Вівторок, Січ 18, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Нове дослідження дає лікарям додаткову нагоду відмовитися від надмірного призначення антибіотиків дітям

П'ятниця, 3 грудня 2021 року

Нове дослідження виявило, що стійкість до антибіотиків розвивається швидше, ніж передбачалося. (GUNDAM_A/Shutterstock)

Щорічно лікарі первинної допомоги Великобританії проводять понад 300 млн консультацій пацієнтів і чверть з них для дітей. Дві третини таких консультацій проводяться з приводу кашлю, болю в горлі або вушного болю — захворювань, на які часто хворіють маленькі діти.

Лікарі та медсестри групують ці типи захворювань як "гострі інфекції дихальних шляхів". Вони вважаються хворобами, що самообмежуються, при яких антибіотики не допомагають, а хвороба з часом проходить сама. Проте щонайменше у 30% таких консультацій призначаються антибіотики. Це приблизно 13 млн непотрібних рецептів на антибіотики. Але справа не в марнотратстві, це може зашкодити здоров'ю дитини.

Дослідивши понад 250 000 дітей у Великій Британії було виявлено, що у дітей дошкільного віку, які приймали два або більше курсів антибіотиків при гострих інфекціях дихальних шляхів у попередньому році, ймовірність того, що подальше лікування (включаючи необхідність направлення до лікарні та госпіталізацію) не дасть позитивних результатів, була приблизно на 30% вищою, ніж у дітей, які не приймали антибіотиків. При цьому з дослідження були спеціально виключені діти з хронічними захворюваннями, які б роблять їх більш схильними до інфекцій.

Проблема резистентності

Відомо, що використання антибіотиків без необхідності змушує бактерії змінюватись і може призвести до розвитку стійкості до антибіотиків. Але люди схильні думати, що стійкість виникає тільки в тих, хто використовує антибіотики занадто часто, занадто довго, або у пацієнтів з іншими захворюваннями, які їх послаблюють. Але це не так.

Використання будь-якого антибіотика (незалежно від того, чи доцільний він чи ні) підвищує ймовірність розвитку антибіотикорезистентності. Як свідчить дослідження, навіть короткострокове вживання антибіотиків має потенційні наслідки здоров'я, і це ще раз підкреслює наслідки непотрібного вживання антибіотиків у дітей. А якщо врахувати, що у багатьох дітей дошкільного віку часто буває кілька епізодів захворювань, що потенційно може призвести до кількох курсів антибіотиків, то отримані результати стають актуальнішими.

На цьому етапі неможливо точно сказати, чому діти, які приймали більшу кількість антибіотиків, мають більше шансів не відповісти на подальше лікування.

Це може бути пов'язано, наприклад, із появою стійких бактерій. Це також може бути пов'язане з порушенням тендітного мікробіому кишківника у маленьких дітей. Крім того, це може бути пов'язане з очікуваннями батьків щодо подальшого лікування та з тим, що вони, можливо, не знають про обмежену роль антибіотиків для більшості дитячих інфекцій. Наприклад, кашель у дітей триває довше, ніж ви думаєте – у половини дітей він триває 10 днів, а у кожної десятої дитини – 25 днів.

Довгострокові зміни

Звісно, лікарі хочуть забезпечити найкраще лікування своїми пацієнтами. Їм доводиться приймати рішення щодо призначення антибіотика. Це рішення не завжди просте. У разі невпевненості лікарі часто роблять вибір на користь обережності та призначають препарат. Однак нове дослідження показало, що діти, які отримували більшу кількість антибіотиків, частіше зверталися до медичних працівників протягом наступних 14 днів, що ненавмисно збільшувало навантаження на лікарів та медсестер.

Враховуючи, що, згідно з новими даними, навіть відносно невелике використання антибіотиків має короткострокові наслідки для здоров'я дітей, очевидно, що чим менше лікарі призначають антибіотики в таких випадках, тим краще. Але справа не тільки у лікарях та медсестрах, батьки також мають бути реалістами щодо того, як довго може тривати хвороба їхньої дитини.

Статтю підготував Олівер ван Гекке — лікар загальної практики, клінічний лектор Оксфордського університету у Великій Британії. Було опубліковано на сайті The Conversation.

За матеріалами The Epoch Times USA

Comments   

загрузка...