Понеділок, Жов 25, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Звинувачення Джиммі Лаю свідчать про намір Пекіна придушити свободу Гонконгу

Понеділок, 3 травня 2021 року

16 квітня 9 гонконзьких правозахисників, в тому числі засновник Next Media Джиммі Лай, були засуджені до тюремного ув'язнення за участь в продемократичних протестах в серпні 2019 року. (Secretchina.com)

 

Дев'ять гонконзьких демократичних активістів і законодавців, в тому числі засновник Next Media Лай Чжіін, відомий як Джиммі Лай, 16 квітня були засуджені до тюремного ув'язнення на термін від 8 до 18 місяців за участь в протестах на підтримку демократії в серпні 2019 року.

За участь в демократичних протестах Лай був засуджений до 12 місяців тюремного ув'язнення. Він перебуває у в'язниці з грудня минулого року за звинуваченням в порушенні Закону про національну безпеку. У звільненні під заставу йому було відмовлено.

Вирок Джиммі Лаю — тільки початок

Це тільки початок: йому ще належить постати перед судом за сімома додатковими звинуваченнями, серед яких звинувачення в загрозі національній безпеці є найсерйознішим. Це означає, що Лаю, якому зараз 73 роки, може загрожувати довічне ув'язнення і смерть у в'язниці.

Кілька днів тому «Бі-Бі-Сі» передала інтерв'ю з містером Лаєм за кілька годин до його арешту поліцією Гонконгу. Коли його запитали, чи боїться він арешту і розставання з родиною, Лай, який завжди відрізнявся рішучістю, раптом розридався і сказав:

«Так, мені страшно».

Мужні люди теж відчувають невимовний страх, але заради демократії та справедливості Лай зміг подолати його і не піддаватися залякуванню.

Містер Лай — медіамагнат і мільярдер в Гонконзі. Він не схожий на інших багатих людей, і був одним з відомих критиків комуністичної партії Китаю (КПК).

Чому він встав на шлях демократії

Довгий шлях до свободи для народу Гонконгу розпочався. Мільярдер Джиммі Лай прокладає дорогу. (Image: via dreamstime.com © Jessica Girvan)

Лай Чжіін народився в багатій родині в Гуанчжоу. Але сім'я збідніла, коли до влади прийшла компартія. За неофіційними даними, у нього шестеро братів і сестер. Коли йому було 7 років, сім'я розпалася. Батько поїхав до Гонконгу, дві старші сестри й брати вчилися в середній школі та університеті і були переведені в різні місця, тому рідко приїжджали додому. Компартія відправила його мати на перевиховання.

Він, його сестра-близнючка і ще одна сестра — розумово відстала, були залишені напризволяще, хоча сусіди іноді допомагали їм. Діти збирали недоїдки, нерідко голодували.

В 9 років Лай почав працювати на залізничному вокзалі Гуандуні, перевозячи багаж пасажирів. З материкового Китаю, де правила компартія, він втік у віці 12 років в пошуках заробітку. В Гонконг прибув без квитка, сховавшись в трюмі човна.

Там влаштувався робітником на швейній фабриці, самостійно вивчав англійську мову. У 25 років відкрив власний бізнес, отримавши певний прибуток від інвестицій на фондовому ринку Гонконгу.

У 1981 році почав займатися роздрібною торгівлею одягом, заснував мережу магазинів Giordano fashion і домігся великого успіху.

У 1989 році все змінилося для Джиммі Лая

4 червня компартія направила війська і танки на площу Тяньаньмень проти молодих людей, студентів, щоб в корені придушити демократичний рух. Після цього інциденту Джиммі встав на сторону демократії і сміливо критикував злочинні дії КПК у своїх публікаціях в журналі Next. Незабаром він став «більмом на оці» у влади.

В той час компартія Китаю пригрозила закрити всі його магазини Giordano в материковому Китаї. Лаю не залишалося нічого іншого, як продати свій бізнес з виробництва одягу і зайнятися медіа, заснувавши Next Media — найвпливовішу медіакомпанію в Гонконзі. Одного разу він згадав, що події 4 червня мали великий вплив:

«Не було б інциденту 4 червня — не було б журналу Next і не було б Apple Daily».

Гонконзькі ЗМІ боялися КПК, але Джиммі Лай ще наполегливіше викривав у своїх публікаціях та листах порушення владою прав людини. Багато жителів Гонконгу вважали його героєм, але в компартії його вважали «зрадником», загрозою національній безпеці.

Лай став об'єктом ворожих нападів. У його будинок кілька разів кидали запальні бомби, його штаб-квартира теж була атакована. Однак ніщо не могло перешкодити йому висловлювати свою точку зору. Він продовжував брати активну участь в демократичних протестах в Гонконзі та кілька разів був арештований поліцією Гонконгу під час руху проти екстрадиції.

У 2020 році, коли всі країни боролися з коронавірусом і жителі Гонконгу були не готові до протесту, КПК впровадила гонконгівську версію Закону про національну безпеку.

Джиммі Лай пише заголовки у своїй газеті і підтримує народ Гонконгу в скрутну хвилину. (Image: via dreamstime.com © Tse Pui Lung)

Лай був стурбований тим, що Гонконг стане таким же корумпованим, як і материковий Китай. З руйнуванням верховенства закону економічний авторитет Гонконгу, як другої вільної економіки у світі, і його статус світового фінансового центру будуть повністю зруйновані.

Перед обличчям політичного тиску з боку КПК Джиммі Лай твердо вирішив залишитися в Гонконзі.

Він розповів «Бі-Бі-Сі»: «у мене був тільки один долар, коли я приїхав до Гонконгу, і все, що я накопичив, включаючи люблячу сім'ю, — все прийшло з Гонконгу».

Він вважає, що саме зараз прийшов час віддячити Гонконгу.

Для прихильників Лай — безстрашна людина, яка ризикує особистою свободою заради свободи Гонконгу.

Після його арешту хтось залишив пост у «Твіттері»:

«Я дуже поважаю пана Лая. Він дуже сміливий і один з небагатьох багатих людей, які не зрадять свої життєві принципи».

Лай також відомий своєю чесністю. Під час руху проти екстрадиції у 2019 році він закликав президента Сполучених Штатів Дональда Трампа допомогти Гонконгу і сказав, що Трамп — єдиний, хто може допомогти врятувати Гонконг.

16 квітня багато жителів Гонконгу, підтримували Джиммі Лая і ще вісьмох демократичних активістів. Останнім часом офіційні особи Гонконгу і рупор Пекіна неодноразово критикували продемократичну газету Apple Daily (Next Media). Газета «Та кунг Пао», контрольована КПК в материковому Китаї, навіть публікувала статті з коментарями, в яких виступала за заборону Apple Daily.

Однак є і коментатори, які вважають, що Джиммі Лай зі своїм Apple Daily уособлює колишнє процвітання Гонконгу, і відзначають сьогоднішній занепад при правлінні комуністичної партії Китаю. Це трагедія для Гонконгу і попередження всьому світу.

Джерело: nspirement.com

Comments   

загрузка...