази, та сприяти виділенню жовчних кислот.

Крім посилення вироблення травних ферментів, піперин сприяє підвищенню всмоктувальної здатності клітин тонкого кишківника.

5. Зміцнення імунітету

Дослідження, опубліковане 2010 року в Journal of Medicinal Food, засвідчило, що чорний перець має імуномодулювальну і протипухлинну активність, що робить його природним засобом для підтримки та зміцнення імунної системи. Клінічні випробування також підтвердили, що піперин може допомогти запобігти вірусним, бактеріальним і грибковим інфекціям.

Доктор Пей-Чен Лін, директор клініки китайської медицини Лі Сян у Тайбеї (Тайвань), написав в офіційному сайті клініки про поживні та корисні властивості перцю. За словами Лін, перець може полегшити перебіг застуди та поліпшити травлення.

Білий перець має вищу лікарську цінність і активно застосовується в традиційній китайській медицині для полегшення травлення, стимулювання апетиту і зменшення здуття живота. Чорний перець з його яскраво вираженим смаком використовують у кулінарії, особливо для усунення запахів під час приготування риби.

Перець горошком чи мелений

Наявний на ринку перець можна розділити на порошок і горошок. За словами Ліна, хоча мелений перець зручніший, його активні інгредієнти можуть повільно руйнуватися і випаровуватися. Крім того, порошок часто містить сіль. Тому він рекомендує купувати горошок і подрібнювати його за потреби, щоб отримати свіжіший смак. Хоча перець підходить для зберігання в холодильнику, краще не купувати відразу занадто багато, щоб він не зіпсувався від вологи.

Лін підкреслив, що чорний перець вважається "пекучою" їжею, а отже, може не підійти людям з акне або запорами. Тим, хто відчуває сухість у роті та надмірну спрагу, також слід уникати надлишків чорного перцю. Крім того, надмірне споживання може завдати шкоди легеням, тому людям зі слабкою функцією легень слід обмежити його вживання.

Два способи вживання перцю

Лін поділився двома порадами вживання перцю в їжу і розповів, як користуватися його цілющими властивостями.

1. Рафінований цукор і перцева вода

Для лікування застуди подрібніть трохи чорного перцю і змішайте його з нерафінованим тростинним цукром і гарячою водою. У разі застуди та переохолодження рекомендується вживати його на ранній стадії симптомів для досягнення найкращих результатів.

Крім того, цей засіб ефективний для лікування проблем зі шлунком та інших захворювань, спровокованих застудою.

2. Картопля з чорним перцем

Зваріть на пару 1 картоплину середнього розміру і зробіть пюре, ретельно перемішавши з 5 грамами вершкового масла. Перед подачею додайте невелику кількість подрібненого чорного перцю.