ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Росії згадують вбивство Політковської: "Нехай цей день принесе крах путінському режиму"

Велика Епоха
Гігантський банер Анни Політковської в Москві (MAXIM MARMUR/AFP/Getty Images)

У той час, як президенту Володимиру Путіну виповнюється 70 років, критики Кремля вшановують у соціальних мережах російську журналістку Анну Політковську, яку було вбито в Москві 16 років тому.

Політковська, якій було 48 років, була відомим критиком президента Росії Володимира Путіна і спеціалізувалася на викритті державної корупції та порушеннях прав людини.

Журналістка була застрелена 7 жовтня 2006 року, в день народження Путіна, на східцях свого багатоквартирного будинку. Коли вона входила в ліфт, вбивця вистрілив у неї п'ять разів. Через вісім років після вбивства ім'я людини, яка замовила вбивство журналістки, так і залишилося "загадкою".

Анна Політковська, репортер опозиційного видання "Новая газета", була однією з небагатьох російських журналістів, які писали про корупцію в російській армії та жорстокість росіян у Чечні під час другої чеченської війни за Володимира Путіна.

Журналістка прямо критикувала Путіна за відправлення військ до Чечні 1999 року, після того, як він став прем'єр-міністром. Війна була розпочата Путіним після сумнозвісної російської хвилі вибухів житлових будинків, у яких без будь-яких доказів звинуватили чеченців. Незалежне розслідування показало, що всі учасники були агентами ФСБ, а докази причетності чеченців відсутні.

Одна з книг журналістки, "Путінська Росія: життя в демократії, що не здійснилася", є уїдливою критикою Путіна і його зусиль із розв'язання другої чеченської війни. Політковська звинуватила ФСБ і Путіна в спробах придушити громадянські свободи, щоб встановити диктатуру в радянському стилі.

Ендрю Штроехляйн, директор з європейських ЗМІ Human Rights Watch, заявив у Twitter, що у Політковської "не було вибору", окрім як викривати злочини всередині країни.

Ольга Лаутман, аналітик і дослідник, також сказала, що Політковська була "одним із багатьох журналістів, убитих корумпованою і жорстокою кремлівською системою".

Вона додала: "Ми ніколи не забудемо. Нехай цей день народження принесе крах путінському режиму".