Середа, Вер 22, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Після того, як Китай здійснив політику "повної лібералізації двох дітей", рівень народжуваності продовжує знижуватися

Понеділок, 22 березня 2021 року

Фото: Старий фермер. (Peter Parks/AFP/Getty Images)

Проведена компартією Китаю протягом понад 30 років насильницька політика обмеження народжуваності привела не тільки до загибелі безлічі ненароджених дітей, а також до катастрофічного зниження народжуваності в країні. Це може привести до ряду соціальних, економічних і політичних проблем.

Тягар молодих людей буде рости

Зараз китайське суспільство швидкими темпами старіє з року в рік, що значно збільшує тягар молодих людей.

Спираючись на велике населення країни, що являє собою великий ринок, Китай став великою економічною країною. Але в цей час КНР стикається з тенденцією до низької народжуваності і мінімальної міграції населення. Це означає, що дуже скоро велика частина суспільства постаріє, вийде на пенсію і її місце не зможе повною мірою зайняти молоде покоління.

Тім Хіт, експерт по Китаю і провідний дослідник в галузі міжнародних питань американського стратегічного дослідницького центру RAND Corporation в інтерв'ю виданню Newsmax сказав, що в міру того, як населення Китаю буде зменшуватися і, отже, буде скорочуватися робоча сила, перед Китаєм постане гостра фінансова проблема турботи про своє постаріле населення. За його словами, найголовніша проблема Китаю в тому, що «він постаріє перш ніж встигне розбагатіти».

Ніколас Еберштадт з Інституту американського підприємництва у 2019 році опублікував аналітичний прогноз по демографії Китаю до 2040 року. Згідно з його даними, в період з 2015 по 2040 роки населення КНР у віковій групі старше 50 років збільшиться на 250 мільйонів осіб, а населення у віці молодше 50 років скоротиться приблизно на стільки ж.

За статистикою, у 2017 році в Китаї було шість працездатних осіб у віці від 20 до 64 років, які підтримували одну літню людину старше 65 років. Згідно з прогнозами, у 2039 їх кількість скоротиться до двох осіб, а до 2050 року на одну літню людину припадатиме всього 1,6 працездатної особи.

Дослідник з американського аналітичного центру Дін Чен сказав Newsmax, що через реалізацію політики «однієї дитини [в сім'ї]» в Китаї скоро виникне ситуація, коли один працюючий повинен буде утримувати двох батьків, а також двох бабусь і дідусів. «Це створить справжню проблему, яка буде тільки посилюватися у міру того, як старше покоління буде виходити на пенсію», — говорить Чен.

Водночас згідно з результатами досліджень Китайської академії соціальних наук, у 2035 році основні національні пенсійні і місцеві пенсійні фонди будуть вичерпані.

За словами Тіма Хіта, Китай зіткнеться зі зростаючою дилемою: «Як ви будете піклуватися про цих літніх людей, якщо у вас немає грошей?»

Фото: Бабуся. Цзіуцзян, Китай (MARK RALSTON/AFP/Getty Images)

Народжуваність не заповнює смертність

Є ще одна сторона цієї проблеми, яка також погіршує ситуацію. Політика обмеження народжуваності викликала значний гендерний дисбаланс і привела до різкого скорочення кількості жінок дітородного віку. При цьому зменшився також і коефіцієнт фертильності жінок.

Результати досліджень, проведених компанією Complete Intelligence, свідчать, що кількість жінок дітородного віку (з 15 до 49 років) у Китаї знизиться з 346 мільйонів у 2018 році до 318 мільйонів у 2023 році.

Згідно з оцінками фахівців, нинішній коефіцієнт фертильності жінок у Китаї набагато нижче показників, необхідних навіть для підтримки чисельності населення, і становить 2,1 на одну жінку. В середньому одна жінка в країні народжує 1,6 дитини, а нижня межа доходить до 1,18 дитини.

Минулого року міністр цивільної адміністрації КНР Лі Цзіхен повідомив, що національна демографія досягла катастрофічного зниження і що тільки за останній рік число новонароджених в країні скоротилося на 15% в порівнянні з попереднім роком..

Фото: Після того, як Китай здійснив політику "повної лібералізації двох дітей", рівень народжуваності продовжує знижуватися. (AFP)

У звіті, опублікованому медичним журналом The Lancet, йдеться, що до 2100 року населення Китаю скоротиться до 732 мільйонів осіб.

Хоча влада КНР в останні роки значно пом'якшила політику народжуваності і навіть стала стимулювати громадян народжувати дітей, але поки це не дало помітного ефекту. Особливо низька народжуваність залишилася у великих економічно розвинених мегаполісах країни, де через високий темп життя і економічний тиск багато сімейних пар не хочуть заводити навіть одну дитину.

Десятки мільйонів чоловіків можуть залишитися холостяками

За даними Національного статистичного бюро КНР, зараз в країні кількість чоловіків більш ніж на 30 мільйонів перевищує кількість жінок.

Аналітики вважають, що такий гендерний дисбаланс в суспільстві, на виправлення якого будуть потрібні десятки років, створить ряд проблем в галузі охорони здоров'я і військовій сфері.

За словами Дін Чена, велика кількість чоловіків, які не зможуть знайти собі дружину, почнуть часто звертатися до послуг співробітниць секс-індустрії, що стимулюватиме поширення венеричних захворювань і СНІДу.

Військова сфера також може постраждати, бо батьки зазвичай не хочуть, щоб їх єдиний син пішов служити в армію, побоюючись, що він може загинути і вся їхня сім'я на старості років залишиться без годувальника.

Доктор Сюзан Йошіхару, голова Американської ради у справах жінок, миру і безпеки сказала, що скорочення населення в Китаї є справжньою проблемою і що Пекін не знає, як з цим впоратися. На її думку, погіршується демографічна ситуація в КНР також може стати серйозним слабким місцем Пекіна в протистоянні США.

Джерело: Epoch Times

Comments   

загрузка...