Понеділок, Жов 18, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Навіть люди, що мають психічні відхилення, здатні до співпереживання, — дослідження

Четвер, 10 вересня 2020 року

Згідно з дослідженнями, навіть люди, що мають психічні відхилення, здатні до співпереживання і того чи іншого емоційного стану (емпатії).

Раніше вважалося, що злочинці, які страждають на психопатію, не здатні до співпереживання, в тому числі до своїх жертв. Вважалося, що таких людей відрізняє патологічна брехливість та обмежена здатність до каяття. В більшості випадків такі люди здійснюють повторні злочини після визволення. Але здатність до співпереживання дуже важлива для соціальної акліматизації таких людей.

У новому дослідженні цього відхилення взяли участь 18 ув’язнених з діагнозом психопатології і 26 контрольних досліджуваних. Обстеження проводилося методом магнітно-резонансної томмографіі (МРТ). Піддослідним запропонували подивитися серію відеосюжетів, що зображують торкання двох людських рук: любляче, нейтральне і болюче. На другому етапі піддослідних попросили знову переглянути ці відеосюжети, але при цьому намагаючись співпереживати відчуттям людини на екрані.

При скануванні мозку було відмічено, що ділянка, відповідальна за відчуття болю, активізується тільки після прохання «уявити» біль, яку відчуває людина на екрані. За словами вчених, у цьому процесі у випробовуваних злочинців активізація дзеркальних нейронів відбувається тільки після того, як їх просять уявити себе на місці жертви. Без цього сигналу ділянки мозку, пов’язані з відчуттям болю, практично не активізуються.

Дзеркальними нейронами називають ті нейрони головного мозку, які збуджуються при певній дії і при спостереженні за виконанням цієї дії кимось іншим.

Крістіан Кейзерс, керівник дослідження, вважає, що отримані результати важливі для розуміння поведінки злочинців з психопатологічними розладами: «Раніше вважалося, що це бездушні люди, нездатні до прояву емоцій і тому нездатні також розділяти емоції інших людей. Наше дослідження показує, що справа не така проста. Такі люди здатні до емпатії, але при цьому вони можуть довільно включати або виключати її. Зазвичай цей перемикач знаходиться у вимкненому стані».

«Уявлення про те, що психопатам не характерна емпатія, не залишало особливих надій для таких людей. Вважалося, що вони нездатні на нормальний моральний розвиток. Однак нам вдалося показати, що для них все ж характерна емпатією, хоча тільки за певних умов. Тому психотерапевтам тепер є над чим працювати».

Дослідники припускають, що люди з психічними відхиленнями можуть навчитися «активізувати емпатію», що допоможе їм у реабілітації. Однак залишається нез’ясованим, чи здатні ці люди відчувати таку ж емпатію, що і всі інші.

Результати дослідження були представлені в журналі Brain.

Comments   

загрузка...