Неділя, Чер 13, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Чому влада Китаю не оприлюднила дані перепису населення 2020 року

Четвер, 6 травня 2021 року

На изображении центр ухода за матерями и детьми в Пекине, Китай. (GREG BAKER/AFP через Getty Images)

В кінці минулого року в Китаї був завершений перепис населення. В середині березня нинішнього року Національне статистичне бюро КНР заявило, що дані перепису будуть опубліковані на початку квітня. Однак цього не сталося.

27 квітня британське видання Financial Times процитувало слова джерела в Китаї, знайомого з ситуацією, який сказав, що перепис дійсно був завершений у грудні 2020 року, однак виявилося, що чисельність населення КНР вперше скоротилася і впала менше ніж 1,4 млрд людей. За словами інсайдера, ці дані виявилися «дуже чутливими», і тепер необхідно, щоб різні відомства досягли консенсусу в питанні того, як їх інтерпретувати і тільки після цього вони будуть оприлюднені.

Лі Хенцін, вчений з Вашингтонського Інституту інформації та стратегії, в інтерв'ю виданню The Epoch Times сказав, що однією з причин затримки публікації даних, можливо, є те, що реальна чисельність населення виявилася набагато меншою ніж та, яку сподівалася опублікувати влада. За словами Лі, можливо, різниця навіть перевищує 100 мільйонів. Настільки сильно фабрикувати дані влада не наважується і тому намагається знайти вихід.

Ще однією причиною, за словами Лі, може бути те, що отримані дані можуть кинути тінь на компартію, чого влада не може допустити особливо в переддень 100-річної річниці від дня її створення.

Стратегічний розвиток національної економіки спирається на надійні й перевірені дані про чисельність населення.

«Прийнятий недавно план 14-ї п'ятирічки, а також два так звані столітні плани, були розроблені з урахуванням того, що чисельність населення в країні буде невпинно зростати. Зараз з'ясувалося, що населення не тільки не збільшується, але навіть зменшується, і виходить, що затверджений політичний курс невірний. Тому дані сьомого всекитайського перепису населення не наважуються публікувати» — пояснює Лі.

Лі впевнений, що як би влада не намагалася, на цей раз їхні маніпуляції й обман виявляться.

Влада штучно завищує коефіцієнт фертильності

24 квітня під час проведення Салону культури на Потомаку (Potomac Culture Salon), відомий демограф з університету Вісконсину в Медісоні, а також автор книги «Порожнє гніздо великої країни» І Фусянь розповів, що, починаючи з 2000 року, дані про населення Китаю стають все більш недостовірними.

За словами Фусянь, слідом за зростанням тривалості життя в КНР, а також урбанізацією, безперервно збільшується частка жінок, зайнятих в несільськогосподарському секторі, які мають хорошу освіту. Всі ці фактори, на думку Фусянь, природно призводять до зниження рівня фертильності. Однак влада не поспішає повністю скасовувати політику планування сім'ї і продовжує фальсифікувати дані, щоб цю політику продовжувати.

«Китайські демографи, Національна комісія з планування сім'ї і Національне статистичне бюро раз по раз фальсифікують дані по населенню. Наприклад у 2000 році коефіцієнт фертильності в Китаї становив всього 1,22, але офіційно повідомлялося, що він дорівнює 1,8. У 2010 році реальний коефіцієнт був всього 1,18, але офіційно було оголошено 1,63. У 2015 році реальний коефіцієнт вже опустився до 1,05, але в оприлюднених даних його збільшили до 1,6», — розповів Фусянь.

В даних про народжуваність багато «води»

І Фусянь також розповів, що Національне бюро статистики використовувало дані про школярів, щоб сфабрикувати кількість новонароджених в країні.

Згідно з даними Національного статистичного бюро, в період з 1991 по 2014 роки в країні народилося 430,4 мільйона дітей. Шість років по тому в період з 1997 по 2020 роки в перший клас початкової школи надійшло 438,74 мільйона учнів.

Звідки взялися «зайві» школярі? За словами І Фусянь, це пов'язано з інтересами місцевої влади. Так, наприклад, в західних провінціях з місцевих бюджетів на освіту виділяється 20% всіх витрат, а в центральних провінціях — 40%.

