ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Instagram може коштувати підліткам впевненості в собі і почуття власної гідності

Велика Епоха
Інша соціальна мережа Facebook, Instagram, може вартувати підліткам впевненості в собі і почуття власної гідності. (Antonio Guillem / Shutterstock)

У березні 2020 року офіційні особи Facebook провели внутрішнє дослідження, яке показало, що Instagram — соціальна медіаплатформа, якою найчастіше користуються підлітки, — завдає шкоди образу і щастю дівчаток-підлітків, проте ці висновки були приховані з метою продовжити вести бізнес у звичайному режимі, йдеться у звіті The Wall Street Journal від 14 вересня.

Політика Facebook, спрямована на отримання прибутку незалежно від документально підтвердженої шкоди, викликала порівняння з компанією Big Tobacco, яка в 1950-х роках знала, що її продукція канцерогенна, але публічно заперечувала це в 21 столітті. Ті з нас, хто вивчає використання соціальних мереж підлітками, не потребують прихованого внутрішнього дослідження, щоб зрозуміти, що Instagram може завдати шкоди підліткам. Безліч рецензованих наукових робіт показують те ж саме.

Розуміння впливу соціальних мереж на підлітків важливо, тому що майже всі підлітки щодня виходять в Інтернет. Опитування Pew Research Center показало, що 89 відсотків підлітків повідомляють, що вони знаходяться в мережі "майже постійно" або "кілька разів на день".

Підлітки частіше заходять в Instagram, ніж на будь-який інший сайт соціальних мереж. Це всюдисуща частина підліткового життя. Однак дослідження незмінно показують, що чим частіше підлітки користуються Instagram, тим гірше їхнє загальне самопочуття, самооцінка, задоволеність життям, настрій і зовнішній вигляд. Одне дослідження показало, що чим частіше студенти коледжу користувалися Instagram в той чи інший день, тим гірше був їхній настрій і задоволеність життям в той день.

Хворі порівняння

Але Instagram є проблемним не тільки тому, що він популярний. Є дві ключові особливості Instagram, які роблять його особливо ризикованим. По-перше, він дозволяє користувачам стежити як за знаменитостями, так і за однолітками, і ті, і інші можуть уявити керовану, відфільтровану картину нереального тіла поряд з ретельно підібраним враженням про ідеальне життя.

Хоча всі соціальні мережі дозволяють користувачам бути виборчими в тому, що вони показують світові, Instagram сумно відомий своїми можливостями редагування і фільтрації фотографій. Крім того, ця платформа популярна серед знаменитостей, моделей і впливових людей. Facebook відійшов на другий план для некрутих футбольних мам, бабусь і дідусів.Для підлітків ця бездоганна інтеграція знаменитостей і відретушованих версій реальних однолітків є сприятливим середовищем для висхідного соціального порівняння, або порівняння себе з кимось, хто "краще" в якомусь відношенні.

Люди, як правило, дивляться на інших, щоб зрозуміти, як їм вписатися в суспільство і оцінювати своє власне життя. Підлітки особливо уразливі до цих соціальних порівнянь. Практично кожен може пригадати, як в старших класах школи він турбувався про те, як вписатися в суспільство. Instagram посилює це занепокоєння. Досить складно порівнювати себе з супермоделлю, яка виглядає фантастично (хоча і відфільтровано); ще гірше може бути, коли відфільтроване порівняння — це сусідка Наташа.

Негативне порівняння себе з іншими приводить до того, що люди починають заздрити чужому, здавалося б, кращому життю і тілу. Нещодавно дослідники навіть намагалися боротися з цим ефектом, нагадуючи користувачам Instagram, що публікації нереалістичні.

На жаль, це не допомогло. Негативні порівняння, які практично неможливо зупинити, все одно приводили до заздрості і зниження самооцінки. Навіть в дослідженнях, в яких учасники знали, що фотографії, які їм показували в Instagram, були відретушовані і змінені, дівчатка-підлітки, як і раніше відчували себе гірше щодо свого тіла після їх перегляду. Для дівчаток, які схильні до соціальних порівнянь, ці ефекти ще гірші.

Втілення і тілесний образ

Instagram також небезпечний для підлітків, тому що його акцент на зображеннях тіла змушує користувачів зосередитися на тому, як їх тіла виглядають для інших. Наші дослідження показують, що для дівчаток-підлітків — і все частіше для хлопчиків-підлітків — роздуми про власне тіло як про об'єкт фотографії підсилюють тривожні думки про те, як вони виглядають для інших, і це призводить до почуття сорому за своє тіло. Просте Селфі для публікації змушує їх відчувати себе гірше від думки, як вони будуть виглядати перед іншими.

Бути об'єктом для чужого уваги не допомагає "поколінню Селфі" відчувати себе сильними і впевненими в собі — це може привести до прямо протилежного результату. Це важлива проблема для здоров'я, тому що незадоволеність тілом в підлітковому віці є потужним і послідовним предиктором більш пізніх симптомів розладу харчової поведінки.

Facebook внутрішньо визнав те, що дослідники документували протягом багатьох років: Instagram може бути шкідливим для підлітків. Батьки можуть допомогти, неодноразово обговорюючи з підлітками між зовнішнім виглядом і реальністю, заохочуючи їх спілкуватися з однолітками обличчя до обличчя і активно використовувати своє тіло замість того, щоб зосереджуватися на Селфі.

Велике питання буде полягати в тому, як Facebook впорається з цими руйнівними результатами. Історія і суди були менш ніж поблажливі до підходу Big Tobacco.

Джерело: The Epoch Times