ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китай виніс смертний вирок "неправомірно затриманому" громадянину США (ВІДЕО)

Велика Епоха
Мешканка Техасу Кетрін Свидан тримає фотографію свого сина Марка Свидана, який уже десять років перебуває в ув'язненні в Китаї. (Courtesy of the Swidan family)

Сполучені Штати в четвер висловили своє "розчарування" у зв'язку з рішенням Китаю залишити чинним смертний вирок американцеві, якого "несправедливо затримали" понад десять років тому за звинуваченнями, пов'язаними з наркотиками.

Марк Свидан, житель Г'юстона, був затриманий 13 листопада 2012 року під час ділової поїздки до Китаю. Його звинуватили в тому, що він входив у мережу, що займається виробництвом і торгівлею наркотиками.

Свидан не визнав себе винним за всіма звинуваченнями, але отримав відмову суду проміжної інстанції Цзянмень, який залишив чинним смертний вирок із відстрочкою виконання на два роки, повідомляє Державний департамент США.

"Ми розчаровані цим рішенням і продовжуватимемо домагатися його негайного звільнення й повернення до США", — сказав у своїй заяві Ведант Пател, представник Державного департаменту.

На момент арешту Свидану було 37 років. У 2018 році його було засуджено до смертної кари, попри нестачу представлених проти нього доказів.

Згідно зі звітом, опублікованим Робочою групою ООН з довільних затримань 2020 року, ні на тілі Свидана, ні в його готельному номері не було виявлено наркотиків.

Обвинувачення не змогло представити судово-медичні або телекомунікаційні докази, такі як електронні листи, записи телефонних розмов або листи. Дані його паспорта засвідчили, що Свидан не перебував у Китаї в момент скоєння ймовірного злочину.

Згідно з доповіддю ООН, зі Свиданом "погано поводилися" під час утримання під вартою. Йому відмовляли в медичній допомозі й забороняли спілкуватися з сім'єю або консульством США.

"У нього високий кров'яний тиск, шкірна інфекція, астма, його ясна опустилися і він значно схуд", — йдеться у звіті.

Китайська гуманітарна група під назвою Dui Hua Foundation протягом кількох років публікувала звіти з докладним описом жахливих умов утримання Свидана і того, що його здоров'я продовжує стрімко погіршуватися. За даними групи, Свидан зазнавав жорстоких тортур, включно з переломами рук і ніг, які ніхто не лікував.

Він є одним із приблизно 90 американців, яких утримують у китайських в'язницях. Серед них Нельсон Веллс-молодший, син ветерана армії й колишнього співробітника Міністерства оборони США.

Нельсон, одружений батько трьох дітей із Луїзіани, вже вісім років перебуває в ув'язненні в Чунціні, на південному заході Китаю, за тими самими обвинуваченнями, що й Свидан.