ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Скандал у Світовому банку з фальсифікаціями Китаю свідчить про «згубний вплив» Пекіна на ООН

Велика Епоха
Китайський лідер Сі Цзіньпін виступає на віртуальній 76-й сесії Генеральної Асамблеї ООН 21 вересня 2021 року в Нью-Йорку. (Spencer Platt/POOL/AFP via Getty Images)

Викриття того, що керівники Світового банку тиснули на своїх співробітників для підтасовування важливої доповіді на користь Китаю, вкотре показало наявність впливу режиму Пекіна на систему ООН.

Недавнє розслідування виявило, що тодішній президент Світового банку Джим Йон Кім і тодішній виконавчий директор Крісталіна Георгієва "надмірно тиснули" на своїх співробітників, щоб підвищити рейтинг Китаю в доповіді "Ведення бізнесу" за 2018 рік. У той час керівництво Світового банку вело "делікатні переговори" про велике збільшення капіталу, яке призвело до збільшення частки Китаю в кредитній організації, заявили слідчі. Керівники також неодноразово отримували пропозиції від високопоставлених китайських чиновників підвищити оцінку країни, щоб показати її ініціативи з проведення реформ.

Наслідки розслідування не змусили себе чекати. Світовий банк оголосив про повну відмову від звіту "Ведення бізнесу". Георгієва, яка зараз очолює Міжнародний валютний фонд (МВФ), зіткнулася із закликами до відставки, в тому числі з боку журналу The Economist. Однак її керівник рішуче заперечує результати розслідування.

Крісталіна Георгієва, директор-розпорядник МВФ, виступає на пресконференції в канцелярії Німеччини в Берліні, 26 серпня 2021 року. (Clemens Bilan / Getty Images)

Зараз аналітики говорять про те, що скандал ще більше підкреслив зловмисний вплив китайського режиму в важливих багатосторонніх інститутах.

Комуністичний режим Китаю розглядає наявний міжнародний порядок як загрозу своїм інтересам, тому вони хочуть зруйнувати його при першій-ліпшій можливості, сказав в інтерв'ю The Epoch Times Сет Кропсі, старший науковий співробітник вашингтонського аналітичного центру Hudson Institute.

"Вплив, членство та участь в міжнародних організаціях дають їм можливість увійти у двері, що є необхідним для досягнення цієї мети".

"Для досягнення своїх цілей", сказав Кропсі, Пекін "готовий використовувати будь-які засоби: підкуп, погрози застосування сили, політичний тиск" і багато іншого.

Історія співпраці

Всесвітній банк відіграв важливу роль у формуванні економічних реформ Комуністичної партії Китаю (КПК) в 1980-х і 1990-х роках, коли режим намагався вивести країну зі статусу "глухомані", вважає експерт по Китаю Майкл Піллсбері.

У своїй книзі "Столітній марафон" Піллсбері пише, що Всесвітній банк таємно консультував КПК ще в 1983 році. Того року керівники Світового банку зустрілися з лідером КПК Ден Сяопіном. В результаті банк погодився вивчити Китай і дати рекомендації того, як режим може наздогнати США в економічному плані в наступні десятиліття.

Хоча кредитор випустив "декілька туманних звітів" про необхідність розвитку в Китаї вільних ринків, але в приватному порядку, до середини 1980-х років Світовий банк схвалював соціалістичний підхід режиму і не робив ніяких реальних зусиль для захисту справжньої ринкової економіки ", — пише Піллсбері.

"Китай не залишить свою, поки що успішну кампанію, по завоюванню вирішального впливу у всіх спеціалізованих установах ООН і продовжить свої успіхи в отриманні пільг від МВФ і Світового банку", — сказав Піллсбері в електронному листі The Epoch Times.

Вплив Китаю

МВФ і Світовий банк входять в число 15 спеціалізованих установ ООН, три з яких очолюють представники Китаю. Жодна інша країна не очолює більш одного органу. Ще один представник Китаю - глава Міжнародної організації цивільної авіації, покинув свій пост тільки в серпні після семирічного терміну.

