Неділя, Чер 13, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Як розібратись постачальнику в різних формах публічних закупівель

Середа, 5 травня 2021 року

Перемога у державному тендері автоматично виводить ваш бізнес на новий рівень. Ви маєте вигідний контракт + зрозумілий для ваших клієнтів маркер надійності компаній чи приватного підприємця. Електронний майданчик Zakupki.ua роз’яснює - як проходять публічні закупівлі та чим тендерна процедура закупівлі у вигляді відкритих торгів відрізняється від переговорного процесу та продажу на Прозорро Маркет.

Прозора система закупівель

Більшість підприємців, що відмовились від участі в електронних торгах та інших варіантах закупівель, побоювались звинувачень у корупції. Компанії мали сумніви, що вибір переможця здійснюється чесно. Нова система повністю відкрила взаємовідносини між замовниками та постачальниками у випадках, коли за товари, послуги та роботи платять грошима з бюджету держави чи територіальної громади.

Торги проходять офіційно, після оприлюднення річного плану, повністю прозоро. Державні закупівлі Прозорро зламали багаторічні схеми. Всі замовники, переможці, учасники, лоти, договори, навіть на 1 копійку, оприлюднені та доступні будь-кому цілодобово у режимі онлайн. Відмінити тендер чи відмовити учаснику без обґрунтованої аргументації не вийде.

Основні вимоги щодо проведення публічних закупівель

Всі тендери, спрощені та допорогові процедури, купівля в Прозорро Маркеті повністю відкриті. Замовники зобов’язані зареєструватися на електронному майданчику, оприлюднити річний план закупівель, зазначити контактні дані особи, що уповноважена за проведення торгів.

Тривалість процедури, оцінка учасників, наявність тендерної документації, забезпечення, інші вимоги відрізняються в залежності від типу закупівлі. Після торгів замовник оприлюднює договір та звіт.

Постачальники зобов’язані зареєструватися на електронному майданчику, розмістити в електронному кабінеті реєстраційні дані та банківські реквізити ФОП чи юрособи. Подання документів на тендер, уточнення, оскарження, участь в торгах проходять онлайн через персональний кабінет.

Відкрити торги

Класична схема електронних торгів з обумовленою законодавством та затвердженим Кабміном порядком. Поділяється на два типи:

 • відкриті торги: запланована закупівлі від 200000 грн. до 133000 євро для товарів та послуг та до 5150000 євро для робіт;
 • відкриті торги англійською мовою: все, що перевищує зазначену вище межу очікуваної вартості.

Етапи торгів:

 • оголошення, в якому замовник зазначає предмет закупівлі, обсяг, технічні, географічні та інші умови, очікувану вартість;
 • подача кваліфікаційної та цінової частини тендерної документації потенційними учасниками;
 • повідомлення про завершення прийому пропозицій;
 • пре-кваліфікація, на якій розглядаються документи учасника, що підтверджують досвід, кваліфікацію персоналу та фінансову спроможність підприємства виконати замовлення;
 • повідомлення про допуск учасників до торгів;
 • період очікування, протягом якого учасники, що не пройшли кваліфікацію, оскаржують рішення замовника;
 • електронний аукціон на зниження ціни: відкриття пропозицій, 3 раунди торгів;
 • визначення переможця, що запропонував найнижчу ціну;
 • укладання договору;
 • повідомлення про підписання договору та звіт.

Конкурентний діалог

Призначається у разі, якщо замовник закуповує:

 • певний вид товарів чи робіт, до яких він не може визначити точні характеристики щодо технічних параметрів та якості;
 • послуги зі створення програм, консультації, юридичні, задля закупівлі яких потрібне попереднє узгодження технічного замовлення.

Складається з двох етапів:

 1. Конкурентний діалог з 3 та більше учасниками: оголошення в системі Прозорро, подання пропозицій: розкриття, розгляд, кваліфікація; вибір учасників 2 етапу.
 2. Звичайні відкриті торги або англійською мовою: залежить від вартості закупівлі.

Рамкова угода

Багатокомпонентний процес, що дозволяє замовнику отримати понад 3 потенційних постачальників на строк до 4 років:

 • на першому етапі шляхом вивчення кваліфікаційних характеристик та аукціону визначаються учасники рамкової угоди;
 • на другому етапі замовник розсилає пропозиції учасникам та запрошує їх до відкритих торгів на визначений обсяг послуг, робіт чи товарів.

Переговорна процедура

Винятковий неконкурентний спосіб, що дозволений ст.40 ЗУ «Про публічні закупівлі». Замість кваліфікації та аукціону учасник отримує пропозицію від замовника. Сторони проводять узгодження строків, обсягу та якості товару чи послуги та на підставі досягнутих домовленостей укладають контракт, що оприлюднюється в системі Прозорро. У разі негайної потреби застосовується скорочена переговорна процедура.

Переговорна процедура обов’язково має обґрунтовану підставу та застосовується:

 • у разі купівлі авторських витворів мистецтва та перемоги у творчому конкурсі;
 • якщо у постачальника немає альтернативи;
 • задля негайних потреб оборони, ліквідації наслідків НС, гуманітарної допомоги;
 • якщо попередні відкриті торги не відбулись двічі або торги оскаржуються.

Допорогові та спрощені закупівлі

Короткі строки – з моменту оголошення до публікації договору проходить 5-10 днів. Передбачають наявність етапу поданні пропозиції, аукціону на пониження та кваліфікації переможця. Від звичайних торгів відрізняються вартістю:

 • допорогові : все від 1 до 50 тис грн;
 • спрощені: товарі та послуг 50-200 тис. грн., для робіт 50-1500 тис. грн.

Прозорро Маркет

Ефективний спосіб проведення допорогових закупівель певних груп товарів за принципом онлайн-магазину. Постачальники один проходять просту кваліфікацію, після чого отримують право розміщувати свої товари у Прозоро Маркет.

Замовники без оголошення процедури, очікування подання пропозицій, аукціону та кваліфікації онлайн купують товар відповідно до потреб з найкращою ціною та якістю. Контракт формується автоматично, в середньому строк поставки займає 7 днів.

Роздрібним кампаніям та ФОПам радимо звернути увагу на цей вид продажу товарів державним підприємствам та бюджетним установам: багато підприємців не користуються вигідною нагодою, попит перевищує пропозицію.

 

Comments   

загрузка...