Четвер, Сер 5, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Обов'язковий аналіз ДНК — новий ступінь контролю громадян у Китаї

Субота, 29 травня 2021 року

Комуністична партія Китаю (КПК) обмежує свободу вираження поглядів, переслідує релігійних вірян і стежить за громадянами за допомогою засобів розпізнавання облич, з початку 2000-х років, працює над досягненням ще однієї тривожної мети: створенням бази даних ДНК і зразків крові.

Усе це робиться для посилення контролю над громадянами КНР.

Примусовий збір зразків крові

КПК почала зі створення системи баз даних ДНК в Тибеті й Сіньцзяні, перш ніж поширити її на весь Китай.

У звіті, присвяченому релігійній свободі й правам людини в Китаї, опублікованого в травні 2019 року в журналі Bitter Winter, йдеться, що роботодавці та школи зобов'язали жителів провінції Хенань надати свої біометричні дані в поліцію.

Ці дані включали зразки крові, зразки голосу, фотографії обличчя, відбитки пальців і сліди ніг, а також відомості про зріст і вагу.

Тих, хто знаходився в інших районах і провінціях, таких як Сичуань, Ляонін і Хебей, також попросили надати зразки крові або слини.

Збір зразків крові не обмежувався дорослими. У маленьких дітей і підлітків теж брали кров.

Поліція Гуансі-Чжуанського автономного району вирушила в початкові та середні школи для збору зразків крові в учнів чоловічої статі в листопаді 2019 роки без попереднього отримання згоди їх батьків.

Такий обов'язковий збір зразків крові та біометричних даних викликав страх у людей, які розглядали цей процес, як вторгнення в приватне життя.

«Я відчуваю, що у мене немає особистого життя: системи розпізнавання облич ідентифікують мене на вулицях, мої телефонні дзвінки відстежуються, так якби я був ув'язненим, — розповів житель Хенаня виданню Bitter Winter. — Я перебуваю під наглядом за допомогою різних високотехнологічних систем, куди б я не пішов».

«Зразки крові взяли в учнів у багатьох школах в рамках масштабної операції уряду, — розповів один з батьків співробітникам журналу. — Батькам не було направлено жодного повідомлення або письмового повідомлення. Ми не відчували себе в безпеці».

Коли жителі і батьки дітей ставили питання, вони отримували різні пояснення, які варіювалися від видачі цифрових посвідчень особи третього покоління до медичних оглядів, організованих владою для «запобігання втрати або викрадення дітей і їх продажу».

Доводи чиновників не вселяли довіри.

Один з батьків сказав:

«Якщо це робиться для того, щоб діти не пропадали або не викрадалися, то чому зразки взяли тільки у хлопчиків, а не у дівчаток? Тому що дівчатка не пропадуть? Це дійсно дивно! »

Однак не підкоритися вимогам влади неможливо.

«Якщо ми відмовимося здавати зразки крові, вони не будуть займатися реєстрацією домашніх господарств наших сімей, заявками на отримання посвідчень особи або політичними перевірками для призову в армію в майбутньому», — розповів  житель провінції Хебей виданню Bitter Winter.

Деяким також сказали, що їх медична страховка буде анульована, якщо вони відмовляться підкоритися.

Для чого робиться відбір проб ДНК

КПК збирає зразки ДНК у чоловіків і хлопчиків через Y-хромосоми, представленої тільки у чоловіків, стверджує австралійський Інститут стратегічної політики (ASPI) Australian Strategic Policy Institute  — аналітичний центр з Канберри.

Збираючи зразки чоловічої ДНК, режим міг би створити базу даних Y-STRs, що являють собою короткі тандемні повтори на Y-хромосомах. Y-STRs, які передаються від батьків до синів, і можуть дозволити владі відстежувати чоловічих нащадків родин.

«Якщо база даних Y-STR містить велику репрезентативну вибірку профілів ДНК і відповідні сімейні записи, навіть дані невідомого чоловіка потенційно можуть бути співставлені з прізвищем і навіть окремою людиною, якщо слідчі мають у файлі дані Y-STR батька, дядька або навіть троюрідного брата цього чоловіка», — стверджується у звіті ASPI.

Збір ДНК проводило Міністерство громадської безпеки, щоб «всебічно поліпшити здатність органів громадської безпеки розкривати справи, а також для управління і контролю суспільства», — повідомляє ASPI.

Така причина є «вкрай тривожною», говориться у доповіді.

«В авторитарної однопартійної системи Китаю немає поділу між поліцейською злочинністю і придушенням політичного інакомислення», — повідомляється в доповіді.

База даних надасть «страшний вплив не тільки на дисидентів, активістів та членів етнічних і релігійних меншин, а й на членів їх сімей».

ASPI процитував повідомлення про те, як поведінка членів сімей ув'язнених в таборах перевиховання Сіньцзяна може вплинути на їх звільнення, і що КПК також використовувала таку тактику впливу і розправи членів сімей китайських правозахисників і тих, хто критикує режим.

Будинки в Центрі професійної підготовки Artux City professional Skills Education training Service Center, який вважається табором перевиховання, де містяться в основному мусульманські етнічні меншини, на північ від Кашгара в Північно-Західному Сіньцзяні Китаю, 2 червня 2019 року. Greg Baker/AFP via Getty Images

У доповіді говориться, що поліцейська база даних Y-STR по «генеалогіям багатьох поколінь» громадян може привести до посилення «державних репресій проти членів сімей дисидентів і подальшого підриву цивільних і людських прав дисидентів і національних меншин».

Контроль — не єдина причина

Влада Китаю збирає зразки крові у в'язнів совісті — крок, який, як побоюються експерти по Китаю, допомагає КПК ефективно управляти державною промисловістю зі збору органів.

В останні роки з'явилися повідомлення про те, що правлячий режим проводить аналізи крові уйгурських етнічних меншин.

Гульбахар Джелілова, уйгурка, яка перебувала в ув'язненні понад рік в трьох установах Сіньцзяна у 2017 році, розповіла Трибуналу по Китаю, незалежному народному трибуналу, що базується в Лондоні, як їй регулярно робили аналізи крові і ультразвуку під час ув'язнення.

Уйгурка Гульбахар Джелілова дає свідчення по відеозв'язку в суді 6 квітня 2019 року. endtransplantabuse.org

Серед інших жертв репресій також були прихильники Фалуньгун, тибетці і християни.

Майже в 680-сторінковій доповіді під назвою «Криваві жнива/бійня: оновлення» говориться, що послідовники Фалуньгун «часто здавали аналізи крові і проходили медичні обстеження, в той час, як інші ув'язнені (за винятком уйгурів, тибетців і деяких домашніх християнських груп, які також були мішенню переслідувань) не проходили таких процедур».

Ця доповідь містить майже 2400 посилань, опублікована в червні 2016 року Девідом Кілгуром, колишнім державним секретарем Канади (Азійсько-тихоокеанський регіон), Девідом Мейтасом, адвокатом з прав людини, й Ітаном Гутманом, удостоєним нагород аналітиком по Китаю, дослідником з прав людини і номінантом на Нобелівську премію миру 2017 року. Три дослідники написали звіт на своїх розслідуваннях, проведених в сотнях трансплантологічних лікарень по всьому Китаю.

Джерело: The Epoch Times

Comments   

загрузка...