ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Фотожурналіст звільнений на 23 день Талібаном на тлі побоювань страти

Велика Епоха
Терористи руху «Талібан», зняті у Кабулі, Афганістані 7 вересня 2021 року. (Wali Sabawoon/AP Photo)

Фотожурналіста, якого таліби тримали в ув'язненні 23 дні за висвітлення акції протесту жінок проти «Талібану», несподівано звільнили. Про це підтвердив близький друг 21-річного фотографа в інтерв'ю The Epoch Times.

Таліби заарештували 21-річного позаштатного фотографа Мортеза Самаді 7 вересня, після того, як він випустив репортаж з акції протесту в місті Герат на заході країни. За словами його колеги, позаштатного фотожурналіста Масуда Хоссейні, ісламське терористичне угруповання звинуватило Мортеза Самаді у «шпигунстві» та в тому, що він закликав людей на своїй сторінці у Facebook до протистояння «Талібану».

Друг Мортеза Самаді, Еліас (псевдонім, використовується з метою безпеки) розповів The Epoch Times, що його звільнили пізно ввечері в четвер, після більш ніж тритижневого утримання під вартою талібами. Еліас дізнався про звільнення Самаді від нього самого, коли вони зв'язалися по телефону.

Новина про звільнення фотокореспондента поширилася слідом за тиском на талібів, що зростав з боку міжнародного співтовариства. Вимоги ― звільнити фотографа, пішли після повідомлення про те, що в’язню було винесено смертний вирок. Представники «Талібана» швидко спростували ці чутки в своїй заяві.

«Сім'я не могла вийти з ним на зв'язок 23 дні. Я був щасливий, коли дізнався, що їм дозволили поговорити після трьох тижнів очікування», ― сказав у телефонному інтерв'ю The Epoch Times афганський журналіст, який познайомився з Самаді в університеті три роки тому. Він повідомив цю новину на умовах анонімності, побоюючись репресій з боку талібів.

Американська некомерційна організація «Комітет із захисту журналістів» пізно ввечері в четвер опублікувала заяву з привітанням гарної новини.

«"Комітет із захисту журналістів" вітає звільнення фотожурналіста Мортеза Самаді із талібської в'язниці, де він взагалі не повинен був міститися. Ми ще раз закликаємо талібів припинити переслідування журналістів за їхню роботу», ― написала Нью-Йоркська організація у Twitterі.

Еліас висловив незгоду з публічною заявою талібів про арешт фотокореспондента. На його думку, Самаді довгий час перебував під наглядом угруповання через його діяльність, тобто ще до того, як «Талібан» взяв контроль над Кабулом 15 серпня.

«Я думаю, висвітлювання протесту жінок ― не єдина причина, через яку його заарештували і планували заарештувати. Так, він дійсно висвітлював його ... але головна причина в тому, що ще до падіння Кабула він висвітлював запеклі бої в районі міста Герат».

За словами Еліаса, раніше Мортез Самаді фотографував війська, що знаходилися під командуванням Ісмаїла Хана, колишнього губернатора Герата, лідера Афганських сил безпеки. Ці знімки він публікував на своїй сторінці у Facebook.

«Так, таліби давним-давно спостерігали за ним ... Я думаю, це основна причина, з якої вони шукали його».

«"Шпигунство" ― це талібська пропаганда, ― додав він. ― Я знаю його останні три роки. Якби він був шпигуном, то був би дуже багатим, а не бідним з маленькою камерою».

На думку Еліаса, його близького друга звільнили тільки завдяки міжнародному тиску, що зростав, та відповідної реакції на повідомлення від місцевого інформаційного агентства про те, що журналіста стратять, сказав він The Epoch Times,

«Я був щасливий і не міг повірити, що його звільнили. Але для мене залишилося загадкою, чому вони [таліби] раптово передумали», ― сказав Еліас, маючи на увазі Самаді.

Минулого місяця один із засновників «Талібану» мулла Норуддін Турабі заявив, що екстремістське угруповання відновить страти та ампутації рук і ніг, як це практикувалося за часи правління режиму понад 20 років тому.

«Їм [родині Самаді] не дозволяли побачитися або поговорити з ним через телефон, тому не було ніякої впевненості в тому, що він живий. Ми всі пам'ятаємо, як раніше таліби влаштовували страти. Хоча вони і оголошували загальну амністію, але після все одно вбивали людей», ― зазначив Еліас.

Минулого місяця таліби вивісили чотири трупи на міській площі Герата, що на заході Афганістану. Передбачуваний член угруповання «Талібан» повідомив агентству «Ассошіейтед Прес», що «мета цієї акції ― попередити всіх злочинців, що вони не в безпеці».

«Я не довіряю їм [талібам]. Я хвилювався, що з ним [Самаді] може щось трапитися, і якби не реакція засобів масової інформації та хештеги у «Твіттері» за звільнення Мортеза, то вони б давно вбили його», ― сказав Еліас, додавши, що йому поки невідомо, катували таліби його друга у тюрмі, чи ні.

Придушення журналістів «Талібаном»

Після інциденту з другом-фотографом, Еліас вже кілька тижнів намагається отримати візу, щоб покинути країну, побоюючись за своє життя. Він сказав, що за кілька годин до розмови з The Epoch Times, хтось постукав у його двері і швидко пішов.

«Я дуже перелякався», ― сказав він, підкресливши небезпеку і труднощі, з якими стикаються місцеві журналісти при правлінні «Талібану». За його словами, більшість афганських журналістів зараз переховується, не маючи доходів, і побоюючись репресій з боку талібів за журналістську роботу до захоплення влади угрупуванням.

Еліас зізнався, що в середу одне новинне агентство США запропонувало йому підробіток, але він побоюється помсти з боку талібів.

«Я дуже боюся погоджуватися на цю роботу, але у мене закінчуються гроші, і поки немає ніякої можливості вибратися звідси, тому я кажу собі: "У тебе немає вибору. Ти повинен погодитися на цю роботу"».

Він розповів The Epoch Times, що нещодавно таліби ввели трьохетапні попередження для журналістів, що висвітлюють «те, проти чого вони [таліби] виступають*».

«У перший день ви отримаєте повідомлення з попередженням відступити і припинити репортажі ... На другий день вони всього лише потривожать вас, а на третій ― здійснять наліт на ваш будинок і відрубають вам голову на очах вашій сім'ї, ― сказав він. ― Подібне сталося вже з багатьма журналістами ... Вони просто прийдуть додому до вас».

Еліас додав, що на наступний день після арешту Мортези він видалив у Twitterі всі повідомлення, через які міг стати мішенню.

«Західні та інші країни не видають візи афганським журналістам ... У журналістів Афганістану закінчуються гроші, і вони не можуть виїхати звідси, тому що навіть така найближча країна, як Пакистан, не видає їм візи», ― зазначив він.

«Тут відчуваєш себе самотнім, ховаєшся, і не можеш довіряти нікому поза своїм домом... У мене таке відчуття, що таліби можуть вбити тебе у власному домі», ― закінчив Еліас.

Примітка:

19 вересня радикальне угрупування «Талібан» оприлюднило 11 жорстких правил, що обмежили свободу слова в країні, і стали підставою для затримання журналістів. Нові «правила» забороняють журналістам і медіаорганізаціям публікувати або транслювати репортажі та новини, що «суперечать ісламу», що ображають національних діячів або порушують недоторканність приватного життя в країні.

Джерело: The Epoch Times