ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

351 викрадений предмет старовини повернули до Греції

Велика Епоха
Один з трьох фрагментів Парфенону (ліворуч) під час церемонії в музеї Акрополя в Афінах у березні 2023 року. (ANGELOS TZORTZINIS/AFP через Getty Images)

Після тривалої судової тяганини до Греції буде повернуто 351 викрадений предмет старовини від неоліту до візантійського періоду, повідомило в п'ятницю ввечері грецьке міністерство культури.

Велика кількість керамічних фрагментів також буде репатрійована. Предмети старовини, розділені на 25 груп, перебували у володінні британського арт-дилера Robin Symes Limited, який в даний час ліквідується, йдеться в заяві.

Міністр культури Ліна Мендоні заявила, що юридична боротьба за повернення викрадених старожитностей у Греції тривала 17 років, починаючи з 2006 року, коли грецька влада почала розслідування діяльності компанії Robin Symes Ltd. в країні та за кордоном.

Серед визначних експонатів колекції старовинних речей — вирізьблена з білого каменю статуетка епохи неоліту, датована 4000 роком до н.е., кікладська статуетка, датована між 3200 і 2700 роками до н.е., пошкоджена мармурова статуя архаїчної Кори, датована 550-500 роками до н.е., або фрагментована бронзова статуя молодого Олександра Македонського, датована другою половиною 2-го століття.

Кілька розрізнених фрагментів

Греція бореться за повернення своїх викрадених творів мистецтва і предметів старовини, розкиданих по музеях і приватних колекціях по всьому світу. Три фрагменти Парфенону, які понад два століття зберігалися у Ватикані, були повернуті Греції в березні, що стало жестом дружби за словами Папи Франциска. Фрагменти пам'ятника знаходяться в декількох великих музеях по всьому світу.

Греція також сподівається повернути фризи Парфенону з Британського музею в Лондоні, і, як повідомляється, переговори про це ведуться між музеєм і грецьким урядом.

Лондон стверджує, що скульптури були "законно придбані" у 1802 році британським дипломатом лордом Елджіном, який продав їх Британському музею. Греція ж стверджує, що вони були "розграбовані", коли країна перебувала під османською окупацією. Повернення фризів Парфенону є дуже чутливим питанням у Греції. У музеї Акрополя для фриза зарезервовано місце, що залишається порожнім.