ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Швейцарія захищає свою політику заморожування російських активів

Велика Епоха
Ілюстрація. (FABRICE COFFRINI/AFP через Getty Images)

Швейцарія у вівторок захистила свою політику заморожування активів російських олігархів перед обличчям критиків, які звинувачують альпійську країну в тому, що вона робить недостатньо після вторгнення Москви в Україну.

Лише Швейцарія заморозила близько 7,5 мільярдів швейцарських франків (близько 7,6 мільярда євро) активів з моменту введення санкцій після вторгнення Росії в Україну, що відповідає "добрій третині" активів, заморожених у "всьому" Європейському Союзі, заявила в інтерв'ю газеті NZZ  Хелен Будлігер Артієда, голова Державного секретаріату з економічних питань (Seco). Вона наводить цифру "21,5 мільярда євро", заморожених по всьому ЄС, і тому дивується, що Швейцарію можна підозрювати в "недбалості".

Минулого тижня країни G7 звернулися до Швейцарії з проханням вживати більш активних заходів проти грошей російських олігархів, повідомляє швейцарсько-німецький тижневик Handelszeitung. Лист, підписаний усіма послами G7 в Берні, був направлений швейцарському уряду з проханням зробити більше, повідомляє видання, додаючи, що лист є конфіденційним.

Від 50 до 100 мільярдів франків додатково

У середині березня посол США в Швейцарії Скотт Міллер виступив з критикою, зокрема, на адресу пані Будлігер Артієди. Він сказав, що взяв до відома суми, заморожені Швейцарією, але, за його оцінками, країна може заблокувати ще від 50 до 100 мільярдів франків.

На шпальтах NZZ глава Seco відповіла, що ця цифра є результатом "непорозуміння". "Цифра від 50 до 100 мільярдів франків — це оцінка можливих російських активів в управлінні, яка була поширена на початку, — відповіла вона, наполягаючи на тому, що ця оцінка не походить від адміністрації. "Але не всі росіяни підпадають під санкції, лише меншість", — додала вона.

Відповідаючи на запитання, чи можуть заморожені активи бути конфісковані для допомоги у відновленні України, Будлігер Артієда пояснила, що робоча група обговорила це питання і дійшла чіткого висновку, що це було б "порушенням прав власності". За її словами, якщо майно не має кримінального походження, "конфіскація приватної власності у Швейцарії не допускається".

З початку вторгнення 24 лютого 2022 року Швейцарія прийняла більшу частину економічних санкцій ЄС проти Росії.