ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Афганістан: хто такі бойовики "Ісламської держави" провінції Хорасан?

Велика Епоха


Таліби в Кабулі (HOSHANG HASHIMI/AFP via Getty Images)

Нарешті безпека: дали таку обіцянку таліби афганському населенню. Але з того часу, як вони прийшли до влади в серпні, напади відбуваються регулярно. Відповідальність за останню атаку смертника в Кандагарі також взяло на себе регіональне відділення джихадистського ополчення "Ісламська держава" (ІД). І Талібан, і ІД є радикальними сунітськими рухами. Проте, вони вороги — тому що є і серйозні відмінності:

ІД в Афганістані

Офіційно ІД було засновано в кінці 2014 року сунітськими екстремістами, які заприсяглися у вірності ісламському "халіфату". У той час бойовики ІД встановили панування терору в деяких частинах Іраку і Сирії. До воєнної перемоги над ІД у 2016 році його екстремістська ідеологія проникала і в інші регіони світу. Ісламська держава — провінція Хорасан (ІД-К) в Афганістані є одним із відгалужень ІД, що виникли з того часу.

Крім іншого, ІД-К взяло на себе відповідальність за напад в аеропорту Кабула в розпал міжнародної евакуаційної місії, внаслідок якого загинуло понад сто осіб. Джихадистське ополчення також взяло на себе відповідальність за вибух бомби в Кундузі на початку жовтня з десятками загиблих і напад терориста-смертника на шиїтську мечеть в Кандагарі, в результаті якого загинуло не менше 60 осіб.

Повна назва відгалуження ІГ, що належить до регіону Хорасан, який охоплює частини Афганістану, Пакистану, Туркменістану та Ірану. За оцінками ООН, угруповання налічує кілька тисяч бойовиків в північному і східному Афганістані.

ІД-К — це "конгломерат колишніх джихадистських організацій, включаючи уйгурів, узбеків і колишніх бійців Талібану", — говорить Жан-Люк Марр з французького Фонду стратегічних досліджень.

Ідеологічне суперництво

І бойовики ІД-К, і Талібан є войовничими сунітами. У той час коли новий уряд талібів в Кабулі запевнив шиїтські меншини в захисті, джихадистське ополчення має на меті знищення "віровідступників" і "лицемірів". Такі меншості, як Хасар, знаходяться під особливою загрозою з боку ІД-К.

Існують також відмінності в політичних цілях: в той час, як таліби хочуть правити Афганістаном відповідно до своєї радикальної інтерпретації ісламського закону, ІД-К прагне до створення глобального ісламського "халіфату".

Представники Талібану таврують ІД-К як "такфірі" — як мусульман, які заперечують приналежність інших людей до істинної ісламської віри і тому прирікають їх на смерть. ІД-К, своєю чергою, вважає талібів зрадниками через їх угоди з США про виведення військ.

Однак насправді розмежування між Талібаном і ІД-К іноді буває утруднено. "У минулому ІД-К успішно вербувала незадоволених членів Талібану або тих, хто вважає Талібан занадто помірним", — говорить Барбара Келемен з політичної консалтингової компанії Dragonfly Security Intelligence.

Сильні і слабкі сторони Талібану

Для "Талібану" атаки ІД-К не в останню чергу є проблемою довіри. За словами Майкла Кугельмана з американського аналітичного центру Woodrow Wilson Center, найважливішим їх посланням після приходу до влади є те, що вони "відновили стабільність, припинивши війну".

Напад в Кандагарі також став першим в цьому особливо важливому для талібів місті, який є місцем народження їх руху. "Якщо таліби не можуть захистити Кандагар від нападу ІД-К, як вони можуть захистити іншу частину країни?" — каже Абдул Сайед з Extrac, британської групи експертів з конфліктів.

Підтримуваний США колишній уряд Афганістану отримав мільярди іноземної допомоги для підвищення безпеки в країні, проте йому не вдалося перемогти ні талібів, ні ІД-К. З іншого боку, таліби майже не отримують міжнародної допомоги. На відміну від попереднього уряду, вони також не мають доступу до сучасних технологій секретних служб і стеження, таким як ті, які свого часу надавала армія США.

Однак таліби знають свого ворога і його місцевість. Вони також можуть сподіватися на підтримку двох груп, які добре знайомі з тактикою ІД: Це терористична організація "Аль-Каїда" і мережу Хаккані.

Джерело: The Epoch Times