ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Приймання антибіотиків робить сальмонелу стійкою до ліків

Велика Епоха
(Shutterstock)

Сальмонела вважається найпоширенішою причиною харчових отруєнь. Її особливість у тому, що вона може заразити дуже багатьох людей і залишається живучою в найрізноманітніших умовах — від шерсті тварин до листя салату. Однак тенденція до зростання кількості випадків захворювання на сальмонелу з лікарською стійкістю (pdf), про яку йдеться в огляді, опублікованому в журналі Foods, вказує на необхідність пошуку більш досконалих методів її виявлення та профілактики.

Основні відомості про сальмонелу

Одна з головних причин діареї та причина черевного тифу, штами сальмонели, які щорічно спричиняють 1,2 мільйона випадків захворювань. Саме такі грамнегативні бактерії відомі тим, що спричиняють болі в животі та діарею, коли людина з'їдає щось «зіпсоване». Сальмонела має близько 2500 різновидів і стає причиною госпіталізації понад 25 000 людей, а також смерті понад 400 осіб щороку тільки в США.

Сальмонела — найпоширеніша причина захворювань харчового характеру. (The Epoch Times)

Крім спазмів у животі та діареї, інфекція Salmonella може спричинити лихоманку, нудоту, блювоту і досить сильний головний біль. Крім того, інфекція, викликана Salmonella Typhi, може призвести до черевного тифу. Поряд з іншими вищезгаданими симптомами, черевний тиф призводить до появи шкірного висипу і м'язової слабкості, а також до підвищення температури до 103-104 F (39-40 C).

З бактеріями сальмонели особливо важко боротися через велику кількість носіїв і умов, у яких вони можуть виживати. Бактерії практично всюдисущі, оскільки вони здатні жити в організмі птахів, рептилій, амфібій і багатьох домашніх тварин. Крім того, вони можуть виживати в заморожених, свіжих та навіть оброблених продуктах, тому часто можна почути про спалахи сальмонельозу, що виникають то тут, то там ─ від паличок салямі до «сирих заморожених м'ясних продуктів».

Симптоми зараження сальмонелою бувають досить слабкими, але часто переносяться болісно. (The Epoch Times)

Американські центри з контролю та профілактики захворювань склали довгий список спалахів сальмонельозу. Зазвичай симптоми починають проявлятися через шість годин — шість днів після зараження і тривають від чотирьох днів до тижня. Однак у деяких людей симптоматика може проявлятися протягом багатьох тижнів або взагалі бути відсутньою.

Сальмонела здатна заражати найрізноманітніші продукти. (The Epoch Times)

Діагностика сальмонели зазвичай проводиться в лабораторії, після взяття зразків крові, тканин організму або рідин. Встановлення діагнозу може зайняти від одного до п'яти днів, в залежності від взятих проб.

Лікування сальмонельозу часто має підтримувальний, а не цілеспрямований характер, оскільки в більшості випадків ліки мало допомагають. Відновлення рідини має вирішальне значення, адже діарея призводить до зневоднення організму. Також рекомендують насичений повноцінний відпочинок.

Для лікування пацієнтів із тяжкими інфекціями Salmonella іноді потрібні антибіотики, такі як ципрофлоксацин, азитроміцин і цефтриаксон. Однак інфекції Salmonella, спричинені штамами з лікарською стійкістю, можуть бути тяжчими та супроводжуватися вищими показниками госпіталізації.

Сальмонела з широкою лікарською стійкістю: Що робити?

Поява штамів сальмонели, стійких до лікарських препаратів, також пов'язана з тим, що їх лікування зазвичай має лише допоміжний характер. Лікар може призначити протидіарейні препарати або антибіотики, але під час приймання цих ліків існує певний ризик. Наприклад, ліки проти діареї можуть подовжити тривалість симптомів, попри те, що інфекція минає. Антибіотики також не завжди доцільні, оскільки можуть принести більше шкоди, ніж користі.

Сальмонела зазвичай вражає кишківник і, як правило, не потрапляє в кров. Антибіотики, своєю чергою, використовуються для лікування захворювань, що заражають кровотік, тож, по суті, приймати їх взагалі не має сенсу. Крім того, надмірне призначення антибіотиків призвело до збільшення кількості стійких до ліків сальмонел.

