ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

43 країни ООН закликають до «негайного» доступу в Сіньцзян для спостерігачів

Велика Епоха
Ворота того, що офіційно відомо як центр професійного навчання, розташовані в Дабанчен, в Сіньцзян-уйгурському автономному районі, Китай, 4 вересня 2018 року (Thomas Peter/Reuters)

21 жовтня Посол Франції в ООН Ніколя де Рів'єр на засіданні ООН представив спільну заяву 43 країн із закликом до Пекіну надати експертам ООН «безперешкодний» доступ в Сіньцзян, щоб розслідувати повідомлення про придушення етнічних меншин в цьому районі. У заяві міститься заклик до китайської влади поважати верховенство закону і дотримуватися зобов'язань щодо захисту прав людини.

"Ми спостерігаємо зростання кількості повідомлень про широко поширені і систематичні порушення прав людини, включаючи повідомлення про катування або жорстоке, нелюдське і таке, що принижує гідність, поводження або покарання, примусову стерилізацію, сексуальне і гендерне насильство і примусову розлуку з дітьми", — заявив посол в заяві від імені групи на засіданні.

Цього року декларація була схвалена 43 країнами, після того, як до неї приєдналися Туреччина та інші африканські країни, включаючи Ліберію й Есватіні.

У спільному листі 43 країни висловили стурбованість "жорсткими обмеженнями свободи релігії або переконань, свободи пересування, асоціації та вираження думок, а також уйгурської культури". Вони також розкритикували "широко поширене стеження", спрямовану проти уйгурів і представників інших меншин.

Вони закликали режим "надати негайний, істотний і безперешкодний доступ в Сіньцзян незалежним спостерігачам, включаючи Верховного комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини та її канцелярії, а також відповідних представників спеціальних процедур".

Китайський режим і його прихильники відповіли на це. Посланник Куби зачитав ще одну заяву від імені 62 країн, включаючи Іран, Північну Корею та Венесуелу, стверджуючи, що ці порушення є внутрішньою справою Китаю.

Посол Пекіна в ООН Чжан Цзюнь на пресконференції після засідання ООН відкинув всю критику як "необґрунтовану", звинувативши США та інші країни в поширенні "банальної брехні".

У 2020 році посол Німеччини Крістоф Хойсген зачитав аналогічну заяву від імені 39 країн. У 2019 Великобританія зачитала перший осуд, підписаний 23 країнами, на засіданні Комітету з прав людини Генеральної Асамблеї.

Міжнародне співтовариство неодноразово критикувало утримання до мільйона уйгурів та інших мусульманських меншин в "таборах політичного перевиховання". Режим стверджує, що ця кампанія проводиться для "боротьби з тероризмом".

Попри тиск, Пекін продовжує відкидати всі звинувачення і заявив у четвер, що "двері Сіньцзяну завжди відкриті".

Глава ООН з прав людини Мішель Бачелет просила вивчити серйозні порушення прав людини в Сіньцзяні з вересня 2018 року, але терміни її візиту не були узгоджені.

Луї Шарбонно, директор Human Rights Watch в ООН, сказав, що в цьому році вперше "всі регіональні групи ООН приєдналися до заклику припинити порушення в Сіньцзяні та надати слідчим ООН негайний доступ".

"Держави-члени ООН повинні створити міжнародну комісію з розслідування, щоб офіційно розслідувати передбачувані злочини проти людяності в Сіньцзяні і рекомендувати шляхи залучення винних до відповідальності ".