«Це і призвело до того, що місцеві освітні установи, а також школи, щосили намагаються завищувати дані про кількість учнів, щоб отримати фінансування», — пояснив Фусянь.

Китайські ЗМІ також не раз повідомляли про подібні випадки фальсифікації.

Так, 7 січня 2012 року Центральне телебачення Китаю розповіло, що в місті Цзешоу провінції Аньхой офіційно було зареєстровано 51 586 учнів початкової школи, а фактично їх було всього 36 234. Тобто різниця склала 42%. Таким чином місцеві чиновники обманним шляхом отримали 10,63 мільйона юанів ($ 1,6 млн).

4 травня того ж року китайська газета China Youth Daily повідомила про два аналогічні інциденти в середніх школах округу Янсінь в провінції Хубей. В одній школі фактична кількість учнів становила 2147 осіб, а офіційно значилося 5266. В іншій школі фактична кількість учнів була 700 осіб, а зареєстровано було 3000.

І Фусянь пояснив: «Національне статистичне бюро коригує дані по народжуваності на основі даних про кількість школярів. Це неминуче призводить до того, що в офіційних даних по народжуваності багато "води"».

Недостовірні дані про прописку

Керівник Дослідницького центру демографії і розвитку при Народному університеті Китаю професор Чжай Чжень розрахував на основі даних про прописку за 2015 рік, що в період з 2008 по 2013 роки загальний коефіцієнт народжуваності в країні склав 1,61. У 2020 році Чжай отримав премію від Міністерства освіти за досягнення в галузі наукових досліджень. Однак він вважає, що в даних по реєстрації також дуже багато «води».

«Наприклад, Статистичне бюро повідомило про те, що в період з 2000 по 2019 роки зростання населення в країні склало 133 млн осіб, а якщо спиратися на дані по прописку в домогосподарствах, зростання склало 174 млн осіб. Оскільки з пропискою пов'язано понад 20 різних пільг, багато людей мають кілька прописок, про що було багато повідомлень в ЗМІ», — каже І Фусянь.

До того ж прописку легко підробити. Наприклад, раніше китайські ЗМІ повідомляли, що в період з 2010 по 2011 роки поліцейська дільниця Дяоцзя в повіті Чжунму провінції Хенань прописала 1980 неіснуючих людей.

І Фусянь підрахував, що за останні 20-30 років в Китаї було оформлено близько 150 мільйонів фальшивих прописок в домогосподарствах. Особливо після 2010 року, коли були ослаблені обмеження для реєстрації молодих людей, «кількість "води" в даних про прописку різко зросла».

На думку І Фусянь, негативне зростання чисельності населення в Китаї почалося вже у 2018 році.

Дані перепису теж були фальсифіковані

І Фусянь також розповів про те, як влада підробляє дані перепису населення і для чого штучно збільшує коефіцієнт фертильності.

Як приклад він навів перепис населення у 2000 році. У той рік згідно з прогнозом Статистичного управління КНР, чисельність населення в країні повинна була скласти 1,267 млрд осіб. Але за результатами перепису виявилося, що цифри вийшли набагато нижчими прогнозованих. Потім була проведена повторна перевірка, в результаті якої цифри збільшилися до 1,245 млрд осіб. Пізніше до цього число додали ще 20,72 млн і в підсумку статистичне управління офіційно повідомило, що у 2000 році чисельність населення Китаю склала 1,266 млрд осіб. При цьому коефіцієнт народжуваності, який реально становив 1,22, був виправлений комісією з планування сім'ї на 1,8.

Навіщо знадобилося виправляти цей коефіцієнт? І Фусянь пояснив: «Як сказав Юй Сюецзюнь з Управління регулювання при Комісії з планування сім'ї, якщо коефіцієнт становить 1,2, то нема потреби обмежувати народжуваність, а якщо він становить 1,8, то необхідність у цьому є. Таким чином, очевидно, що влада виправила коефіцієнт з метою продовжувати свою політику обмеження народжуваності».

Джерело: The Epoch Times

Comments   

загрузка...