ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Британія "може зіткнутися з національним дефіцитом індичок" перед Різдвом — попереджає керівник фермерського господарства

Велика Епоха
Браян Таплін годує індиків Норфолк Блек, вирощених на фермі Лаверсток Парк, в останній день перед тим, як їх продадуть для різдвяного столу, в Овертоні, Англія, 12 грудня 2006. (Matt Cardy/Getty Images)

Мільйони британців можуть зіткнутися з "національним дефіцитом" індичок, іграшок та ялинок на Різдво через брак кваліфікованих європейських працівників після Брекзиту, вважає голова асоціації фермерів.

Асоціація автоперевізників (RHA) минулого місяця заявила, що Великобританія стикається з браком близько 100 000 водіїв вантажних автомобілів, через Брекзит, що поглиблюється виходом на пенсію, а також пандемією, яка призупинила навчання і тестування водіїв майже на рік.

В результаті різко порушилися ланцюги постачання харчових продуктів, що призвело до дефіциту на полицях деяких британських супермаркетів.

Кейт Мартін з Traditional Farm Fresh Turkey Association (TFTA) (Асоціація традиційної фермерської свіжої індички) повідомила інформаційному агентству PA, що на Різдво на полицях супермаркетів Великобританії може виникнути "національний дефіцит" індичок, викликаний скороченням пропозиції кваліфікованих європейських робітників.

У той час як невеликі британські ферми, що використовують місцевих працівників, менше постраждали від дефіциту пропозиції, супермаркети, швидше за все, зіткнуться з гіршими наслідками, заявили в TFTA.

"В цьому році, схоже, буде національний брак індичок, якщо ми говоримо про полиці супермаркетів, а не про закупівлі безпосередньо з ферми", — сказала Мартін.

"Цього року полиці супермаркетів будуть більш порожніми, ніж в попередні роки, тому, що було вирощено менше індичок, через те, що великі виробники знають, що вони не встигнуть їх виростити".

TFTA, група незалежних сімейних ферм, які вирощують різдвяних індичок на вільному вигулі, повідомила, що деякі птахофабрики вже отримали в цьому році в п'ять разів більше замовлень, ніж в той самий час минулого року.

На питання про те, чи не закінчаться в супермаркетах індички — основний продукт класичної різдвяної вечері в Великобританії — Мартін закликала споживачів "дуже швидко зробити замовлення".

"Ми спостерігаємо безпрецедентну кількість замовлень. До Різдва, якщо ви не замовите індичку у місцевого фермерського постачальника, вам не пощастить".

Автомобілі стоять в черзі за паливом на автозаправній станції Asda на півдні Лондона 26 вересня 2021 року. (Dominic Lipinski/PA)
Водії стоять в черзі за бензином і дизельним паливом на заправній станції поруч з автомагістраллю M3 недалеко від Фліт, на захід від Лондона, 26 вересня 2021 року.(Photo by Adrian Dennis/AFP via Getty Images)

Мартін зазначила, що в потенційному національному дефіциті частково винен Брекзит, хоча Великобританія вже давно стикається з проблемою нестачі вакансій на тлі постарілої робочої сили, низької заробітної плати і поганих умов стоянок вантажівок.

"Ми — дрібні виробники використовуємо місцеву робочу силу, але для великих переробників це на 100% викликано нестачею робочої сили", — сказала вона.

"Ситуація з індичками викликана тим, що європейська робоча сила більше не доступна для нас, а це кваліфіковані робітники, які приїжджали до нас роками".

"Люди тепер позбавляються цілої низки своїх працівників, яких вони навчали і інвестували в них протягом останніх багатьох років, і ці працівники більше не можуть бути використані нами на сезонній основі — замість цього вони поїдуть шукати роботу в материкову Європу".

Минулого тижня уряд оголосив про тимчасову візову програму, в рамках якої 5000 водіїв вантажівок і 5500 працівників птахівництва буде залучено на тримісячні контракти для забезпечення полиць супермаркетів індичками і розв'язання проблем з доставленням палива, які привели до хаотичних сцен і довгих черг на заправних станціях через брак водіїв бензовозів.

Крім того, до 4 000 осіб пройдуть підготовку водіїв вантажівок, а найближчими днями людям з ліцензіями на вантажні автомобілі буде розіслано близько 1 мільйона листів, щоб переконати їх знову зайнятися цією роботою.

Тим часом міністр транспорту Великобританії Грант Шаппс заявив в інтерв'ю газеті Mail on Sunday, що Брекзит є лише "відносно незначним фактором" брак водіїв вантажівок у Великобританії, попри те, що, за оцінками RHA, вихід Великобританії з Європейського союзу призвів до масового виїзду 20 000 перевізників.

Шаппс також поклав на RHA провину за хаос на заправках, звинувативши її у витоку коментарів керівників BP (British Petroleum — нафтогазова компанія) з приводу проблем з постачанням.

І не тільки індички можуть постраждати від потенційного дефіциту на Різдво в цьому році.

Марк Роф, власник сайту ChristmasTrees.co.uk, повідомив газеті Evening Standard минулого тижня, що приблизно десята частина справжніх різдвяних ялинок, що продаються у Великобританії, імпортується, але правила прийняті після Брекзиту і підвищення цін можуть привести до дефіциту.

Роф сказав, що британські садівники вже відчувають наростальний попит на місцеві дерева, "особливо з боку клієнтів, які зазвичай імпортують свої дерева з Європи, але прагнуть уникнути будь-якої бюрократії, яка може збільшити витрати або викликати затримки в тому, що, є дуже сезонним і чутливим до часу бізнесом".

Між тим, роздрібні продавці іграшок стикаються зі наростальними витратами на доставлення до Великобританії від азійських виробників, які постраждали від збоїв в ланцюжку постачань, тому що локдаун через COVID-19 на більшій частині континенту залишив порти паралізованими.

Джерело: The Epoch Times