П'ятниця, Жов 22, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Талібан прагне до співпраці в гірничодобувній промисловості з Південною Кореєю, Китай засмучений

Середа, 29 вересня 2021 року

Афганські шахтарі працюють на вугільній шахті в 100 км на схід від міста Герат на заході в Афганістані, 26 червня 2010 р. (Majid Saeedi/Getty Images)

Нещодавно сталий режим талібів в Афганістані звертався до Китаю за великою економічною підтримкою, але запрошення талібів в Південну Корею для видобутку літію викликало невдоволення Комуністичної партії Китаю (КПК). Щоб Пекін залишився задоволений, таліби запропонували йому права на видобуток міді.

Переживши 20 років війни, Афганістан є однією з найбідніших країн світу. За даними Світового банку, валовий внутрішній продукт (ВВП) Афганістану в 2020 році склав $ 19,8 млрд (в порівнянні з $ 20,93 трлн в США), а ВВП на душу населення — всього $ 508,8 (у порівнянні з $ 63 543,6 в США). Колишній президент Афганістану Ашраф Гані минулого року заявив, що 90 відсотків населення Афганістану живе менш ніж на 2 долари в день.

7 вересня таліби сформували новий уряд і терміново приступили до відновлення Афганістану. За даними NetEase News, китайського державного ЗМІ, таліби неодноразово вихваляли КПК і називали її «великим сусідом», вимагаючи від КПК негайних інвестицій, які допомогли б відновити Афганістан.

Відповідно до щорічника корисних копалин Афганістану за 2017-2018 роки (pdf), випущеному Геологічної служби США (US Geological Survey) і Міністерством внутрішніх справ США (US Department of the Interior), Афганістан володіє багатими родовищами бокситів, міді, заліза, літію та рідкоземельних металів. Однак у доповіді говориться, що велика частина цих мінеральних ресурсів не розробляється через погіршення обстановки в плані безпеки, політичної нестабільності і відсутності інфраструктури в Афганістані.

У 2010 році американські військові чиновники і геологи підрахували, що Афганістан у своєму розпорядженні має запаси корисних копалин на суму 1 трлн доларів. Згідно з дослідженнями, проведеними Міністерством гірничорудної та нафтової промисловості Афганістану у 2017 році, вартість мінеральних ресурсів країни може досягати 3 трильйонів доларів, що більш ніж достатньо для компенсації витрат на війну.

В інтерв'ю новинному агентству Yonhap 23 серпня таліби заявили, що їх недавно створений уряд прагне до розвитку міцних зв'язків з Південною Кореєю і створення можливостей для економічного обміну. Вони заявили, що Афганістан володіє мінеральними ресурсами, такими як літій, а оскільки Південна Корея займає лідируючі позиції у виробництві електроніки, вони вважають, що обидві сторони можуть отримати взаємну вигоду.

Ця заява Талібану викликала невдоволення КПК. NetEase News назвав заяву талібів «актом несумлінності», припустивши, що вони «зовні проявляють добру волю до Китаю, але потай передають свої родовища корисних копалин Південній Кореї».

Літій є основним елементом літій-іонних батарей, найважливішого компонента смартфонів, ноутбуків і електромобілів. За даними Міжнародного енергетичного агентства (International Energy Agency (IEA), у зв'язку з глобальним переходом на екологічно чисту енергію до 2040 року попит на літій відповідно до сценарію сталого розвитку виросте на 40 відсотків.

13 вересня Гао Фен'і, політичний коментатор, який живе в Японії, сказав в інтерв'ю The Epoch Times, що, на його думку, КПК прагне захопити всі корисні копалини в Афганістані. Однак після того, як таліби запросили Південну Корею розробляти родовища літію, китайські державні ЗМІ негайно назвали це «віроломним» кроком, вказуючи на те, що між КПК і рухом Талібан, можливо, вже існує угода.

Гао припустив, що режим Талібану хоче домогтися світового визнання, і розвиток відносин з Південною Кореєю, союзником США, може бути корисним. з іншого боку, він не хоче бути ворожим стосовно США і сподівається на розвиток своєї економіки через співпрацю з Південною Кореєю.

Талібан передає права на видобуток міді КПК

8 вересня китайська державна газета Global Times повідомила, що таліби готуються передати КПК свої права на видобуток міді. Мідь є необхідним елементом для електропроводки, електронних пристроїв, двигунів і багатьох інших товарів, вироблених в Китаї. Представник Талібану Забіулла Муджахід заявив на пресконференції 6 вересня, що КПК є його «найважливішим партнером», підтвердивши свою підтримку ініціативи КПК «Один пояс і один шлях». Він також сподівається, що Пекін допоможе відновити зруйновану війною країну в обмін на дозвіл КПК розробляти мідні родовища.

NetEase News назвавши талібів «віроломними» за прагнення співпрацювати з Південною Кореєю, потім раптово змінив свій тон. 12 вересня воно похвалило талібів за «доставку величезного подарунка КПК в знак доброї волі» і сказав, що вони «вирішили нагальну потребу Китаю [в мінералах]».

Раніше КПК вже вела гірничодобувну діяльність в Афганістані. У травні 2008 року China Metallurgical Group, китайське державне підприємство, купило за $ 2,898 млрд оренду на розвідку масивного родовища мідного рудника Міс Айнак недалеко від Кабула. Однак реалізація проєкту загальмувалася більш ніж на десять років через проблеми з безпекою в регіоні.

Мідний рудник Міс Айнак розташований в центрально-східній частині Афганістану. За даними китайського державного ЗМІ Sina News, обсяг руди на руднику складає 705 мільйонів тонн, середній вміст міді - 1,56 відсотка, а зміст металевої міді -11 мільйонів тонн. Це величезне родовище міді.

Аналіз: Кримінальні режими, використовують один одного

В інтерв'ю Epoch Times 13 вересня Ян Сі, політичний коментатор з докторським ступенем Китайської академії наук і Токійського університету, сказав, що проблема Талібану в тому, що він хоче позбутися іміджу терориста. Вони знають, що країна не може постійно вбивати своїх мирних жителів, і їм потрібно міжнародне визнання.

Коли мова заходить про відносини між Талібаном і КПК, Янг вважає, що вони обидва є «злочинними режимами», що використовують один одного. За його словами, таліби прекрасно знали, що КПК підтримувала їх виключно через великі мінеральні ресурси.

«Банди не довіряють одна одній, вони завжди напоготові. Талібан боїться агресії КПК на свої території і ресурси, тому він тримає руку на пульсі, намагаючись балансувати. Водночас КПК побоюється, що таліби можуть зрадити її, підтримуючи сіньцзянських уйгурів. Талібан і КПК розрізняються через свої релігійні переконання. Бувши сусідніми країнами, вони мають як конфлікти, так і інтереси» — сказав Ян.

Янг припустив, що Талібан сподівається на негайну підтримку з боку КПК, але не хоче, щоб його контролювали. Тому, з одного боку, він передає Китаю права на видобуток міді, а з іншого — прагне до співпраці з Південною Кореєю, використовуючи її налагоджені технології.

Джерело: The Epoch Times

Comments   

загрузка...