З того часу, як шість років тому вийшла моя книга "Столітній марафон", Китай не піддався ніяким значним санкціям, які змусили б його змінити свою успішну траєкторію в напрямку переваги над США в глобальній першості ", — пише Піллсбері.

Єдина недавня невдача КПК в системі ООН, за словами Піллсбері, сталася, коли китайський кандидат програв у голосуванні на вищий пост у Всесвітній організації інтелектуальної власності (ВОІВ).

Історія успіху Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ)

Напередодні виборів у ВОІВ в березні 2020 року адміністрація Трампа зробила зусилля, щоб китайський представник Ван Бінья, який, за іронією долі, відомий як порушник захисту інтелектуальної власності, не очолив орган, покликаний захищати ці права у всьому світі.

У підсумку, з рахунком 55 проти 28, посаду отримав сінгапурець Дарен Танг, якого підтримали США і багато інших західних країн.

"Китайці думали, що у них є швидкий шлях до цієї посади", — сказав тодішній держсекретар США Майк Помпео в липні 2020 року. "Ми виставили хорошого кандидата... І ми їх розгромили. Це було дивовижне дипломатичне зусилля".

Ендрю Бремберг, який на той час був послом США при ООН в Женеві, був в авангарді кампанії адміністрації Трампа.

"Успіх Вашингтона у ВОІВ може бути повторений. Адміністрація Байдена теж може це зробити", — сказав Бремберг в інтерв'ю The Epoch Times.

Він додав, що це питання визначення пріоритетів і роботи з ключовими партнерами, щоб не дозволити КПК намагатися взяти верх над тим, як проходять ці вибори.

Наприклад, під час виборів у ВОІВ, США працювали з комітетом з правил організації над тим, щоб заборонити використовувати телефони й фотографувати в кімнаті для голосування. За словами Бремберга, в деяких випадках КПК просила країни фотографувати свої бюлетені для підтвердження результатів голосування.

Останній крок для офіційних осіб США полягає в тому, щоб «об'єднати велику коаліцію навколо взаємно погодженого найкращого кандидата», — сказав він.

Зі свого досвіду роботи в Женеві Бремберг побачив, що американські чиновники та вся світова спільнота недостатньо обізнані про "шкідливий вплив" КПК на міжнародні організації.

Колишній посол зазначив, що, хоча за останнє десятиліття китайський режим стає все більш агресивним, він ще не є переважною силою в системі ООН.

Однак, за словами Бремберга, для того, щоб перешкодити ході Пекіна за цими різнобічним інститутам, буде потрібно багато зусиль.

"Це нелегко. Але я налаштований надзвичайно оптимістично: якщо ми будемо готові виконати роботу по зміцненню системи й знову проявити лідерство, відповідне нашим цінностям, то Китай не буде домінувати", — сказав він.

Зараз Бремберг очолює вашингтонський некомерційний Фонд пам'яті жертв комунізму.

ВООЗ За межами порятунку: Бремберг

Одним з глобальних органів, який, на думку Бремберга, не має надії на вагому реформу, є Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ).

"За останні півтора року ми зрозуміли, що ми всі хочемо і потребуємо ВООЗ, яка дійсно може працювати на міжнародну систему, а у нас її немає", — сказав він. "І я думаю, що немає ніяких реалістичних перспектив того, що ми зможемо це зробити".

Минулого року Бремберг брав участь в спробах адміністрації Трампа домогтися реформ у ВООЗ, щодо її дій по боротьбі з пандемією і зменшенням її спроб умиротворення китайського режиму. Коли ВООЗ відхилила ці заклики, тодішній президент Дональд Трамп вийшов з організації, заявивши, що вона підпорядковується КПК. Адміністрація Байдена знову приєдналася до організації, стверджуючи, що краще домагатися реформ, зберігаючи місце за столом переговорів.

На ранніх стадіях пандемії ВООЗ піддалася серйозній критиці за те, що повторювала офіційні заяви КПК, в яких зменшувалась серйозність спалаху, і одночасно вихвалялись зусилля режиму по боротьбі зі спалахом захворювання.

