Субота, Тра 8, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Найбільші поліглоти світу: як вони вивчили так багато мов

Середа, 2 вересня 2020 року

мова

«Розуміти мову — це не означає жити в ній», — розповідає Кларисса М. про труднощі, що виникають у тих, хто пам'ятає рідну мову. Вона народилася в Чилі, проживає в Австралії і говорить, що відчуває невеликі затримки у  мовленні, коли спілкується рідною мовою. Проживши за межами батьківщини 35 років, вона була змушена повторно вивчати свою рідну іспанську, яка, за її словами, «зарита глибоко в підсвідомості».
 
Вивчення мови - це нелегке завдання, і для більшості підтримувати вільне мовлення — постійне тренування. Однак є особливі люди, які здатні сприймати багато мов. Це — поліглоти.

Один з найдивовижніших у даний час поліглотів — молодий німець Себастьян Гейне, він -гіперполіглот, який у 22 роки справедливо отримав титул «Вавилонська вежа». Він - студент індогерманського факультету філології та вільно спілкується 35 мовами, хоча віддає перевагу пушту, котрою говорять близькосхідні етнічні меншини.

Багато хто називає його генієм, але Себастьян заявляє, що він — не геній, а просто схильний до вивчення мов. Його любов до мов почалася з 7 років, коли він познайомився з грецькою, пізнаючи її в грі. Гейне тоді поставив перед собою «скромну» мету: вивчати по дві мови на рік.

Перуанець Хорхе Фернандес поки що не досяг вершин Гейне. Але він у 18 років спокійно говорив і писав дванадцятьма мовами, включаючи іспанську, англійську, французьку, німецьку, румунську, італійську, португальську, голландську, каталонську, гальєго і мандарин.

За словами Хорхе, його нав'язливе прагнення до мов почалося, коли його мама, в покарання за погані оцінки в школі, відібрала у нього мобільний телефон. Фернандес раптом виявив, що руки його вільні і тепер є час для спілкування.

Фернандеса зацікавив один обов'язковий курс французької, потім він захопився італійською, румунською і засвоїв їх самостійно. Невдовзі він освоїв наступні дев'ять мов. І тепер молодий Фернандес говорить, що хоче знати 25 мов.

Володіння більше ніж 30-ма мовами, звичайно, вражає, але хто ж, все-таки, є найбільшим поліглотом у світі? Скільки мов може знати Майстер мов? Більше 40? Більше 50? Зіяд Юсуф Фаза володіє базовими знаннями 60 мов. Звичайно, як говорила Кларисса вище, «розуміти мову — це не значить жити в ній». Сам Фаза повинен регулярно підвищувати свою майстерність у всіх набутих мовах, щоб не «втратити форму».

книжки

Великі поліглоти в історії

Здається, кожного разу, коли ми замислюємося про межі людського розуму, завжди знайдуться люди, які здатні перевершити їх. Кардинал Джузеппе Каспар Меццофанті та лінгвіст Джон Боурінг — обидва набагато перевершили передбачувані для людей кордони.

Кардинал народився 17 вересня 1774, він вільно володів 38 мовами і близько 100 діалектами, а також мав базові знання багатьох інших мов. Було встановлено, що, загалом, кардинал знав приблизно 100 різних видів комунікацій.

Можна сказати, що Боурінг був одним із найбільш вчених лінгвістів. Він продемонстрував базові знання понад 200 мов і володіння близько 100. Боурінг народився в 1792 році. Він був губернатором Гонконгу, письменником і мандрівником, отримав звання Джентльмен, був членом Королівського товариства і Королівського географічного товариства. До наших днів ніхто не перевершив його в мовній інтерпретації.

Розвиток спілкування

Деякі відомі сучасні поліглоти, хоч і не досягли вершин вищезазначених гіперполіглотів, але вони справедливо вважаються великими комунікаторами.

У папства довга історія багатомовності, традиція якої дійшла сьогодення в особі останніх пап: Іоанна Павла II і Бенедикта XVI. Колишній папа міг швидко говорити по-польськи, класичною грецькою, латинською, італійською, французькою, іспанською, португальською, англійською, есперанто, німецькою, володів основними знаннями чеської, литовської, російської, угорської, японської, тагальської, і деякими з африканських мов. Теперішній Папа вільно володіє принаймні десятьма мовами.

Джеймс Джойс і Джон Р.Р. Толкієн знали 13 мов...

Археологу Жан-Франсуа Шампольону його вільне володіння 13 мовами і добре знання коптської мови допомогло розшифрувати давньоєгипетські ієрогліфи.

Серед інших великих поліглотів — лінгвіст Кеннет Локка Хейл, який продемонстрував неймовірну кваліфікацію в точному і швидкому вивченні мов. У своєму дослідженні синтаксису і словників у Массачусетському технологічному інституті Хейл приділив увагу вивченню тих мов, які перебували під загрозою зникнення. Це хопі, навахо і австралійська вальпірі. Загалом, Хейл освоїв 50 різних мов.

Світ мов заворожує. Насправді, на нашій планеті більшість країн — багатомовні, але є й одномовні країни, такі як США, де не вимагається вивчення другої мови в школі.

Вивчення нових мов не тільки наближає нас до решти світу, але може привести до розуміння лінгвістичних особливостей, що відсутні в нашій рідній мові. Якщо ви хочете вивчити нову мову, краще починати якомога раніше. Дослідження показують, що молодь швидше засвоює нову мову.

Comments   

загрузка...