ШЛС у сальмонелі — прогресуюча і невтішна тенденція. (The Epoch Times)

Тільки в США щонайменше 100 000 інфекцій спричинені резистентною до антибіотиків Salmonella, включно зі штамами, стійкими до цефтриаксону і ципрофлоксацину, йдеться в огляді Foods. Були також спалахи сальмонельозу, спричинені штамами, стійкими до кількох антибіотиків, включно з ампіциліном, стрептоміцином, сульфізоксазолом і тетрацикліном.

У 2014 році співробітники Національного моніторингу стійкості до протимікробних препаратів (NARMS) Управління з контролю за продуктами та ліками США (FDA) взяли зразок курячої грудки під час стандартного дослідження. Зразок був протестований за допомогою секвенування повного геному ─ лабораторного методу, який «фотографує» всю послідовність ДНК ─ і виявив штам нетифоїдної сальмонели з множинною лікарською стійкістю. Цей штам містив додатковий ген, який не був характерний для сальмонел із курячого м'яса в США.

У 2016 році в Пакистані було зареєстровано спалах черевного тифу, викликаний Salmonella enterica серотипу Typhi з широкою медикаментозною стійкістю до безлічі антибіотиків (хлорамфеніколу, ампіциліну, фторхінолонів і цефалоспоринів третього покоління). Штами S. Typhi, стійкі до цефалоспоринів, також були зареєстровані в Індії, Бангладеш і багатьох інших країнах, тож ці випадки спостерігаються в усьому світу.

У 2018-2019 роках у США стався спалах Salmonella Infantis. Міністерство сільського господарства США (USDA) виявляло цей штам зі зростаючою частотою в зразках курки. Виявлений штам, поряд з іншими видами стійких сальмонел, пов'язаних із такими джерелами, як свинина, індичка та яловичина, різко погіршує наявні у медичних працівників можливості для лікування пацієнтів із важкими інфекціями.

У хворих, інфікованих штамами, стійкими до ампіциліну, хлорамфеніколу, стрептоміцину, сульфаніламідів і тетрацикліну, ризик смертності майже в п'ять разів вищий, ніж у пацієнтів, інфікованих звичайними штамами. Підбиваючи підсумки, можна з упевненістю сказати, що якщо ви не заразитеся сальмонелою, це позбавить вас багатьох неприємностей.

Профілактика та діагностика: Найкращий спосіб зберегти здоров'я

Профілактика відносно проста, і найімовірніше ви вже чули про неї. По-перше, необхідно завжди правильно готувати сирі продукти, перш ніж їх їсти. Також потрібно мити овочі та фрукти, якщо ви їсте їх сирими, бути обережним із тваринами та домашніми улюбленцями й уважно стежити за повідомленнями щодо спалаху захворювання.

Найкращий спосіб лікування сальмонели ─ не заразитися нею. (The Epoch Times)

Важливо дотримуватися правил особистої гігієни, особливо під час вживання їжі, після контакту з тваринами або коли хтось із близьких заражений сальмонелою. Крім того, не забувайте дотримуватися регулярного графіка прибирання, і не перебувайте в одному приміщенні з тваринами, під час вживання їжі.

Через особливості сальмонели та широкий спектр умов, у яких вона може виживати, знищити бактерії практично неможливо, тож виникає гостра потреба в експрес-діагностиці сальмонели, подібно до експрес-тестів на COVID, що використовувалися під час пандемії.

Водночас краще утримуватися від надмірного застосування антибіотиків у разі зараження бактеріальними патогенами. З одного боку, їхнє використання показує, що ми не повністю довіряємо і не цінуємо складний механізм, яким володіє наша імунна система, подарована Богом. З іншого боку, це неминуче призведе до підвищення лікарської стійкості бактерій та інших патогенних мікроорганізмів, що являє собою порочне коло, здатне обернутися катастрофою. Ми повинні приділяти більше уваги нашому цілісному здоров'ю і зміцнювати його.

Точки зору, висловлені в цій статті, є позицією автора і не обов'язково відображають погляди The Epoch Times. Epoch Health вітає професійні дискусії та дружні дебати. Щоб опублікувати статтю, будь ласка, дотримуйтесь рекомендацій і надішліть її через надану форму.

Доктор Сяосюй Шон Лінь — доцент кафедри біомедичних наук у коледжі Фейтян у Міддлтауні, штат Нью-Йорк. Доктор Лін також часто виступає аналітиком і коментатором для Epoch Media Group, VOA і RFA. Він ветеран, який служив мікробіологом в армії США, а також член Комітету з поточної небезпеки: Китай.

За матеріалами The Epoch Times USA