П'ятниця, Лип 1, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Чоловіки мають підвищений ризик розвитку сечокам’яної хвороби — вчені

Четвер, 24 вересня 2020 року

Відомо, що в день доросла людина може приймати не більше 40 мг вітаміну С. Великі дози цього вітаміну можуть стати причиною болів у шлунку, метеоризму та діареї. Нове дослідження вчених Каролінського медичного інституту в Швеції показало, що вітамін С може викликати розвиток сечокам’яної хвороби у чоловіків.

Камені в нирках — це дрібні кристали продуктів відходів організмів. Небезпека їх утворення полягає в тому, що формуючись у сечовивідних шляхах, вони можуть викликати подальше їх перекриття. Крім цього, ниркові камені викликають сильні болі. На це захворювання страждають 3–5% жінок, і 10–20% чоловіків.

У ході дослідження було проаналізовано дані за 11 років про стан здоров’я чоловіків з двох губерній. Чоловіки, які регулярно приймали великі дози цього вітаміну, частіше страждали від каменів у нирках.

З 23 000 більше ніж у 400 чоловіків з’явилися симптоми цього захворювання. Ті, хто приймав вітамін С, мали в 2 рази більше шансів появи каменів у нирках, у порівнянні з тими, хто не приймав жодних добавок. Величина ризику при цьому зростала зі збільшенням дози вітамінів.

В той же час не вдалося виявити зв’язку між прийомом полівітамінів і утворенням каменів у нирках. Можливо, це пов’язано з тим, що полівітаміни містять менше вітаміну С у порівнянні з добавками, які містять тільки вітамін С.

Агнета Окессон (доцент Інституту екологічної медицини Каролінського інституту, один із керівників дослідження) радить утриматися від прийому великих доз вітаміну С, оскільки на сьогодні немає жодних доказів на користь його вживання.

Що стосується жіночої половини населення, то тут вчені поки не можуть дати жодних рекомендацій.