ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Захворювання Альцгеймера вже виліковне?

Велика Епоха

Загибель уражених клітин мозку, викликана хворобою Альцгеймера та подібними захворюваннями нервової системи, може бути зупинена. Така смілива заява була зроблена Британською радою з медичних досліджень, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Вчені на шляху до розробки перших ліків, що зможуть зупинити розвиток хвороби Альцгеймера. Фото: ANNE-CHRISTINE POUJOULAT/AFP/Getty Images
Вчені на шляху до розробки перших ліків, що зможуть зупинити розвиток хвороби Альцгеймера. Фото: ANNE-CHRISTINE POUJOULAT/AFP/Getty Images
Нейродегенеративні захворювання, до яких відносять хворобу Альцгеймера, Хантінгтона (інша назва «танець святого Віта»), хворобу Паркінсона і розсіяний склероз, викликають загибель клітин спинного та головного мозку. Особлива небезпека полягає в тому, що клітини, які відповідають за контроль руху і прийняття рішень, не здатні до відновлення.

Протягом багатьох років дослідники намагалися розробити засоби лікування цих захворювань.

І ось нещодавно Британська рада з медичних досліджень оголосила про те, що вченим з департаменту токсикології Університету Лестера вдалося розробити хімічну сполуку, здатну запобігти загибелі клітин мозку від нейродегенеративних захворювань.

За словами професора Роджера Морріса з Королівського коледжу університету Лондона, отримані результати є першим доказом того, що нейродегенерація може бути зупинена: «Схоже, це дослідження увійде в історію як поворотний момент боротьби з хворобою Альцгеймера. Я дуже вражений».

Під час розроблення препарату вчені звернули увагу на природні механізми захисту мозкових клітин. Процес проникнення вірусу в клітину призводить до того, що в самій клітині зупиняється процес вироблення протеїнів, які могли б зупинити поширення вірусу. В той же час починається процес вироблення протеїнів самим вірусом. Клітини перестають виробляти «здорові» протеїни, такий клітинний «голод» і призводить до їхньої загибелі. Внаслідок цього процесу, який повторюється в масі мозкових нейронів, у людини різко погіршується пам’ять, і вона може померти.

Розроблені препарати можуть зупинити цей процес. На цей момент тестування препарату було проведено тільки на гризунах і показало відмінні результати: мозкові тканини не відмирали. За словами Джованні Маллуччі, нова хімічна сполука відкриває дорогу до створення препарату для людей.

І хоча основа для розроблення нового фармацевтичного препарату вже створена, вчені допускають можливі побічні ефекти, для усунення яких буде необхідно провести додаткові дослідження.

Доктор Е. Катран з благодійної організації Alzheimer’s Research UK зазначає: «Якщо боротися з механізмом, що провокує виникнення нейродегенеративних захворювань, то ми можемо отримати одні ліки з позитивним ефектом лікування цілого ряду захворювань. Однак поки цясполука ще на ранній стадії розроблення». І додає: «Важливо, щоб ці дослідження повторилися і щоб були протестовані моделі інших захворювань, у тому числі хвороби Альцгеймера».