ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Втрата зубів і діабет підвищують ризик деменції:дослідження (ВІДЕО)

Велика Епоха
(Maen CG/Shutterstock)

Випадіння зубів, діабет і хвороба Альцгеймера або деменція можуть здатися не пов'язаними між собою проблемами здоров'я. Однак дедалі більше фактів свідчить про те, що між цими захворюваннями може існувати тісний зв'язок.

Нове дослідження, опубліковане в Journal of Dental Research, підтверджує такий зв'язок, вказуючи на те, що люди з втратою зубів і діабетом можуть піддаватися підвищеному ризику розвитку хвороби Альцгеймера або деменції.

Дослідники використовували дані за 12 років (2006-2018 рр.) про здоров'я 9948 літніх людей у віці від 65 до 85 років і старше.

Результати дослідження показали, що у людей із втратою зубів і діабетом ймовірність розвитку когнітивних розладів була майже втричі вищою, ніж у тих, хто не страждав на жодне з цих захворювань. Дорослі у віці від 65 до 74 років з діабетом і повною втратою зубів мали найвищі темпи зниження когнітивних здібностей.

Хоча дослідження також виявило дещо підвищений ризик для тих, хто страждає на діабет або тільки втратою зубів, але цей зв'язок не був таким сильним.

Ускладнення діабету можуть впливати на здоров'я зубів.

Дослідження, опубліковане у 2017 році в Британському медичному журналі, показало, що одна з форм важкого захворювання ясен, яка називається пародонтитом, є ранньою ознакою діабету 2 типу.

Чому ж втрата зубів і діабет підвищують ризик розвитку хвороби Альцгеймера?

3 можливі причини:

1. Інші проблеми зі здоров'ям

«Люди з діабетом і поганим станом порожнини рота часто мають інші проблеми зі здоров'ям, як-от високий кров'яний тиск, високий рівень холестерину та серцево-судинні захворювання, які також є факторами ризику розвитку деменції», — сказав виданню The Epoch Times провідний автор дослідження Бей Ву, доктор геронтології, заступник декана з досліджень у Коледжі медсестер Рорі Меєрс Нью-Йоркського університету.

2. Запалення

«Хронічне запалення є спільною рисою діабету і поганого стану порожнини рота (наприклад, пародонтиту), і воно було пов'язане з підвищеним ризиком зниження когнітивних здібностей і недоумства», — сказав Ву.

«У США понад 75 відсотків беззубих літніх людей носять зубні протези», — пишуть автори дослідження в Journal of Dental Research. «Відомо, що біоплівка, яка утворюється на зубних протезах, може містити бактерії, дріжджі та грибки, які призводять до запальної реакції в тканинах порожнини рота».

Погане здоров'я та гігієна порожнини рота пов'язані з підвищеним ризиком інфекцій, які можуть спричинити запалення й надалі сприяти когнітивним порушенням.

3. Дієтичне харчування

Ву також вказав на роль, яку відіграє дієта. «Поганий стан порожнини рота впливає на раціон», — каже Ву. «Здорове харчування також корисне для когнітивного здоров'я».

Нещодавній огляд досліджень показав, що люди похилого віку з проблемами здоров'я порожнини рота харчувалися гірше та споживали менше продуктів, багатих поживними речовинами. У них також було низьке споживання фруктів і овочів, вітаміну С і вітаміну Е, і високе споживання оброблених продуктів.

«Поганий стан порожнини рота, діабет і зниження когнітивних здібностей пов'язані між собою, і ми починаємо розуміти, як вони можуть впливати та посилювати один одного», — сказав Ву.