ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Санкції проти Росії загрожують алмазній платформі в Індії (ВІДЕО)

Велика Епоха
Працівник оглядає діамантові камені в майстерні з ограновування та полірування Rijiya Gems в Індії. (SAM PANTHAKY/AFP через Getty Images)

Перспектива запровадження нових санкцій G7 проти торгівлі діамантами з Росією обтяжує порт Сурате в індійському штаті Гуджарат — алмазний хаб, що вже потерпає від скорочення пропозиції та падіння попиту.

Близько 90% світових алмазів огранюють і полірують у цьому порту в найзахіднішому штаті Індії. Далеко від гламурних ювелірних магазинів Нью-Йорка, Токіо чи Парижа, сотні тисяч майстрів працюють в поті чола над огранюванням дорогоцінного каміння в близько 4 000 майстерень Сурата, перш ніж перетворити його на блискучі прикраси. Загалом у цій галузі в Гуджураті працює майже мільйон людей, включно з торговцями та постачальниками.

Індійські робітники шукають алмази в неглибоких шахтах в індійському штаті Мадхья-Прадеш (GAGAN NAYAR/AFP через Getty Images)

Попит і пропозиція падають

Російські гірничодобувні гіганти, в тому числі "Алроса", традиційно постачали понад третину необроблених алмазів, що видобуваються в Індії. Але після вторгнення в Україну постачання скоротилося через західні санкції, які виключили Росію з міжнародної банківської системи Swift. Водночас експорт індійських огранованих алмазів обвалився, оскільки американські та європейські компанії відмовилися купувати алмази з Росії.

Відрізати Росію від алмазної мани

Сьогодні лідери країн G7, які зустрічаються в Хіросімі, обговорюють, як спільно перекрити російську торгівлю діамантами на суму 4-5 мільярдів доларів на рік, у тому числі за допомогою високотехнологічних методів відстеження. Британія пішла далі, оголосивши, що повністю заборонить російські діаманти.

Нові санкції означатимуть кінець галузі

За словами Рамешбхая Зілрії, президента Профспілки працівників алмазної промисловості Гуджарату, подальші санкції означатимуть кінець галузі. "Робітники вже страждають від проблем з постачанням в Росії і падіння попиту. Було багато втрат робочих місць, і це тільки погіршить проблему", — сказав він в інтерв'ю AFP. "За останні 15 днів вісім робітників покінчили життя самогубством. Ситуація може тільки погіршитися", — додав він.

Заснований як портове місто в гирлі річки Тапі, Сурат здобув свою репутацію "діамантового міста Індії" в 1960-х і 1970-х роках (PUNIT PARANJPE/AFP через Getty Images)

Росія була стратегічним союзником Індії протягом десятиліть, і Нью-Делі публічно не засуджував Москву за її вторгнення в Україну. Але найбільшими покупцями в діамантовій галузі є західні компанії, пов'язані санкційними режимами. За словами трейдерів, Signet, Tiffany & Co, Chopard і Pandora відмовляються купувати російське каміння.

"Зайнятість (...) серйозно постраждала"

Згідно з даними Ради зі сприяння експорту дорогоцінних каменів і ювелірних виробів (GJEPC), у квітні експорт індійських огранених і шліфованих алмазів склав $1,32 млрд, що на 39%, або на понад $800 млн, менше, ніж за аналогічний період минулого року.

Робітники працюють з діамантами в полірувальній майстерні в Індії (SAM PANTHAKY/AFP через Getty Images)

За словами президента GJEPC Віпула Шаха, галузь стежитиме за тим, які санкції будуть накладені на російські алмази. "Росія — один з наших основних постачальників... Постачання буде обмежено, ми зіткнемося з великою проблемою", — сказав він, — "Безпосереднім питанням є робочі місця, які серйозно постраждають".