ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Дісанестезія: коли не діє наркоз

Велика Епоха

Пацієнт, який перебуває під наркозом під час операції, не відчуваючи болю, може виконувати будь-які дії, залишаючись при цьому в стані між свідомим і несвідомим. Таке незвичайне відкриття зробили вчені з коледжу святого Джона в Кембриджі.

Дісанестезія — один з можливих станів під час операції. Фото: www.dentestetica.pl
Дісанестезія — один з можливих станів під час операції. Фото: www.dentestetica.pl
Цей новий стан отримав назву «дісанестезія».

Вважається, що якщо під час операції анестезія проведена правильно, то людина приходить до тями лише після закінчення хірургічного втручання. Однак останні дослідження, проведені доктором Д. Пендітом і його колегами, спростовують це. За їхніми даними, під час дії наркозу людина може реагувати на мову, але не відчувати болю, перебуваючи в стані дісанестезіі.

Вченими було проведено дослідження, в якому взяли участь 34 пацієнта з хірургічного відділення. Під анестезією добровольцям вводили препарати, здатні паралізувати все тіло, крім передпліччя (неповний наркоз): так пацієнт міг подавати сигнали про відчуття, які він відчуває під час операції та реагувати на команди лікаря.

Однією з таких команд було прохання лікаря поворушити пальцями руки, і 30% пацієнтів у стані анестезії змогли її виконати. Слід зазначити, що в усьому іншому анестезія була ефективна — добровольці не відчували біль під час проведення операції. Медики переконані, що ці рухи були навмисними (виконаними на прохання лікарів), а не випадковими: при дісанестезіі стан пацієнта є лише частково свідомим, і тільки його реакції на зовнішні подразники можуть це підтвердити.

За словами вчених, згадки про стани, подібні до дісанестезіі, були й раніше, однак цьому не приділялося достатньої уваги. Лише 1 пацієнт з 15000, залишаючись під анестезією, може пам’ятати, як його оперували і давати адекватні відповіді на запитання медиків під час операції. А 1 з 45000 пацієнтів відчуває біль при операції, навіть у випадку, коли всі показники організму пацієнта, що фіксуються анестезіологом, говорять про те, що він знаходиться без свідомості.

Це незвичайне відкриття та результати досліджень, проведені доктором Джейдіпом Пендіта та його колегами з коледжу святого Джона в Кембриджі, були представлені на щорічному з’їзді Асоціації анестезіологів Великобританії та Ірландії.

На думку медиків, подальші дослідження феномена дісанестезіі допоможуть розробити методи спостереження ефективності дії анестезуючих засобів з тим, щоб у пацієнтів, які перебувають у стані дісанестезіі, не залишалося неприємних спогадів про операцію.