ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Що відбувається в тілі людини під час сну?

Велика Епоха

Чому сон займає таку важливу частину в нашому житті і що відбувається під час сну? Американські вчені вважають, що наблизилися до розгадки цього питання.

Під час сну в мозку відбуваються важливі процеси: оброблення засвоєної інформації, формування спогадів та очищення мозку. Фото: morguefile.com
Під час сну в мозку відбуваються важливі процеси: оброблення засвоєної інформації, формування спогадів та очищення мозку. Фото: morguefile.com
Сон грає важливу роль як у житті людини, так і тварин. Біологи давно питаються: чому, незважаючи на те, що в сплячому стані тварини більш приступні для нападів хижаків, вони все ж занурюються в сон?

Що стосується людини, то відомо, що під час сну в мозку відбуваються важливі процеси — оброблення засвоєної інформації та формування спогадів. Нове дослідження показало, що існує ще одна, раніше не відома, причина необхідності сну — очищення мозку.

Під час сну відбувається омивання клітин мозку мозковою рідиною. Цей процес протікає безперервно, але найбільш інтенсивним стає під час сну. Дослідження цього явища, проведене в медичному центрі при університеті Рочестера, дозволило зробити висновок про те, що цей механізм і є однією з основних причин сну. Наш мозок використовує сон як можливість очиститися від токсинів, накопичених в ньому за день.

Одна з дослідників, доктор Майкен Недергаард, каже: «Мозок має обмежену кількість енергії, і, схоже, що він повинен вибирати між двома різними функціональними станами — неспанням або сном (очищенням)».

Було виявлено, що під час сну нейрони зменшуються в розмірах і мозкова рідина заповнює простір, що утворюється між ними. В той же час, вченими було висловлено припущення: виникнення хвороб мозку може бути викликано порушеннями в механізмі видалення токсичних білків.

Зроблені в ході даної роботи висновки і результати спостережень вчених засновані на відкритті торік глімфатичної системи. Основна функція цієї системи — видалення шкідливих речовин. При скануванні мозку мишей, що перебувають у стані сну, було відмічено підвищення активності глімфатичної системи в 10 разів.

Під час сну клітини мозку або гліальні клітини, які оточують і підтримують нейрони, зіщулюються, що призводить до збільшення міжклітинного простору в речовині мозку. Це підсилює приплив рідини, що виносить з мозку токсини. Цей механізм є дуже важливим для нормального функціонування мозку. Однак він може працювати тільки під час сну.

Доктор Майкен Недергаард каже: «Поки це тільки припущення, але, схоже, що мозок витрачає масу енергії на прокачування рідини через свої тканини, а це несумісно з обробкою інформації».

Вчені говорять, що конкретне значення отриманих результатів стане очевидним тільки після досліджень на людях. Ці дослідження можуть бути проведені з використанням МРТ (магнітно-резонансної томографії).

Виникнення таких дегенеративних захворювань, як хвороби Альцгеймера та Паркінсона, які призводять до втрати клітин мозку, супроводжуються формуванням в судинах мозку «бляшок», що складаються з токсичних білків. На думку вчених, цей процес має стосунок до механізму очищення мозку.

Але для підтвердження цих припущень необхідні нові дослідження.

Результати даного дослідження були опубліковані в журналі Science.

Вам також може бути цікава історія про «сон жовтого проса».