• Як попередити інсульт у рідних?

 • Аліна Танько | Велика Епоха
  Четвер, 17 липня 2014 року

В наш час інсульт став одним із найпоширеніших захворювань. Щорічно порушення мозкового кровообігу діагностується у півмільйона людей, велика частина з яких стає інвалідами, а багато хто вмирає. Найчастіше інсульт з’являється у людей, що проживають в мегаполісах.

29 жовтня був оголошений Всесвітнім днем боротьби з інсультом. Згідно зі статистикою МОЗ, кількість інсультів в Україні перевищує 100 тисяч на рік. Після ішемічної хвороби серця, в структурі смертності від захворювань системи кровообігу, судинні захворювання мозку займають друге місце.

Інсульт — гостре порушення мозкового кровообігу, що виникає в результаті закупорки, спазму або розриву слабких судин головного мозку. Причина цього — зміна артеріального та внутрішньочерепного тиску внаслідок коливань добової температури, наприклад, взимку. Фактор ризику влітку — спека, яка викликає втрату рідини в організмі, що призводить до згущення крові.

Причини виникнення інсульту

1. Спадковість. Як і більшість захворювань, інсульт має спадковий характер.

2. Стрес. Підвищення артеріального тиску та серцевих скорочень відбувається в результаті постійного викиду гормонів стресу й адреналіну, які виснажують нервову систему. Все це може спровокувати зміну структури судин і утворення тромбозів.

3. Паління та алкоголь. Нікотин викликає звуження і спазм судин, а канцерогенні речовини, що містяться в тютюні, роблять стінки судин менш еластичними, підвищують потребу серцевого м’яза в кисні, сприяють відкладенню в стінках судин холестерину та утворенню тромбів. У курців ризик виникнення інсульту в 2 рази вищий в порівнянні з тими, хто не має такої шкідливої звички.

Спирт, що міститься в алкоголі, підвищує артеріальний тиск, провокує хронічну гіпертонію.

4. Гіподинамія (недостатня рухова активність) викликає кисневе голодування клітин мозку.

5. Зайва вага створює додаткове навантаження на серце. Серце змушене забезпечувати кров’ю великі об’єми тіла, і судини можуть не впоратися з такою напругою. Так виникає один з перших факторів ризику — підвищення артеріального тиску.

6. Гіпер-холестеринемія. Високий рівень «поганого» холестерину в крові викликає розвиток атеросклерозу, а утворення тромбів тягне за собою звуження та закупорку судин і інсульт.

7. Діабет. При діабеті рівень глюкози в крові підвищується, що призводить до збільшення жирових відкладень усередині кровоносних судин. З часом такі відкладення можуть закупорювати артерії.

8. Артеріальна гіпертензія  — стрибкоподібний підйом артеріального тиску — найбільш часто спостерігається в гіпертоніків.

Ішемічний і геморагічний інсульт

Основне джерело живлення нашого мозку — збагачена киснем артеріальна кров. Що відбувається при закупорці або пошкодженні судин мозку? Мозок починає «голодувати» і певна його ділянка відмирає. Одночасно з цим відбувається втрата функцій цієї ділянки мозку. Саме так починає розвиватися ішемічний інсульт. Небезпека цього виду інсульту полягає в тому, що його симптоми проявляються поступово, але допомога має бути надана людині не пізніше трьох годин після закупорки судини.

На відміну від ішемічного, геморагічний інсульт виникає раптово. Високий артеріальний тиск викликає розрив судин головного мозку, кров заповнює порожнину. Допомога повинна бути надана людині протягом години.

Симптоми інсульту

На жаль, тільки половина населення знає про прояви інсульту, і ще менша кількість людей може надати долікарську допомогу. За словами нейрохірургів, якщо людині з симптомами інсульту була надана необхідна допомога протягом трьох годин, наслідки захворювання (параліч, втрата мови, порушення моторики тощо) можна усунути.

Основні ознаки нападу інсульту:

 • утруднення мови або сприйняття звуків і координації рухів;
 • оніміння кінцівки (ноги, руки, пальців, частини обличчя або тіла);

  перекіс обличчя, руки або ноги;
 • різке погіршення зору, роздвоєння в очах;
 • напади нудоти, блювоти;
 • незвично сильний головний біль;
 • слабкість в м’язах з одного боку тіла — в нозі або руці;
 • можливі втрата свідомості запаморочення та дезорієнтація.

Для додаткової діагностики інсульту попросіть людину сказати просте речення, посміхнутись, підняти вгору обидві руки. Якщо виникли труднощі хоча б з одним із завдань (за наявності всіх інших симптомів), слід негайно викликати в швидку допомогу.

До приїзду швидкої:

1. Покладіть хворого на подушку, при цьому голова має бути піднята на 30°.

2. Забезпечте свіже повітря.

3. Виміряйте тиск. Якщо тиск підвищений, опустіть ноги хворого в таз з гарячою водою.

Профілактика інсульту

1. Відмовтеся від шкідливих звичок — куріння та алкоголю.

2. Ведіть здоровий спосіб життя: правильне харчування та регулярні фізичні вправи.

3. Пийте достатньо води.

4. Контролюйте рівень артеріального тиску. Особливо це важливо, якщо вам 40 і більше років. АТ має бути на рівні 140/90 і нижче. Не допускайте артеріальної гіпертензії.

5. Приймайте препарати, що розріджують кров.

6. Контролюйте рівні холестерину та цукру в крові.

Вам також може бути цікава стаття «Швидка ходьба як профілактика інсульту».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...