ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Україна знаходить все більше китайських комплектуючих у російському озброєнні (ВІДЕО)

Велика Епоха
(Florence Lo/Illustration/Reuters)

Українські військові знаходять все більше компонентів з Китаю в російському озброєнні, яке використовується в Україні, повідомив старший радник в офісі президента Володимира Зеленського в інтерв'ю агентству Reuters, оскільки західні поставки обмежені санкціями.

У "зброї, знайденій на полі бою, ми продовжуємо знаходити різну електроніку", — сказав Владислав Власюк, Радник Офісу Президента України з питань санкційної політики.

"Тенденція зараз така, що там менше компонентів західного виробництва, але більше - не важко (здогадатися), в якій країні — вироблених компонентів. Звичайно, Китай", — сказав він під час відеодзвінка.

Китай неодноразово заперечував відправку військової техніки до Росії з моменту тотального вторгнення Москви в Україну в лютому 2022 року. Напад спричинив західні санкції, в тому числі щодо відправки військових технологій та технологій подвійного призначення, таких як мікрочипи, які можуть бути використані як у звичайній побутовій техніці, так і в озброєнні.

Розвіддані, зібрані українськими експертами з поля бою та передані агентству Reuters, свідчать, що в навігаційній системі безпілотників "Орлан", які раніше використовували швейцарську систему, були знайдені компоненти китайського виробництва.

Експерти також повідомили про виявлення китайських деталей у системі управління вогнем російських танків, які раніше використовували деталі французького виробництва.

Reuters не змогло самостійно перевірити ці дані, зокрема, чи могли згадані компоненти призначатися для невійськового використання, або чи були вони переміщені до Росії третьою стороною.

"Ми збираємо багато різних речей китайського виробництва", — сказав Власюк.

На питання, чи надавали китайські компанії деталі для російської військової техніки, пресслужба Міністерства закордонних справ Китаю відповіла агентству Reuters: "Протягом всієї історії Китай розпочав нормальне торговельне співробітництво з усіма країнами, включаючи Росію, на основі рівності і взаємної вигоди".

"Що стосується експорту військової продукції, то Китай завжди дотримувався розважливого і відповідального підходу. Позиція і дії Китаю завжди були такими".

Власюк зазначив, що Україна змогла ідентифікувати деяких виробників або постачальників і поділитися цією інформацією із західними союзниками.

Він назвав China North Industries Group (Norinco), китайського виробника зброї, як одного з постачальників, і військового постачальника Xinxing Guangzhou Import & Export Co як іншого, не уточнивши, що саме вони постачали.

Співробітник Norinco, який відмовився назвати своє ім'я, сказав, що компанія "не постачає компоненти військової техніки до Росії".

Xinxing Guangzhou Import & Export Co не відразу відповіла на запит про коментар.

Міністерство закордонних справ Росії не відразу відповіло на запит про коментар.

Минулого місяця високопоставлений американський дипломат Ентоні Блінкен заявив, що Китай ще не "перетнув ту межу", за якою можна надавати Росії летальну допомогу.

Однак американські чиновники уважно стежать за розвитком подій і занепокоєні, зокрема, так званими продуктами подвійного призначення, такими як електроніка, яка може бути використана, скажімо, в мікрохвильовій печі або ракеті.

"Ми і наші уряди-партнери невпинно зосереджені на обмеженні доступу Росії до ключових технологій, які підживлюють її жорстокість в Україні", — заявив високопоставлений чиновник Державного департаменту США. "Ми продовжимо вживати заходів для послаблення військової машини Путіна".

Раніше цього тижня США додали китайські компанії до своїх останніх санкцій, в тому числі посередника супутникових знімків, який, за даними Держдепартаменту, постачав знімки місць в Україні організаціям, пов'язаним з компанією "Вагнер" і її керівником Євгеном Пригожиним.

Китай, який позиціонує себе як посередник, заявив, що не зацікавлений у розпалюванні конфлікту, як, за його словами, це роблять західні поставки зброї в Україну.

Україна наклала санкції на китайську компанію Comnav Technology за постачання до Росії навігаційного та радіолокаційного обладнання, яке може бути використане для підтримки російських та іранських безпілотників і ракет. Співробітник компанії Comnav на запитання, чи постачає вона компоненти до Росії, відповів: "Ні, звичайно, ні". Співробітник відмовився назвати своє ім'я.

Власюк описав "триваючу боротьбу" спочатку за введення санкцій проти Росії, а потім за закриття лазівок, які Москва може знайти, щоб їх уникнути.

"Ми бачимо, що є багато прикладів того, що треті країни продовжують, вільно чи ні, підтримувати обхід санкцій", — сказав він.