Субота, Гру 4, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Несподівані побічні ефекти ультразвукового гелю

Вівторок, 26 жовтня 2021 року

Ультразвукові дослідження змінили те, як точно ми можемо бачити проблеми плоду в утробі матері ще до народження дитини. Але у цієї корисної технології є і свої недоліки. (Pang_oasis/Shutterstock)

У 2017 році Емалі Морем була на 40 тижні вагітності своєю першою дитиною. За наполяганням лікарів вона пройшла додаткове УЗД, щоб переконатися в тому, що з дитиною все гаразд. Після сканування Морем і її чоловік відправилися на обід. Але, сидячи на сонечку на терасі ресторану в Міннеаполісі, штат Міннесота, Емалі почала відчувати себе некомфортно.

"Мій живіт був дуже гарячим, поки ми їли, — каже Емалі, — а коли я прийшла додому, я подивилася на свій живіт і побачила жахливий червоний, плямистий висип".

Хоча висип не був болючим, Емалі була стурбована.

"Це було не боляче, але явно ненормально", — говорить вона. "І я впевнена, що це через гель для ультразвуку. Після УЗД вони просто витерли мій живіт сухим паперовим рушником або серветкою, так що живіт не був добре вимитий, я все ще відчувала запах гелю на шкірі, а висип був саме там, де був гель і доплер".

Дискомфорт, за словами Емалі, був короткочасним.

"Він пройшов через кілька годин, але в той час мене це налякало. Я боялася, що мені ще раз зроблять УЗД". Через два тижні Емалі народила здорову дівчинку вагою 3,6 кілограма.

Ендокринний руйнівник?

Чи може гель, який викликав висип на животі Емалі Морем, бути проблемним з іншої причини? Наш організм використовує гормони — хімічні сигнали — для регулювання безлічі різних процесів. Ендокринні руйнівники — це хімічні речовини, які змінюють нормальний рівень гормонів. Фталати та деякі феноли, включаючи парабени й триклозан, вважаються хімічними речовинами, що руйнують ендокринну систему.

Оскільки вагітність, як і статеве дозрівання і менопауза, є періодом величезних гормональних змін, особливо важливо уникати гормональних руйнівників. Дійсно, дослідження показали, що неприродні зміни рівня гормонів можуть сприяти багатьом негативним наслідкам для здоров'я, особливо коли мова йде про репродукцію й розвиток плоду.

Попри те, що кожна марка має свій склад, дослідження показують, що деякі гелі, які використовуються для проведення пренатального ультразвукового сканування, можуть викликати гормональні збої. Ці густі гелі наносяться на живіт жінки, щоб забезпечити безперервну рідку середу для проходження звуку, без бульбашок повітря, які порушують сигнал. Вони містять різні ароматизатори та барвники, а також хімічну речовину пропілпарабен, який є фенолом — хімічною сполукою, який видобувається з кам'яновугільної смоли. Ультразвукові гелі можуть також містити фталати, які використовуються для зв'язування ароматизаторів і барвників.

Доктор Кармен Мессерліан та її колеги з кафедри гігієни навколишнього середовища Гарвардського університету спробували з'ясувати, чи порушує вплив ультразвукового гелю роботу ендокринної системи. Вони опублікували свої результати "Ультразвуковий гель як невизнане джерело впливу фталатів і фенолів серед вагітних жінок, що проходять планове сканування" в журналі International Journal of Environmental Health у 2017 році.

Об'єднавшись з клініцистами з Массачусетської лікарні загального профілю, команда К. Мессерліан проаналізувала сечу дванадцяти вагітних жінок, які вже брали участь в дослідженні на предмет безпліддя. В рамках дослідження всі жінки проходили одне планове УЗД в другому триместрі вагітності.

Тому гарвардські вчені взяли у кожної жінки три зразки сечі: один — до сканування, другий — через 1-2 години після сканування і третій - через 7-12 годин.

Потім кожен зразок сечі був відправлений в Центр з контролю і профілактики захворювань, де вчені проаналізували їх на наявність і кількість 19-ти різних фталатів і 11-ти різних фенолів.

Пік вмісту фталатів спостерігається через 7-12 годин після ультразвукового сканування

Аналіз виявив, що фталати досягають пікових концентрацій в сечі вагітних жінок приблизно через 7-12 годин після впливу ультразвукового гелю. Крім того, концентрація майже всіх протестованих хімічних речовин в сечі жінок була найвищою в третьому зразку сечі, майже через вісім годин після сканування.

Оскільки всі протестовані вагітні жінки, за наявними даними, щось їли або користувалися якимись засобами особистої гігієни (які часто містять хімічні речовини, що порушують роботу ендокринної системи), це могло вплинути на результати.

Однак сталість термінів у всіх 12 учасниць дослідження дозволяє припустити, що висока концентрація фталатів у сечі жінок була викликана впливом ультразвукового гелю.

"Хоча необхідні додаткові дослідження, але і це, пілотне дослідження, потенційно дозволяє виявити раніше невідоме джерело впливу фталатів і парабенів на вагітних жінок, що проходять звичайне ультразвукове обстеження", — уклали дослідники.

Як працює ультразвук?

Пренатальне ультразвукове дослідження використовує звукові хвилі для створення зображення дитини вагітної жінки, поки дитина ще перебуває в утробі матері.

"Ультразвук — це надвисокочастотні звукові хвилі, які ми насправді не можемо почути, він заснований на тому ж принципі, що і радар або ехолокація", — сказала доктор Ліз Еліот, нейробіолог з Університету медицини та науки імені Розалінд Франклін, коли я брала у неї інтерв'ю кілька років тому.

