ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Зростає захворюваність на кліщові хвороби, які вбивають кожну п’яту вразливу до них людину (ВІДЕО)

Велика Епоха
Кліщ у Французькому національному інституті сільськогосподарських досліджень (INRA) у Мезон-Альфор, 20 липня 2016 року. (Бертран Гуай/AFP/Getty Images)

Згідно з новими дослідженнями, у Сполучених Штатах спостерігається значне зростання потенційно смертельної кліщової хвороби — бабезіозу.

Згідно зі звітом Центру з контролю та профілактики захворювань США (ЦКЗ) від 17 березня, випадки бабезіозу «значно зросли» на північному сході США в період із 2011 по 2019 рік.

Серед патогенів, що переносяться кліщами, бабезія вважається серйозною загрозою для людини. Вона може інфікувати та руйнувати червоні кров’яні тільця — стан, який називається бабезіоз. За оцінками, майже 0,5 відсотка інфікованих людей помирають від цієї хвороби.

Серед людей з ослабленим імунітетом і літніх людей рівень смертності може зростати до одного з п’яти.

У Вермонті кількість випадків захворювання зросла з 2 до 34 у період із 2011 по 2019 рік, йдеться у звіті. У штаті Мен цей показник зріс із 9 до 138. А в Нью-Гемпширі — з 13 до 63.

«Впродовж 2011–2019 років 37 штатів повідомили ЦКЗ про 16 456 випадків бабезіозу, у тому числі 16 174 (98,2 %) з 10 штатів, включених до цього аналізу», — йдеться у звіті.

«Найбільшу кількість випадків зареєстровано в Нью-Йорку (4738; середній показник = 526,4 на рік), за ним йдуть Массачусетс (4136; 459,6) і Коннектикут (2200; 244,4). Найменша кількість випадків була зареєстрована у Вермонті (114; 12,7) і Нью-Гемпширі (340; 37,8)".

Згідно зі звітом Центру контролю та профілактики захворювань США за 2017 рік, цього року інфекцію діагностували майже у 2 500 американців, порівняно з майже 1 000 у 2011 році. Захворювання зазвичай лікують антипаразитарними препаратами та антибіотиками.

Бабезіоз може бути «важким, небезпечним для життя захворюванням», особливо серед людей, які не мають селезінки, мають слабку імунну систему, інші серйозні захворювання, як-от хвороби нирок або печінки, або є людьми похилого віку, йдеться в повідомленні ЦКЗ.

Ускладнення, що виникають унаслідок бабезіозу, можуть включати низький, нестабільний кров’яний тиск, дуже низький рівень тромбоцитів, порушення роботи критично важливих органів і дисеміноване внутрішньосудинне згортання крові, що призводить до утворення тромбів і кровотеч.

Зараження

Згідно з пресрелізом Каліфорнійського університету в Ріверсайді від 13 квітня, «всі випадки бабезіозу людини, зареєстровані в США, були пов’язані або з Babesia microti, або з B. duncani, або з B. diversens-подібним видами».

«У людей похилого віку та з ослабленим імунітетом, якщо B. duncani не лікувати, бабезіоз може погіршитися і призвести до смерті. Щойно збудник потрапляє в організм і еритроцити починають руйнуватися, може з’явитися лихоманка, головний біль і нудота».

«Люди, постраждалі від укусів кліщів, часто не відчувають укусу, що ускладнює діагностику. Шкірні прояви бабезіозу рідкісні… і їх важко відокремити від хвороби Лайма».

У Сполучених Штатах бабезіоз, спричинений B. duncani, є «новою інфекційною хворобою», яку часто не виявляють, оскільки в здорових людей, які страждають на цю хворобу, зазвичай не спостерігається жодних симптомів.

Незважаючи на його високовірулентні властивості, дуже мало відомо про біологію, механізм вірулентності та еволюцію B. duncani. Наявні рекомендовані методи лікування бабезіозу проти B. duncani також «значною мірою неефективні», йдеться в релізі. Діагностика зазвичай розроблена для B. microti.

Нещодавнє дослідження, проведене вченими з Каліфорнійського університету в Ріверсайді та Єльського університету, дає більше інформації про B. duncani, оскільки вони повідомили про «першу високоякісну послідовність молекулярного геному та збірку патогена».

Лікування

Карін Ле Рош, професор молекулярної, клітинної та системної біології в Університеті Ріверсайду, яка була співкерівником дослідження, зазначила, що паразит еволюціонував у нові класи мультигенних сімейств, що дозволяє йому уникати імунної відповіді господаря.

За словами Ле Роша, дослідження не тільки визначає молекулярний механізм, який, найімовірніше, призведе до вірулентності та патології паразита, але й відкриває можливості для розробки більш ефективних методів лікування.

«Вивчаючи геном і проводячи дослідження ефективності препаратів in vitro, ми виявили чудові інгібітори розвитку цього паразита — низку невеликих молекул, як-от піриметамін, які можуть бути розроблені в якості ефективних засобів для лікування і кращого контролю бабезіозу людини», — сказав Ле Рош.

«Набагато більше наукової та медичної уваги було приділено B. microti. Структура геному B. duncani, досі ігнорованого виду, надасть ученим важливу інформацію про біологію, еволюцію та чутливість збудника до лікарських препаратів».

За матеріалами The Epoch Times USA