На початку цього року в доповіді про походження вірусу, підготовленому групою під керівництвом ВООЗ спільно з китайськими вченими, стверджувалося, що гіпотеза про витік вірусу з лабораторії є "вкрай малоймовірною" причиною пандемії. Більше десятка країн, включаючи США, поставили під сумнів чесність доповіді, вказавши на відсутність у групи доступу до необроблених даних з Китаю.

На тлі посилення уваги до постійного приховування режимом походження пандемії, ВООЗ в останні місяці посилила свій тон стосовно Пекіна, закликаючи до більшої прозорості та надання режимом доступу до вихідних даних.

Проштовхування проєкт "Один пояс, один шлях" через ООН

Китайський режим використовує органи ООН для легітимізації й просування свого глобального інвестиційного проєкту в області інфраструктури, відомого під назвою "Один пояс, один шлях" (ОПОП). Цей план, вартістю в трильйон доларів, зазнав критики з боку офіційних осіб США за сприяння розширенню економічного та військового впливу Пекіна, в той час, як країни, що розвиваються обтяжені непосильним борговим тягарем.

Департамент з економічних і соціальних питань ООН, був основним інструментом, який режим використовував для просування проєкту ОПОП, згідно з доповіддю вашингтонського аналітичного центру "Центр за нову американську безпеку" за 2019 рік. Китайські чиновники займають вищу посаду в цьому органі ООН з 2007 року, що дає Пекіну використовувати "велику мережу китайців для впливу на прийняття рішень організацією", йдеться в доповіді.

Завдяки цим зусиллям китайський режим зміг підігнати свої проєкт ОПОП під цілі розвитку ООН, йдеться в доповіді, що дозволяє направляти ресурси ООН на інвестиції, підтримувані Китаєм.

ВООЗ, очолювана Маргарет Чань з Гонконгу в період з 2007 по 2017 рік, також просувала ОПОП в секторі охорони здоров'я.

У січні 2017 року Чань підписав меморандум про ОПОП в галузі охорони здоров'я з Китаєм на зустрічі з лідером КПК Сі Цзіньпіном в Женеві. У травні 2017 року, менш ніж за два місяці до закінчення терміну повноважень, Чань відвідала Пекін і підписала план дій. Після звільнення з ВООЗ Чань відразу ж зайняла високі пости в організаціях КПК, включаючи Політичний консультативний конгрес — політичний консультативний орган, який є ключовим органом у зусиллях режиму з надання впливу всередині країни та за кордоном, відомих як робота "єдиного фронту".

Під час свого правління Чань також призначила дружину Сі, генерал-майора Пен Ліюань, і ведучого китайського державного телебачення Джеймса Чау, послами доброї волі ВООЗ, які вони займають дотепер.

Нинішній глава ВООЗ Тедрос Аданом Гебреісус, змінив Чань в липні 2017 року. Він очолив делегацію ВООЗ на Форумі зі співпраці в галузі охорони здоров'я ОПОП в Пекіні в серпні 2017 року. Під час цієї поїздки в Китай Тедрос підписав стратегічну угоду на підтримку ОПОП, а ВООЗ отримала додатковий внесок в розмірі 20 мільйонів доларів США.

Цей меморандум, між ВООЗ і Китаєм, який не був оприлюднений, дозволить панівному режиму Китаю розширити свій вплив на системи охорони здоров’я по всьому світу, особливо в області даних, попередив Ян Істон, старший директор розташованого у Вірджинії аналітичного центру — Project 2049 Institute, під час віртуальної дискусії в серпні цього року, організованої Гудзонівським інститутом.

Угода відкриває для держав-клієнтів по всьому світу шлях до використання китайських технологій, продуктів і програмного забезпечення в лікарнях та інших організаціях, пов'язаних з глобальною охороною здоров'я, — сказав Істон.

Всесвітній банк і МВФ не відповіли на питання The Epoch Times про вплив КПК на системи ООН. Представники ВООЗ також не відповіли на запит про коментарі.

Джерело: The Epoch Times