"Ви видаєте звук, і якщо в навколишньому середовищі щось є, він відбивається назад. Вони пропускають звукові хвилі через живіт матері, а дитина — це структура, яка відбиває звукові хвилі. За допомогою технології можна взяти відбиті звукові хвилі й створити двох- або тривимірне зображення дитини".

Звичайна частина допологового спостереження

УЗД використовується для визначення статі й положення дитини, а також для пошуку будь-яких аномалій, деякі з яких іноді можна усунути хірургічним шляхом до народження дитини. Наприклад, найважча форма пороку розвитку хребта — міеломенінгоцеле, може бути прооперована під час вагітності. Водночас якщо УЗД виявляє у плода важкий стан здоров'я або генетичну аномалію, несумісну з життям, лікарі часто рекомендують перервати вагітність.

Колись ультразвукове дослідження використовувалося рідко, але тепер воно стало рутинною і беззастережною частиною стандартного медичного допологового спостереження. Насправді УЗД під час вагітності вважається настільки важливим компонентом сучасного догляду за вагітними, що більшість акушерів вважають, що без нього було б "неможливо" забезпечити якісний догляд за вагітними.

Жінка, яка вирішує не робити УЗД — міеломенінгоцеле або тому, що вона ніколи не зважиться на аборт, або тому, що у неї є сумніви в безпеці, необхідності та надійності цієї процедури — часто зустрічає неприховане здивування і відсіч з боку своїх лікарів.

Американські жінки, які мають здорову вагітність, регулярно проходять від чотирьох до п'яти УЗД за вагітність, незалежно від ступеня ризику. Вагітні жінки, які належать до категорії "високого ризику", можуть розраховувати на те, що їм будуть говорити про необхідність ультразвукового дослідження при кожному відвідуванні лікаря.

В інтерв'ю, яке дала одна мама з Нью-Джерсі — Джен Саймон, вона розповіла, що під час першої вагітності їй зробили 30 ультразвукових досліджень. Попри те, що її зріст складає всього 160 см, а її чоловіка — 167 см, їх лікарі з Нью-Йорка сказали, що їй потрібно зробити стільки УЗД тому, що дитина була занадто маленька. "Мені сказали, що мені пощастило, що я не отримувала по три УЗД на тиждень", — сказала Саймон.

Але чи потрібні ці сканування взагалі? Замисліться ось про що: одне дослідження, опубліковане у 1993 році, в якому взяли участь понад 15 000 вагітних жінок, показало, що ультразвукове сканування не покращує стан плоду. Інше дослідження, проведене серед більш як 2 800 жінок, показало, що у вагітних жінок, які пройшли п'ять ультразвукових сканувань, ймовірність народження дітей з обмеженням зросту була вище, ніж у вагітних жінок, які пройшли тільки одне сканування, що говорить про те, що саме ультразвукове сканування може бути частково причиною того самого стану, яке воно покликане контролювати.

"Якщо у вас низький ризик, то, відверто кажучи, дуже мало підстав для проведення більше одного УЗД", — говорить доктор Пол Томас, педіатр з Портленду, штат Орегон. "Навіть одне УЗД не потрібне, якщо тільки ви не плануєте абортувати нежиттєздатний плід".

Причини для обережності

Разом з тим зростає число наукових даних, що пов'язують внутрішньоутробний вплив ультразвуку з порушеннями роботи мозку та іншими проблемами зі здоров'ям у маленьких дітей.

Наприклад, в дослідженні 2016 року, опублікованому в журналі Autism Research, вчені з Університету Вашингтона вивчили записи 2 644 дітей з аутизмом. Ці вчені виявили, що у хлопчиків, які зазнали впливу ультразвуку в першому триместрі вагітності, симптоми аутизму, включаючи зниження IQ і посилення повторюваної поведінки, були більш виражені, ніж у дітей, які не піддавалися такому впливу.

Дослідження, проведене доктором Мануелем Казановою, професором біомедичних наук в Університеті Південної Кароліни, також показало, що ранній вплив ультразвуку може викликати несвоєчасну міграцію клітин мозку, що може призвести до порушення роботи мозку й аутизму.

Альтернативи гелю для УЗД

Один зі способів уникнути руйнівного впливу на ендокринну систему гелю для ультразвуку — сказати фахівцю з ультразвукової діагностики, що ви не хочете використовувати стандартний гель для ультразвуку. Візьміть із собою на процедуру органічну кокосову олію і попросіть техніка використовувати її замість гелю. Деякі техніки просто використовують воду для полегшення руху датчика замість гелю. І проблема буде вирішена.

Доктор Пол Томас розповідає, що ви можете зробити кілька простих кроків, щоб зробити ультразвукове дослідження більш безпечним для вашої дитини. Багато техніків можуть не знати, що відповідно до акушерських рекомендацій, ультразвукове дослідження повинне проводитися протягом мінімальної кількості часу при мінімально можливих налаштуваннях. Це називається "ALARA" або "As Low As Reasonably Achievable".

"Якщо ви хочете зробити УЗД або ваш лікар дуже наполягає, обов'язково попросіть техніка перевірити, щоб його апарат був встановлений на мінімально можливий рівень для отримання необхідного зображення", — радить доктор Пол Томас. "Скажіть лікарю і техніку, що ви хочете, щоб УЗД проводилося при мінімально можливому опроміненні протягом найкоротшого часу. Такі сучасні рекомендації, але більшість лікарів їх не дотримуються".

Джерело: The Epoch Times

Comments   

загрузка...